Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - zmywarki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką zmywarkę wybrać? Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę? Które funkcje dodatkowe są najbardziej istotne? Jakiej wielkości zmywarkę wybrać? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy zmywarkę

Jeszcze niedawno zmywarka do naczyń kojarzyła się z przesadnym luksusem i stanowiła głównie wyposażenie większych kuchni i restauracji. Dzisiaj zmywarki znajdują miejsce w coraz większej ilości domów, zapewniając oszczędność wody, energii i czasu. Jeżeli i ty rozważasz zakup zmywarki - warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę oraz które parametry świadczą o funkcjonalności i oszczędności urządzenia. Zapraszam do lektury.


Spis treści: Rodzaj zmywarki i jej wielkość, Funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania, Wyposażenie, Parametry techniczne, Funkcje dodatkowe, Podsumowanie

Rodzaj zmywarki i jej wielkość

Zmywarka - poradniki

Zmywarka Teka DW7 57FI
na 12 kompletów naczyń

Przed zakupem zmywarki powinniśmy zastanowić się, ile miejsca w kuchni mamy i ile możemy przeznaczyć na ustawienie urządzenia. Wielkość zmywarki jest też ściśle związana z ilością naczyń, którą na co dzień mamy do zmywania. Obecnie na rynku są dostępne dwa rozmiary zmywarek: o szerokości 60 cm i 45 cm. Pozostałe wymiary są we wszystkich zmywarkach zbliżone: wysokość ok. 85 cm, głębokość ok. 60 cm. Oczywiście wymiary zmywarki są ściśle związane z jej pojemnością. Pojemność zmywarki jest wyrażana w ilości kompletów naczyń, którą możemy jednorazowo umyć. Pojedynczy komplet to naczynia dla jeden osoby: talerz głęboki i płaski, kubek oraz sztućce. Należy także pamiętać o większych naczyniach – garnkach, patelniach itp., ponieważ one zajmują znacznie więcej miejsca. W zmywarce o szerokości 60 cm umyjemy jednorazowo maksymalnie 15 kompletów naczyń, natomiast w modelu o szerokości 45 cm – ok. 10 kompletów.

W kolejnym kroku powinniśmy zdecydować, czy interesuje nas zmywarka wolnostojąca, czy też model do zabudowy. Wybór zależy oczywiście od rozplanowania kuchni i możliwości ustawienia zmywarki pośród mebli kuchennych. Zmywarki do zabudowy różnią się także rodzajem zastosowanego panelu – może być on odkryty lub też zintegrowany. W drugim przypadku po zamknięciu drzwiczek panel będzie niewidoczny.

 

Funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania

Kolejny krok wiąże się z funkcjonalnością zmywarki. O ile pod względem wielkości i rodzaju zmywarki nie odznaczają się zbyt dużym zróżnicowaniem, tak pod względem funkcjonalności producenci prześcigają się w pomysłach i nowatorskich rozwiązaniach. Przed zakupem warto szczegółowo rozważyć, jakie programy i funkcje dodatkowe posiada zmywarka i które z nich są nam rzeczywiście potrzebne.

Podstawową cechą poszczególnych modeli zmywarek jest ilość programów. Każdy model posiada trzy podstawowe programy: mycie wstępne, program normalny oraz intensywny:

 

  • mycie wstępne – program krótki, trwający ok. 10 minut, służy namoczeniu i opłukaniu mocno zabrudzonych lub zaschniętych naczyń. Program ten jest bardzo przydatny, jeżeli chcesz wypłukać bardzo brudne naczynia przez standardowym myciem lub też przepłukać naczynia, które przez dłuższy czas stały w zmywarce.
  • program normalny – jest to standardowy program, służący do codziennego mycia naczyń. Program realizowany jest w temperaturze 50-65°C w ciągu ok. 80-100 minut w zależności od rodzaju i modelu zmywarki.
  • program intensywny – przeznaczony do mycia bardzo zabrudzonych naczyń – garnków, patelni itp. Program ten trwa ok. 100-120 minut, temperatura wody to nawet 70°C.

 

Dzisiejsze modele zmywarek mogą posiadać nawet 12 programów zmywania dostosowanych do rodzaju, ilości oraz stopnia zabrudzenia poszczególnych naczyń. Decydując się na konkretny model należy sprawdzić, jakie programy dodatkowe nam oferuje. Większa ilość programów mycia wiąże się oczywiście z wyższą ceną zmywarki. Najczęściej spotykane programy dodatkowe to:

Zmywarka2 - poradniki

Dodatkowe programy
ułatwiają pracę z urządzeniem

  • szybki zwany także skróconym – pozwala na mycie lekko zabrudzonych naczyń w czasie nawet o połowę krótszym od programu normalnego. Zastosowanie tego programu pozwala na bardziej ekonomiczne mycie.
  • program oszczędny – występuje w większych zmywarkach i umożliwia mycie naczyń tylko w jednym koszu, kiedy zależy nam na umyciu naczyń, a nie mamy pełnej zmywarki.
  • program delikatny – przeznaczony do delikatnych naczyń, których nie można myć w wysokich temperaturach np filiżanek. Program ten działa w temperaturze ok. 40°C.

 

Jak przy każdym urządzeniu AGD, tak i w przypadku zmywarki bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowania. Przed zakupem należy sprawdzić, czy zmywarka posiada zabezpieczenie przed zalaniem, które polega na automatycznym odcięciu dopływu wody w razie awarii. Istotna jest także możliwość blokowania przycisków podczas pracy urządzenia oraz zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem drzwiczek. Zabezpieczenia te będą szczególnie przydatne, jeżeli w domu są dzieci.


Wyposażenie

Bardzo ważne jest, aby wnętrze zmywarki było dobrze wyposażone. Przed zakupem należy sprawdzić, czy kosze góry i dolny są regulowane i umożliwiają stabilne ustawienie naczyń mniejszych i większych. Nowsze modele zmywarek posiadają także specjalne koszyki i uchwyty na sztućce, dzięki którym możemy wygodnie umyć np. długie noże. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne uchwyty na kieliszki, dzięki którym bezpiecznie umyjesz także delikatne szkło. Bogate wyposażenie wnętrza zmywarki umożliwia bezpieczne mycie każdego rodzaju naczyń, warto więc zainwestować w takie urządzenie.

Parametry techniczne

Podstawowym parametrem technicznym jest klasa energetyczna, która informuje o efektywności energetycznej danego urządzenia. Rozróżniamy 7 klas energetycznych oznaczanych literami od A do G, przy czym klasa A przyznawana jest zmywarkom najbardziej oszczędnym. Najnowsze modle zmywarek mogą posiadać także klasę A+. Zakup zmywarki o możliwie najwyższej klasie energetycznej to gwarancja oszczędności, a tym samym dbałość o domowy budżet.

Jeszcze do niedawna powszechna była opinia, że mycie ręczne jest bardziej oszczędne od mycia naczyń w zmywarkach. Obecnie pewne jest to, że zakup zmywarki to duża oszczędność w domowym budżecie – oszczędność zarówno wody jak i energii.

Zmywarka3 - poradniki

Dzięki dobremu wysuszeniu naczyń
unikniesz smug i zacieków

Kolejne istotne parametry to klasa mycia i klasa suszenia. Klasa mycia mówi nam o tym, jakie efekty zmywania gwarantuje dany model zmywarki. Parametr ten oznaczany jest także w skali od A do G i tu także klasa A zapewnia doskonałe efekty mycia i idealnie czyste naczynia – nawet te najbardziej zabrudzone przed myciem. Przy klasie suszenia oznaczenia są bardzo podobne – od A do G. Ten parametr poinformuje nas jak skuteczna jest zmywarka pod względem suszenia naczyń pod koniec mycia. Im wyższa klasa suszenia, tym szybciej naczynia będę gotowe do użytku po zakończeniu procesu mycia. Dzięki dobremu wysuszeniu naczyń unikniesz smug i zacieków, które pojawiłyby się, gdyby naczynia dosuszały się po zakończeniu cyklu pracy zmywarki.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także sprawdzić poziom hałasu w trakcie pracy urządzenia. Głośność zmywarki jest określana w decybelach i może okazać się szczególnie ważna np. jeżeli mamy kuchnie połączoną z salonem. Głośność zmywarek waha się w przedziale 40-55 dB.

 

Funkcje dodatkowe

Komfort użytkowania urządzenia podnoszą funkcje dodatkowe. Dzisiejsze urządzenia odznaczają się coraz łatwiejszą obsługą i jednocześnie coraz lepszymi efektami pracy. Przed wyborem zmywarki warto zwrócić uwagę na to, co oferuje nam dany model.

Przede wszystkim należy zdecydować o rodzaju sterowania – może być ono mechaniczne lub elektroniczne. Sterowanie elektroniczne to gwarancja wygodnego i łatwego użytkowania, dlatego warto zainwestować w zmywarkę sterowną elektronicznie. Nowsze modele zmywarek wyposażone są w wyświetlacz LED, który pomoże nam kontrolować przebieg pracy urządzenia. Duży, czytelny wyświetlacz wskaże nam ile czasu zostało do końca programu, a nawet zaprezentuje szczegółowy przebieg programu. Na wyświetlaczu mogą znajdować się także wskaźniki braku soli i nabłyszczacza, dzięki którym wiesz kiedy należy uzupełnić dany środek.

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość opóźnienia startu urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu możesz ustawić zmywarkę w taki sposób, aby rozpoczęła pracę o wyznaczonej godzinie np. wówczas, gdy energia elektryczna jest tańsza.

Na wygodę użytkowania wpływa także oświetlenie wnętrza zmywarki, dzięki któremu możesz swobodnie ustawić naczynia w zmywarce oraz sygnał dźwiękowy zakończenia pracy.

Podsumowanie

Zalety zmywarki dla każdego jej użytkownika są oczywiste: oszczędność wody, energii i czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na ręczne zmywanie. Lepsze efekty mycia – zmywarka myje naczynia w wyższych temperaturach, a tym samym dokładniej. Środki nabłyszczające natomiast gwarantują wyjątkowy efekt zmywania. Nie bez znaczenia jest też dbałość o skórę dłoni, która w kontakcie z detergentami ulega szybkiemu niszczeniu. Przy takich argumentach zmywarkę możemy śmiało polecić w każdym gospodarstwie domowym, gwarantując, że będzie to trafiony zakup.

 

Wciąż nie wiesz na jaką zmywarkę się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel