Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - żelazka - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jakie żelazko wybrać? Na jakie parametry żelazka zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaką wybrać stopę żelazka? Na jaką moc się zdecydować? Jak ilość wytwarzanej pary wpływa na prasowanie? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy żelazko

Żelazko to urządzenie niezbędne w każdym domu, a jednak większości z nas prasowanie kojarzy się ze żmudnym i męczącym zajęciem. Najprostszym sposobem na zmianę naszego podejścia do prasowania jest właśnie zakup dobrego żelazka. Nowoczesne żelazko gwarantuje nam szybką i dokładną pracę, dzięki specjalnym funkcjom dodatkowym możesz uprasować nawet najbardziej zagniecione tkaniny w najbardziej niedostępnych miejscach – warto spróbować.


Przy zakupie żelazka przede wszystkim należy zastanowić się nad tym jaki rodzaj urządzenia nas interesuje - czy stawiamy na jakość samego prasowania, czy też może ważniejsze okażą się kompaktowe rozmiary i możliwość użytkowania bez kabla. Następnie powinniśmy dokładnie przyjrzeć się parametrom technicznym oraz funkcjom ułatwiającym pracę z urządzeniem. Mam nadzieję, że lektura tego poradnika rozwieje wszystkie Państwa wątpliwości i pozwoli z bogatej oferty wybrać najlepszy produkt.

Spis treści: Rodzaj żelazka, Podstawowe parametry, Funkcje ułatwiające pracę, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę żelazek w Awa24.pl

 

 

Rodzaj żelazka

Żelazko - poradniki

Żelazko Bosch TDA 7680

Najpowszechniej spotykanym rodzajem żelazka jest standardowe żelazko parowe. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu pary z wody, którą przed rozpoczęciem prasowania należy wlać do wnętrza żelazka. Para wydobywa się przez otwory umieszczone w stopie urządzenia i pod wpływem wysokiej temperatury zwilżone włókna tkanin rozszerzają się, umożliwiając łatwe prasowanie. Największą zaletą żelazka parowego jest wyjątkowo duży komfort pracy – wystarczy że będziemy pamiętać o uzupełnianiu zbiorniczka na wodę i ustawieniu odpowiedniej temperatury, a prasowanie nie powinno dostarczyć nam żadnych problemów.
Ciekawym rozwiązaniem są żelazka bezprzewodowe. Sposób działania jest tu dokładnie taki sam jak przy żelazkach parowych, ale dodatkowym ułatwieniem jest możliwość odłączenia kabla zasilającego.  Największą wadą tego rozwiązania jest konieczność częstego odstawiania żelazka na stojak w celu utrzymania wysokiej temperatury stopy.

Doskonałym rozwiązaniem w podróży okażą się żelazka turystyczne. Wyróżniają je przede wszystkim kompaktowe rozmiary oraz bardzo często składana rączka, aby żelazko zajęło jak najmniej miejsca w walizce. Niestety żelazka turystyczne charakteryzuje także mała moc, przez co długo się nagrzewają  i efekty prasowanie nie są tak dobre jak przy standardowych żelazkach parowych.

 

Sprawdź szeroką ofertę żelazek w Awa24.pl

 

 

Podstawowe parametry

Żelazko4 - poradniki

Warto wybrać stopę ceramiczną

Rodzaj stopy

Stopa to jedna z ważniejszych części żelazka. Od jej kształtu i wykonania zależy wygoda i skuteczność prasowania. Przy zakupie żelazka zwróćmy uwagę na kształt stopy – powinna być ona mocno zwężona z przodu, dzięki czemu bez problemu uprasujesz także trudno dostępne miejsca wokół guzików lub małe ubranka dzieci. Poza tym stopa żelazka powinna łatwo przesuwać się po tkaninie i być odporna na zarysowania, co zagwarantuje nam długie użytkowanie.
Poszczególne modele żelazek różnią się także rodzajem materiału, którym pokryta jest stopa. Najczęściej spotykane to teflon, stal nierdzewna oraz powłoka ceramiczna. Zdecydowanie najlepsza jest stopa ceramiczna. Warto zwrócić uwagę także na sposób rozmieszczenia otworów przez które wydobywa się para – powinny być one równomiernie rozmieszczone na powierzchni stopy, aby zagwarantować najwyższą efektywność prasowania.

Regulacja temperatury

Każde żelazko wyposażone jest w termostat. Standardowym rozwiązaniem jest tu pokrętło znajdujące się na żelazku z oznaczonymi nazwami materiałów i kropkami określającymi wysokość temperatury. Im więcej kropek tym wyższa temperatura prasowania. Każde żelazko wyposażone jest także w lampkę kontrolą, która informuje, kiedy żelazko osiągnęło ustawioną przez nas temperaturę. Najnowsze modele żelazek wyposażone są w wyświetlacz LCD zastępujący pokrętło i typowe oznaczenia. W tych modelach temperaturę regulujemy za pomocą przycisków plus i minus.

Ilość wytwarzanej pary

Żelazko3-poradniki

Funkcja wyrzutu pary
upora się z każdym zagnieceniem

Jest to bardzo ważny parametr żelazka, świadczący o wydajności jego pracy. Za pomocą tego parametru określamy ilość pary w gramach, jaką żelazko wytwarza w ciągu minuty.
Oczywiście im większa jest ta wartość – tym lepiej. Przy wyborze żelazko warto sięgać po modele posiadające wytwarzanie pary w granicach 40-50 gr/min. Niektóre żelazka wyposażone są także w dodatkowe funkcje związane w wytwarzaniem pary np. regulacja strumienia pary, czy możliwość ustawienia jednorazowego silnego wyrzutu pary. Warto korzystać z tych udogodnień, aby prasowanie było jeszcze łatwiejsze.

Moc

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc żelazka. Im większa moc, tym żelazko będzie się szybciej nagrzewało i szybciej będzie gotowe do pracy. Dobre żelazka mają moc powyżej 2000 W – i na takie powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Pojemność zbiornika na wodę

Przy zakupie żelazka warto zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika na wodę – im będzie ona większa, tym rzadziej będziemy musieli uzupełniać wodę podczas prasowania.

 

Sprawdź szeroką ofertę żelazek w Awa24.pl

 

 

Funkcje ułatwiające pracę

Żelazko2 - poradniki

Funkcje dodatkowe uprzyjemnią nam pracę

Kiedy sprawdziliśmy już wszystkie najważniejsze parametry warto sprawdzić jakie funkcje dodatkowe oferują nam poszczególne modele żelazek, ponieważ często to właśnie one gwarantują nam satysfakcję z zakupu. Do najczęściej spotykanych należą:

  • blokada kapania – uniemożliwia wyciekanie wody z żelazka, a tym samym plamienie ubrań podczas prasowania,
  • automatyczne wyłączanie żelazka – dzięki tej funkcji żelazko zostawione na dłuższy czas samoczynnie się wyłączy,
  • spryskiwacz wody – ta funkcja umożliwia miejscowe spryskanie wodą tkaniny w szczególnie zagniecionym miejscu.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy także czy żelazko jest dopasowane do naszych potrzeb pod względem komfortu użytkowania – czy ma wygodną rączkę i wystarczająco długi przewód.

 

Sprawdź szeroką ofertę żelazek w Awa24.pl

 

 

Podsumowanie

Podczas zakupu żelazka stajemy przed wyborem spośród całego szeregu parametrów i cech dodatkowych. Warto pamiętać, że najważniejsze pozostają nasze osobiste upodobania i nimi głównie powinniśmy kierować się podczas zakupu, bo dobrze dobrane żelazko to dużo przyjemniejsza praca. I nawet prasowanie da się polubić.

 

Sprawdź szeroką ofertę żelazek w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jake słuchawki się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel