Masz pytania lub wolisz zamówić telefonicznie? Zadzwoń:
(85) 651-33-75
pon. - pt. od 7:30 do 15:30
BOK@awa24.pl
Poradnik – radioodbiorniki i radiobudziki - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Radioodbiorniki, radiobudziki , radioodtwarzacze i radiomagnetofony są to pojęcia znane wszystkim i przez wielu używane zamiennie. Jest jednak kilka różnic o których należy pamiętać przy zakupie urządzenia do odtwarzania muzyki czy odbierania radia. Jeszcze 100 lat temu nie śniło się nikomu jak funkcjonalna może się stać mała drewniana skrzynka. Dzisiaj zaskakuje nie tylko ilością udogodnień i jakością dźwięku, a także niecodziennym wyglądem. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pomoże w wyborze odpowiedniego urządzenia i uporządkuje wiedzę na temat radioodbiorników i radiobudzików.
Radioodbiorniki zaskakują nie tylko funkcjonalnością, ale też oryginalnym wyglądem
Sprawdź szeroką ofertę radioodbiorników w Awa24.pl
Spis treści: Rodzaje radioodbiorników, Tuner i parametry radioodbiornika, Radiobudziki - funkcje, Słownik pojęć, Podsumowanie
Rodzaje radioodbiorników
Rozwój technologiczny sprawił, że z radiem możemy się spotkać w niemal wszystkich urządzeniach: od odtwarzaczy osobistych po ramki cyfrowe. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne odtwarzacze przeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie, dalej cieszą się bardzo dużą popularnością i zdobią nasze domy. Niniejsza klasyfikacja dotyczy tradycyjnych form odtwarzania radia oraz muzyki, które różnią się od siebie głównie wyposażeniem.
Radioodbiorniki są to najprostsze urządzenia, a zarazem najbardziej popularne. Służą jedynie do odbierania częstotliwości stacji radiowych. Najczęściej możemy spotkać te zasilane sieciowo i bateryjnie. Daje nam to dużą swobodę, gdyż takie radio można również zabrać ze sobą na wakacje. Najbardziej zaawansowane modele mogą odbierać wszystkie zakresy fal stosowanych w radiofonii.
Radioodbiorniki kieszonkowe to zminiaturyzowana wersja modelu stacjonarnego. Z powodzeniem włożysz ją kieszeni i jest w pełni przenośna z zasilaniem bateryjnym. W zależności od rozmiarów może mieć wbudowany głośnik i wejście słuchawkowe lub tylko wejście słuchawkowe.
Radiobudziki to wzbogacona wersja radioodbiornika o alarm oraz wyłącznik czasowy
Radiobudziki to wzbogacona wersja klasycznego radioodbiornika o funkcję elektronicznego budzika. W prostych wersjach spotkamy takie opcje jak drzemka, alarm, wyłącznik czasowy oraz zegar. Droższe i bardziej zaawansowane mogą być wyposażone w złącze USB i termometr. Wyposażone są w podwójne zasilanie, dzięki czemu w trakcie przerwy energii nie tracą zapisanych ustawień. Jest to bardzo ważne, gdy nie możemy rano zaspać.
Radiomagnetofony oraz radiomagnetofony z CD posiadają niegdyś niezwykle popularną funkcję odtwarzania kaset audio. Coraz bardziej są wypierane z rynku na korzyść odtwarzaczy CD z wejściem USB i LINK. Dość popularne pozostają radiomagnetofony z funkcją odtwarzania płyt CD. Warto kupić takie urządzenie, gdy mamy w domu dużo kaset z dawnych lat i czasami mamy ochotę odtworzyć np. nasze osobiste nagrania. Bardziej zaawansowane modele posiadają wejścia USB i stacje dokujące do iPoda, dzięki czemu stają się małym centrum rozrywki w naszym domu.
Dla wielbicieli klasyki firma Eltra proponuje radio Agata
Radioodtwarzacze to grupa urządzeń bez wbudowanego magnetofonu. Użytkownik, może wykorzystać jedynie cyfrowe formaty dźwięku zapisane na kartach pamięci czy pamięci USB. Z powodzeniem zastępują klasyczne magnetofony, gdyż coraz mniej osób posiada i chce odtwarzać nagrania z kaset audio.
Radia internetowe to nowoczesne połączenie radia analogowego z cyfrowym. Większość internetowych odbiorników wyposażona jest zarówno w tuner analogowy jak i RoIP (Radio over Internet Protocol), który odpowiada za dostęp do internetowych rozgłośni. Podstawą jest wbudowana karta sieci bezprzewodowej WiFi, a niektóre modele mają również wbudowane gniazdo Ethernet. Po podłączeniu radia do internetu zyskujemy dostęp do tysięcy rozgłośni internetowych z całego świata.
Sprawdź szeroką ofertę radioodbiorników w Awa24.pl
Tuner i parametry radioodbiornika
Na pierwszy rzut oka radioodbiorniki różnią się od siebie tylko wyglądem i ciężko zdecydować który model będzie dla nas odpowiedni. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, którymi należy się kierować przy zakupie oraz udogodnienia w które mogą być wyposażone urządzenia.
Styl retro króluje nie tylko w modzie, ale również w designie sprzętu RTV
Tuner
Poszukując radioodbiornika napotykamy możliwość wyboru tunera analogowego i cyfrowego. Najprościej mówiąc jest to sposób wyszukiwania stacji radiowych.
Tuner analogowy jest rozwiązaniem stosowanym w modelach klasycznych i retro. Stacje wyszukuje się za pomocą pokrętła, które wprawia w ruch wskazówkę na skali.
Tuner cyfrowy charakteryzuje się automatycznym wyszukiwaniem stacji. Parametry stacji radiowych można zobaczyć na wyświetlaczu, dzięki temu korzystanie z radia jest szybkie i dziecinnie proste. Dodatkowo wszystkie wyszukane stacje można zapisać w pamięci odbiornika. Ważną funkcją jest odbieranie przez radia z tunerem cyfrowym komunikatów RDS, o których napiszemy w dalszej części artykułu.
Ważne: Tunera cyfrowego nie należy mylić z odbiorem radia cyfrowego, czyli nadawaniem w systemie DAB+. W Polsce można z niego korzystać w niewielu miejscach i nie jest on wprowadzany razem w cyfrową telewizją naziemną.
Moc
Moc to najważniejszy parametr w przypadku wszystkich sprzętów audio. Najczęściej możemy spotkać w specyfikacji technicznej informację o mocy zapisaną w następujący sposób: 2 x n W, gdzie 2 to ilość głośników, a n to moc pojedynczego głośnika. Oczywiście im większa moc tym lepiej. Należy jednak być czujnym, gdyż niektórzy producenci stosują inne normy do oznaczania mocy, więc łatwo o pomyłkę.
Moc głośników to najważniejszy parametr przy wyborze radioodtwarzacza - im większa moc, tym większa przyjemność ze słuchania muzyki
Odbiór stereo
Nadawany przez rozgłośnie sygnał możemy odbierać w dwojaki sposób: mono i stereo. Włączenie odbioru stereofonicznego podnosi poziom szumów o +10 dB. W wypadku słabego sygnału może to negatywnie wpływać na jakość dźwięku. Odbiór może zanikać i pojawią się zakłócenia. Po przełączeniu na tryb mono słuchanie stacji będzie ponownie możliwe.
RDS
Radio Data System (RDS) to nadawany przez rozgłośnie radiowe sygnał, w którym zawarte są zakodowane cyfrowo informacje pokazywane na wyświetlaczu odbiornika. Podstawową funkcją jest wyświetlanie nazwy stacji i oraz automatyczne dostrajanie sygnału, aby jakość odbioru była jak najlepsza. Dodatkowo rozgłośnie wysyłają takie informacje jak wykonawca, godzina czy data.
Sprawdź szeroką ofertę radioodbiorników w Awa24.pl
Radiobudziki - funkcje
Radiobudziki to proste urządzenia, które skutecznie budzą nas codziennie rano. Na rynku jest jednak wiele modeli, które są bardzo funkcjonalne i ciekawe.
Radiobudziki ze stacją pogodową to ciekawy gadżet, który ozdobi każde pomieszczenie
Alarm to podstawowa funkcja w każdym radiobudziku. W zależności od zaawansowania modelu użytkownik ma do wyboru kilka trybów budzenia: radio, alarm lub muzyka z karty pamięci czy USB. Przydatną funkcją jest możliwość włączenia alarmu o różnych godzinach tego samego dnia. Świetnie sprawdza się, gdy z budzika korzystają dwie osoby, wstające o innych godzinach. Dodatkowo niektóre modele posiadają opcje ustawienia różnego czasu budzenia dla każdego dnia tygodnia.
Drzemka to ulubiona funkcja osób, które lubią zostać w łóżku jeszcze kilka minut po uruchomieniu się alarmu. Gdy wyłączymy budzik, możemy skorzystać z okazji i pospać do następnego dzwonka. Użytkownik może ustawić odstęp czasowy między pierwszym alarmem a kolejnym oraz liczbę powtórzeń.
Temperatura niektóre modele pełnią funkcję praktycznej stacji pogodowej. Są wyposażone w bezprzewodowy czujnik, który umieszcza się na zewnątrz, aby mierzył aktualną wilgotność i temperaturę. Należy uważnie czytać specyfikację techniczną, gdyż niektóre budziki mają jedynie termometr pokojowy.
Projektor pozwala wyświetlanie czasu na każdej powierzchni, czy to na ścianie czy suficie
Projektor jest to dodatek, który niektórzy uważają za bardzo przydatny, a niektórzy za całkowicie zbędny. Pozwala on na wyświetlanie czasu na każdej powierzchni, czy to na ścianie czy suficie. Dzięki temu nie trzeba wstawać z łóżka, aby sprawdzić godzinę. Budziki wyposażone w projektor są droższe niż modele bez, więc warto się zastanowić czy taki gadżet jest naprawdę potrzebny.
Czujnik ruchu to bardzo przydatna funkcja, dzięki której można wyłączyć budzik machnięciem ręki lub wyłączyć i przełączyć go w tryb drzemki.
Timer daje możliwość zasypiania przy włączonym radiu po ustawieniu godziny automatycznego wyłączenia się urządzenia.
Sprawdź szeroką ofertę radiobudzików w Awa24.pl
Słownik pojęć
W specyfikacji technicznej każdego produktu znajduje się wiele pojęć, których nie rozumiemy i je zwyczajnie pomijamy. Przy zakupie radioodbiorników nie należy kierować się jedynie ich wyglądem, więc postanowiliśmy wyjaśnić co oznaczają niektóre oznaczenia.
Dźwięk do radioodbiornika jest przesyłany za pomocą fal elektromagnetycznych, rozchodzących się z prędkością światła. Nadajniki pracują na określonych częstotliwościach, a ich widmo wynosi 150 kHz – 108MHz.
LW, MW, SW i UKF
Dźwięk do radioodbiornika jest przesyłany za pomocą fal elektromagnetycznych, rozchodzących się z prędkością światła.
LW – Long Wave – to fale długie o częstotliwości od 150 do 300 kHz. Długość fali wynosi od 100 do 200m i w tym zakresie jest miejsce jedynie na 15 stacji.
MW – Medium Wave – to fale średnie o częstotliwości od 500 do 1500 kHz. Fale średnie mieszczą w swoim zakresie 125 stacji, a długość fali wynosi od 200 do 600m.
SW – Short Wave – mają pojemność aż na 3000 stacji, a długość fali to od 10 do 200m. Fale krótkie rozchodzą się po liniach prostych i odbijają się od jonosfery, dzięki czemu miejsce odbioru może być bardzo daleko od nadajnika.
UKF – fale ultrakrótkie – wykorzystywane przy odbiorze rozgłośni lokalnych, gdyż zakres ich częstotliwości to 87,5 – 109 MHz, a długość fali to ok 3m. Zasięg w tym przypadku zależy głównie od wysokości nadajnika i może osiągnąć 100 km.
Modulacja amplitudy (AM)
Modulacja jest procesem nakładania fonii na sygnał radiowy dużej częstotliwości. Stosuje się ją w zakresie fal długich, średnich i krótkich, gdyż umożliwia pracę na wąskim paśmie częstotliwości. Sygnał jest kodowany podczas zmian amplitudy fali nośnej. Modulacja AM pozwala na nadawanie sygnału wielu stacji. Niestety, jest bardzo podatna na zakłócenia, przez co nie nadaje się do przesyłania sygnału wysokiej jakości.
Tuner cyfrowy to nie to samo co radio cyfrowe, czyli nadawanie w systemie DAB+. Aktualnie radio cyfrowe jest dostępne jedynie w okolicach Warszawy
Modulacja częstotliwości (FM)
Modulacja częstotliwości, czyli kodowanie informacji w fali nośnej przez zmiany jej chwilowej częstotliwości, w zależności od sygnału wejściowego. FM jest systemem transmisji sygnału analogowego stosowanym do przesyłania sygnału radiowego radia publicznego w zakresie fal ultrakrótkich. System umożliwia odfiltrowanie po stronie odbiornika znacznie więcej zakłóceń niż w systemie AM. Sygnał po odebraniu i wzmocnieniu może być ograniczony do takiej samej amplitudy, w ten sposób redukuje się większość zakłóceń.
Cyfrowe nadawanie radiowe DAB+
Nadawanie cyfrowe jest często mylone z tunerem cyfrowym oraz łączone z cyfrową telewizją naziemną. Cyfryzacja jest nieuchronna i stabilizuje się w przypadku telewizji, jednak radio dalej pozostaje wielką niewiadomą. Aktualnie w fazie testów tylko kilka rozgłośni w Polsce nadaje cyfrowo na terenie Warszawy.
Sprawdź szeroką ofertę radioodbiorników w Awa24.pl
Podumowanie
Radioodbiorniki i radiobudziki na stałe zagościły w naszych domach w różnej formie. Mamy mnóstwo opcji do wyboru od tych naszpikowanych technologicznymi nowinkami po klasyczne modele w designerskich obudowach retro. W przypadku tej grupy produktów ważne są zarówno funkcje jak i wygląd, więc mamy nadzieję, że powyższy poradnik przybliżył Państwa do podjęcia decyzji w wyborze.
Wciąż nie wiesz jaki radioodtwarzacz lub radioodbiornik będzie dla Ciebie najlepszy?
Sprawdź szeroką ofertę radioodbiorników w Awa24.pl
Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.
Masz pytania lub wolisz zamówić telefonicznie? Zadzwoń:
(85) 651-33-75
pon. - pt. od 7:30 do 15:30
BOK@awa24.pl
Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?
-
Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!
-
Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie
-
Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów
-
Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne
-
Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"
-
Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.