Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - urządzenia wskazujące - myszy i klawiatury - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką klawiaturę lub mysz wybrać? Na jakie parametry myszy i klawiatury zwrócić uwagę podczas zakupu? Które z funkcji dodatkowych są istotne? Jaka liczba przycisków dodatkowych jest przydatna? Jakie są rodzaje czujnika ruchu w myszach i czym się różnią? Czy klawiatura bezprzewodowa to warta przemyślenia propozycja? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy urządzenie wskazujące - mysz i klawiaturę

Zgodnie z podstawową definicją urządzenia wskazujące umożliwiają sterowanie pracą komputera za pomocą fizycznych ruchów klikania, przeciągania lub przesuwania. Do podstawowych urządzeń wskazujących zaliczamy mysz i klawiaturę i to właśnie ich specyfikę przybliżymy w danym poradniku.

 

Sprawdź szeroką ofertę klawiatur i myszy w Awa24.pl

Myszy

Mysz komputerowa to jedno z urządzeń, które występuje praktycznie w każdym domu. Pomimo tego że mysz nie jest niezbędna do użytkowania komputera – znacznie ułatwia wybór poszczególnych funkcji, a tym samym podnosi komfort pracy. Przy wyborze myszy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podstawowe parametry tj rozdzielczość, sposób podłączenia czy choćby ilość przycisków. Nie zapominajmy jednak że równie ważna jest wygoda pracy, czyli ergonomiczny kształt dzięki któremu urządzenie dobrze leży w dłoni. Przy dłuższym użytkowaniu ta cecha może okazać się najważniejsza.

Rozróżniamy trzy rodzaje myszy: mechaniczna ( zwana także kulkową ), optyczna (zwana diodową ) oraz laserowa.

 • Mysz mechaniczna – jest to najstarszy model myszy. Jego działanie opiera się na kulce i dwóch rolkach, które dzięki odpowiedniemu ułożeniu umożliwiają odzwierciedlenie ruchów kursora w pionie i w poziomie. Prawidłowe działanie tego modelu myszy wymaga specjalnej podkładki, która będzie zapewniała równą powierzchnię. Wadą myszy mechanicznych jest duża podatność na zabrudzenia. Czułość tego rodzaju myszy określa się za pomocą jednostki CPI.
 • Mysz optyczna – jej działanie opiera się na wykorzystaniu diod elektroluminescencyjnych, które oświetlają podłoże. Największą zaletą tego typu myszy jest możliwość pracy na praktycznie każdej powierzchni, bez użycia podkładki. Brak części ruchomych zmniejsza podatność na zabrudzenia, w tym samym wpływa na żywotność urządzenia. Ponadto myszy optyczne charakteryzuje wyższa rozdzielczość niż w przypadku myszy mechanicznych. Czułość myszy optycznej określa się jednostką DPI.
 • Mysz laserowa – są to najwyższe modele myszy. Zastąpienie diod laserem umożliwiło dodatkowe zwiększenie czułości urządzenia. Podobnie jak w przypadku myszy optycznych, tak i tu mysz może działać na dowolnej powierzchni i nie wymaga zastosowania podkładki.

Jednym z podstawowych parametrów różnicujących myszy jest wspominana już wyżej rozdzielczość. Termin ten informuje o ile pikseli na ekranie monitora zostanie przesunięty kursor po wykonaniu ruchu myszą na odcinku jednego cala. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym większa precyzja i dokładność odwzorowania ruchów myszy. Urządzenia o dużej rozdzielczości doskonale sprawdzają się np. w grach komputerowych. W najnowszych modelach myszy istnieje możliwość regulowania rozdzielczości w zależności od konkretnych potrzeb.

 

Przy wyborze myszy należy zwrócić również uwagę na rozmieszczenie i ilość klawiszy. Tu ważne okaże się przyszłe zastosowanie urządzenia. Standardowo mysz wyposażona jest w rolkę na środku i dwa duże przyciski po bokach. Najnowsze modele myszy mogą być jednak dużo lepiej wyposażone. Z pewnością zapalony gracz doceni dodatkowe przyciski umożliwiające bardziej precyzyjne sterowanie. Ciekawym rozwiązaniem jest klawisz 2xclick, który umożliwia otwieranie poszczególnych aplikacji za pomocą jednego kliknięcia. Podobnie rolka oprócz standardowego zastosowania może posiadać także możliwość przesuwania na boki, co umożliwia nawigację we wszystkich kierunkach.

Mysz3-poradniki

Ważne jest dobranie myszy do wielkości dłoni

Ważną cechą jest także sposób podłączenia myszy – przewodowy lub bezprzewodowy. Przewodowo mysz podłączana może być za pomocą złącza PS2 lub USB. To drugie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane ze względu na większą funkcjonalność i uniwersalność zastosowania. Korzystanie z myszy bezprzewodowej jest bardzo komfortowe, ponieważ kabel nie przeszkadza nam w pracy. Jednocześnie myszy bezprzewodowe są zazwyczaj cięższe. Komunikacja myszy z komputerem może odbywać się drogą radiową korzystając z podczerwieni lub też za pomocą systemu blutooth. W obu przypadkach niezbędny do prawidłowego działania myszy jest odbiornik podłączony do komputera. W niektórych modelach myszy do zestawu dołączona jest ładowarka, która pełni jednocześnie rolę stacji odbiorczej.

Kiedy rozpatrzyliśmy już wszystkie parametry myszy – warto przyjrzeć się jej pod kątem wygody użytkowania. Mysz powinna posiadać ergonomiczny kształt i być dopasowana do kształtu i wielkości dłoni przyszłego użytkownika. Warto zauważyć, że są już produkowane myszy pasujące do drobnych kobiecych dłoni, jak i do większych męskich. Jeżeli przed komputerem spędzamy dużo czasu warto zainwestować w mysz ze specjalnym antypoślizgowy wykończeniem. Komfort pracy zwiększy podświetlenie rolki lub możliwość programowania poszczególnych przycisków, co docenią szczególnie pasjonaci gier. W nowych ofertach producentów znajdziemy także myszy z dołączonymi praktycznymi podkładkami, które wyposażone zostały w specjalne podparcia pod nadgarstki, dzięki którym ręka nie męczy się podczas długiej pracy.

 

Sprawdź szeroką ofertę klawiatur i myszy w Awa24.pl

Klawiatury

Klawiatura to podstawowe urządzenie służące do wprowadzania danych do komputera oraz do sterowania częścią jego funkcji. Przy wyborze klawiatury należy zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie poszczególnych klawiszy, sposób podłączenia oraz budowę, która zagwarantuje komfort pracy.

Standardowa klawiatura wyposażona jest w 104 klawisze rozmieszczone w pięciu blokach: głównym, numerycznym, klawiszy funkcyjnych, klawiszy dodatkowych i klawiszy kursora. Nowe modele klawiatur mogą różnić się rozmieszczeniem poszczególnych bloków, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jaki układ będzie dla nas najbardziej komfortowy. Klawiatury multimedialne wyposażone zostały dodatkowo w kilka lub nawet kilkanaście klawiszy, do których przypisane są konkretne funkcje. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednym kliknięciem uruchamiasz akcję, która w standardowy sposób wymagałaby większego nakładu czasu. Ciekawym rozwiązaniem są także umieszczone na klawiaturze pokrętła służące do regulowania głośności, a nawet touch pad`y. Warto sprawdzić również, czy klawiatura posiada wejścia słuchawkowe, na mikrofon czy UBS, ponieważ może to w znaczy sposób zwiększyć jej funkcjonalność.

 

Równie ważna jest wielkość klawiszy, szczególnie tych specjalnych: Enter, Backspace, Shift czy spacja. Odpowiednia wielkość klawiszy, które są najczęściej wybieranymi na klawiaturze zagwarantuje nam wygodę pracy. Kolejną cechą, która rozróżnia klawisze jest tzw skok, czyli odległość na jaką należy wcisnąć klawisz, aby komputer odnotował daną akcję. Inny skok posiadają klasyczne klawiatury, inny natomiast płaskie klawiatury typu Slim – wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Podobnie jak w przypadku myszy – klawiatury możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Zaletą modeli bezprzewodowych jest oczywiście zwiększona wygoda pracy i swoboda ruchów. Klawiatury bezprzewodowe są często wykorzystywane przez graczy, którym zależy na niczym nie ograniczonej możliwości sterowania poszczególnymi funkcjami. Klawiatura przewodowa podłączana może być za pomocą złącza PS2 lub USB. To drugie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane ze względu na większą funkcjonalność i uniwersalność zastosowania.

 

W najnowszych ofertach producentów możemy znaleźć nietypowe klawiatury, przeznaczone dla określonej grupy użytkowników. Warto zwrócić uwagę na:

 

 • klawiatury numeryczne – niewielkich rozmiarów klawiatury wyposażone wyłącznie w blok numeryczny. Taki urządzenie doskonale sprawdzi się jako dodatek do notebooka, zwiększając jego funkcjonalność
 • klawiatura dla gracza – są to specjalne modele klawiatur o znacznie bogatszym wyposażeniu. Często charakteryzują się wzmocnioną i wodoodporną konstrukcją. Do najczęściej spotykanych rozwiązań w tym modelach należą: wyjmowane klawisze służące np. do oznaczenia kierunków, wygodne podpórki po nadgarstek – praktyczne przy długim użytkowaniu, ilość klawiszy i wielkość klawiatury zmniejszone do podstawowych aby umożliwić szybsze reagowanie; czy choćby podświetlenie
 • klawiatury „zwijane” – urządzenia wykonane z miękkiej gumy, które można zwinąć ułatwiając w ten sposób przenoszenie i przechowywanie. Nietypowy materiał sprawia, ze klawiatura jest odporna na zabrudzenie czy zalanie. Jest to doskonałe rozwiązanie to notebooków.

Na koniec nie zapominajmy także o wyglądzie klawiatury. Obecnie możemy spotkać klawiatury praktycznie we wszystkich kolorach i w różnym wzornictwie. Jeżeli zależy nam na tym, aby klawiatura dobrze prezentowała się na biurku – warto wziąć pod uwagę jeden z nietypowych modeli proponowanych przez producentów.

 

Sprawdź szeroką ofertę klawiatur i myszy w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jake urządzenia uskazujące się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

 • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

 • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

 • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

 • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

 • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

 • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel