Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - słuchawki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jakie słuchawki wybrać? Na jakie parametry słuchawek zwrócić uwagę podczas zakupu? Słuchawki otwarte a może zamknięte? Z kablem czy bezprzewodowe? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy słuchawki

Każdy wielbiciel muzyki zna i docenia przydatność słuchawek. Jest to niezawodne urządzenie, gdy chcemy oderwać się od otoczenia i całkowicie zanurzyć się w świecie dźwięków. Nowoczesne słuchawki gwarantują nam nie tylko doskonałą jakość dźwięku, ale i całkowite odseparowanie od odgłosów dochodzących z zewnątrz.


Każdy wielbiciel muzyki zna i docenia przydatność słuchawek. Jest to niezawodne urządzenie, gdy chcemy oderwać się od otoczenia i całkowicie zanurzyć się w świecie dźwięków. Nowoczesne słuchawki gwarantują nam nie tylko doskonałą jakość dźwięku, ale i całkowite odseparowanie od odgłosów dochodzących z zewnątrz.

Wybierając słuchawki powinniśmy przede wszystkim ustalić, jakie będzie ich zastosowanie – czy mają być to słuchawki do przenośnych urządzeń typu MP3, czy też bardziej profesjonalne np. współpracujące z zestawem kina domowego. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Państwu w podjęciu trafnej decyzji. Zapraszam do lektury.

Spis treści: Wady i zalety słuchawek, Podstawowe parametry, Słuchawki zamknięte czy otwarte?, Z kablem czy bez?, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę słuchawek w Awa24.pl

 

Wady i zalety słuchawek

Słuchawki2 - poradniki

Słuchawki Philips SHE2661/10

Niewątpliwie największą zaletą słuchawek jest możliwość słuchania muzyki bez przeszkadzania osobom z naszego otoczenia. Słuchawki pozwalają oderwać się od hałasu otoczenia i skupić się na muzyce – co dla prawdziwych melomanów jest szczególnie ważne. Inną bardzo ważną zaletą słuchawek jest fakt, że dźwięk słyszany w słuchawkach jest niebywale wyraźny i dokładny, dzięki czemu możemy poczuć całe piękno słuchanej muzyki.

Niestety częste korzystanie z słuchawek może doprowadzić nawet do uszkodzeń słuchu. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu, takiego, który do minimum ograniczy szkodliwość słuchawek. Najlepsze pod tym względem są słuchawki półotwarte, o czym szczegółowo będziemy informować w dalszej części poradnika. Ważne jest także aby używać słuchawek umiejętnie i nie przekraczać zalecanych norm czasowych.

 

Sprawdź szeroką ofertę słuchawek w Awa24.pl

 

Podstawowe parametry

Impedancja

Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących słuchawki jest impedancja. Im wyższa impedancja, tym więcej mocy trzeba dostarczyć słuchawkom by osiągnąć odpowiedni poziom głośności, odwrotnie jest w przypadku słuchawek o niższej impedancji — podłączone do tego samego gniazda pierwsze grałyby ciszej, drugie głośniej. Impedancja słuchawek waha się w przedziale od 32 do 600 Ohm.

Pasmo przenoszenia

Kolejnym ważnym parametrem na który należy zwrócić uwagę wybierając słuchawki jest pasmo przenoszenia. Pasmo przenoszenia słuchawek wysokiej klasy to 20 Hz - 20 kHz lub więcej. Górna granica nie jest przy tym parametrze bardzo istotna, ponieważ dzisiejsze słuchawki w większości osiągają granicę 20 kHz (a więc górną granicę pasma słyszanego przez człowieka). Ważniejsza jest dolna granica, ponieważ tu różnice są zdecydowanie bardziej zauważalne.

 

Sprawdź szeroką ofertę słuchawek w Awa24.pl

 

Zamknięte czy otwarte?

Słuchawki - poradniki

Słuchawki Panasonic RP-HTX7

Pod względem budowy słuchawki dzielimy na zamknięte i otwarte. Słuchawki zamknięte na pierwszy rzut oka wyróżnia przede wszystkim rozmiar. Te modele słuchawek są większe i bardziej masywne. Wałek uszczelniający w słuchawkach zamkniętych dokładnie zakrywa całą małżowinę uszną, dzięki czemu niezwykle dokładnie odseparowuje nas od dźwięków dobiegających z otoczenia. Słuchawki te bardzo dokładnie przylegają do głowy tworząc zamknięty układ akustyczny, a tym samym doskonałe przenoszenie dźwięku. Niestety podczas używania słuchawek zamkniętych ucho nie ma odpowiedniej wentylacji, dlatego długotrwałe użytkowanie może okazać się szkodliwe.

Słuchawki otwarte działają na zasadzie głośników umieszczonych w pobliżu ucha. Te modele nie przylegają już tak blisko do głowy, eliminując jednocześnie problem z wentylacją ucha oraz z nadmiernym oddzieleniem od otoczenia, co przy dłuższym korzystaniu może okazać się bardzo istotne. Większość słuchawek otwartych została wyposażona w piankową nasadkę przylegająca do ucha. Popularna są także słuchawki wkładane bezpośrednio do ucha.

Najwyższej klasy słuchawki to modele półotwarte, łączące w sobie zalety słuchawek otwartych i zamkniętych.

 

Sprawdź szeroką ofertę słuchawek w Awa24.pl

 

Z kablem czy bez?

Większość słuchawek dostępnym na rynku to wciąż słuchawki przewodowe, ale coraz większą popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe, które uwalniają nas od ograniczenia długością kabla.

 

Słuchawki przewodowe wymagają podłączenia do wyjścia słuchawkowego. Kupując ten rodzaj słuchawek zawsze należy zwrócić uwagę na długość kabla, aby mieć pewność, że nie będzie przesadnie ograniczał swobody ruchowej. Oczywiście przy wyborze słuchawek przewodowych największe znaczenie ma ich przyszłe zastosowanie – innej długości kabla potrzebujemy do przenośnego odtwarzacza, innej natomiast do domowego zestawu muzycznego.

Słuchawki bezprzewodowe są odpowiedzią na potrzeby większej swobody ruchowej podczas słuchania muzyki. Słuchawki bezprzewodowe działają za pomocą nadajnika, z którego sygnał jest wysyłany za pomocą fal radiowych lub podczerwieni. Wybierając słuchawki bezprzewodowe warto zwrócić uwagę na zasięg odbioru, ponieważ to ten parametr pozwoli nam ustalić na jakiej odległości słuchawki będą działały prawidłowo. Za najbardziej komfortowe uznawane są słuchawki działający przy użyciu fal radiowych. Zestaw taki składa się nadajnika pracującego na falach UKF, który przyłączamy do wzmacniacza i słuchawek z wbudowanym odbiornikiem. Korzystanie z takiego zestawu umożliwia odbiór sygnału na dużych odległościach i co najważniejsze – bez zakłóceń. Przy zastosowaniu podczerwieni problemem może być mały zasięg odbioru. Co prawda jakość odbioru przy słuchawkach na podczerwień będzie dobra, niestety zasięg ograniczy się właściwe tylko do pokoju, w którym znajduje się nadajnik.

 

Sprawdź szeroką ofertę słuchawek w Awa24.pl

 

Podsumowanie

Najważniejsze przy wyborze słuchawek jest dokładne określenie ich przyszłego zastosowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy słuchawki pasują do naszego ucha i czy po prostu są wygodne. Przy wyborze bardziej profesjonalnych słuchawek sprawdźmy dokładnie parametry techniczne. Coraz większa dostępność przenośnych odtwarzaczy muzycznych sprawia, że chętnie zabieramy ze sobą wszędzie ulubioną muzykę. Warto przy tym pamiętać, że dobrze dobrane słuchawki pozwolą cieszyć się doskonałą jakością dźwięków.

 

Sprawdź szeroką ofertę słuchawek w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jake słuchawki się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel