Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - pralki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką pralkę wybrać? Na jakie parametry pralek zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaką pojemność bębna wybrać? Na jaką prędkość wirowania się zdecydować? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy pralkę

Pralka to z pewnością jedno z podstawowych urządzeń w każdym domu i trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez tego ułatwienia. Decydując się na zakup nowej pralki powinniśmy ustalić przede wszystkim jaka wielkość i pojemność urządzenia nas interesuje. Jest to parametr ściśle związany z ilością prania, które zazwyczaj w domu mamy. Ważne jest także miejsce, gdzie pralka będzie stała oraz rodzaj tkanin, jakie najczęściej pierzemy. Poniższy poradnik z pewnością pomoże w podjęciu dobrej decyzji. Zapraszam do lektury.


Spis treści: Sposób załadunku i ustawienia pralki, Parametry techniczne, Wirowanie, Pojemność, Programy prania, Funkcje dodatkowe, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

 

Sposób załadunku i ustawienia pralki

Zanim zaczniemy rozpatrywać poszczególne parametry techniczne, należałoby ustalić ile miejsca w łazience możemy przeznaczyć na ustawienie pralki. Na tej podstawie decydujemy także o rodzaju urządzenia – czy interesuje nas pralka ładowana od góry, czy też od przodu.

Pralka5 - poradniki

Pralka ładowana od góry
Electrolux EWT10115W

Pralki ładowane od góry są przeważnie mniejsze, a tym samym pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience. Poszczególne modele są bardzo zbliżone pod względem rozmiaru. Średnio: wysokość 85 cm, szerokość 40 cm, głębokość 60 cm. Oczywiście poszczególne modele mogą się nieco różnić od podanych przeze mnie średnich wartości, jednak na pewno nie będą to tak znaczące różnice jak w przypadku pralek ładowanych od przodu.

Pralka - poradniki

Pralka ładowana od przodu
Siemens WM10E46APL

 

Dużą zaletą tego typu pralek oprócz mniejszych rozmiarów jest także wygoda załadunku – nie musisz schylać się, aby wrzucić pranie do środka. Przy takim modelu pralki nie potrzebujemy także dodatkowego wolnego miejsca na otwieranie drzwiczek. Ponadto pralka może być ustawiona dowolnie, także tyłem czy bokiem. Modele ładowane od góry są nieco droższe od tych ładowanych od przodu

 

Pralki ładowane od przodu są dużo bardziej zróżnicowane pod względem wymiarów. Wysokość waha się w granicach 85 cm, szerokość to ok. 50-60 cm, natomiast głębokość 33-60 cm. Pralki o głębokości 33 cm to tzw. modele w wymiarze Slim. Przy zakupie tego typu pralki powinniśmy przede wszystkim wymierzyć ilość miejsca, którą możemy na daną pralkę przeznaczyć. Należy także pamiętać, że będziemy potrzebowali dodatkowego miejsca na otwieranie drzwiczek.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

 

Parametry techniczne

Pralka to urządzenie, które wymaga dużego zużycia energii. Warto zdecydować się na urządzenie, które pod tym względem będzie możliwie najbardziej oszczędne. Powie nam o tym klasa energetyczna określająca zużycie prądu podczas jednego cyklu prania w programie bawełna 60°C. W dzisiejszym oznaczeniu stosuje się 8 klas energetycznych: A+, A, B, C, D, E, F oraz G, przy czym najbardziej efektywne i oszczędne są pralki o klasie A+ i na takie właśnie modele powinniśmy się decydować. Oddzielnie oznaczane są klasy efektywności prania i wirowania. Skala jest taka sama jak przy oznaczaniu klasy energetycznej.

Kolejnym ważnym parametrem wpływającym na domowy budżet jest zużycie wody. W starszych modelach pralek wartość ta wynosiła nawet 70-80 litrów, w dzisiejszych została znacznie zmniejszona i najlepsze pralki mają średnie zużycie wody w granicach 35-45 litrów.

Nie bez znaczenia jest również poziom hałasu urządzenia. Chyba każdy z nas pamięta stare modele pralek, które były wyjątkowo głośne podczas wirowania. W nowych modelach pralek średnia głośność pracy wynosi 50dB, natomiast przy wirowaniu wzrasta do 70dB.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

Wirowanie

Pralka2 - poradniki

Regulacja prędkości
wirowania umożliwia pranie
także delikatnych tkanin

Jednym z podstawowych parametrów przy wyborze pralki jest prędkość wirowania, czyli liczba obrotów bębna w ciągu minuty podczas odwirowywania prania (obr./min). Im większa liczba obrotów tym bardziej suche pranie wyjmiemy z pralki. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ gwarantuje nam wyjątkową wygodę użytkowania i pozwala uniknąć długotrwałego i uciążliwego suszenia. W dostępnych na rynku pralkach wartość ta waha się w przedziale od 800 do 1800 obr/min. Oczywiście im ta wartość wyższa, tym lepiej. Przy okazji wirowania warto pamiętać o tym, że wysoka prędkość wirowania przeznaczona jest do ciężkich i wytrzymałych tkanin, które łatwo wchłaniają wodę. Odwirowanie delikatnych tkanin przy obrotach na poziomie 1800 / min może doprowadzić do uszkodzenia ubrań.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcjonalności związane z odwirowywaniem prania. W nowszych modelach możliwa jest regulacja prędkości wirowania – jest to funkcja bardzo przydatna, ponieważ pozwala dostosować daną wartość do rodzaju tkaniny. Jak już wspominałam - czasami zbyt szybkie wirowanie poszczególnych materiałów może doprowadzić do ich zniszczenia. Z drugiej strony ciężkie ręczniki przy wirowaniu na poziomie 600 obr/min będą po praniu jeszcze bardzo długo schły. Regulacja prędkości wirowania może być płynna lub skokowa. O regulacji skokowej mówimy, gdy możemy wybierać wyłącznie spośród dwóch wartości – możliwe jest więc ustawienie obrotów na wysokim lub niskim poziomie. Natomiast regulacja płynna umożliwia wybór spośród kilku wielkości i wygodne dopasowanie do rodzaju pranych tkani. Zalety drugiego rozwiązania wydają się być oczywiste.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

 

Pojemność

Pojemność bębna to jeden z podstawowych parametrów określających wielkość urządzenia. Wartość ta powie nam ile kilogramów załadunku możemy wyprać w jednym cyklu. Istotne jest to, że parametr ten określa ilość suchego prania i waha się w przedziale 3-8 kg. Pojemność pralki powinnyśmy uzależnić od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli z pralki będzie korzystała duża rodzina – warto aby pojemność urządzenia była możliwie jak największa. Pozwoli to oszczędzić czas, ale też wodę i energię, ponieważ większą ilość prania zmieścimy w jednym cyklu. Jeżeli natomiast z pralki będzie korzystała np. tylko jedna osoba – lepszym rozwiązaniem będzie mniejszy model, który pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w łazience.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

 

Programy prania

Funkcjonalność pralki zależy od ilości i rodzaju programów prania. Każdy model będzie miał co najmniej kilka programów podstawowych, w tym Bawełna, Syntetyki czy Pranie Wstępne. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to jakie programy dodatkowe oferuje nam dany model urządzenia. Wśród programów dodatkowych możemy wyróżnić: Pranie ręczne, Program skrócony, Odplamianie, program Bio, Delikatny, Codzienny, dodatkowe płukanie (opis ważniejszych programów znajduje się poniżej). Oczywiście im więcej programów dodatkowych, tym większa możliwość dostosowania do poszczególnych rodzajów tkanin.

Pralka3 - poradniki

Funkcja odplamiania
bywa bardzo pomocna

 • Pranie ręczne – jest to program, który umożliwia pranie tkanin, które standardowo powinny być prane ręcznie. Charakteryzuje go przede wszystkim niska temperatura prania oraz zwiększona ilość wody, co pozwala chronić tkaniny przed przetarciem.
 • Program skrócony – zwany także oszczędnym, trwa ok. 30 minut i przeznaczony jest to prania lekko zabrudzonych tkanin.
 • Program codzienny – jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do codziennego prania lekko zabrudzonych tkanin. Cykl prania trwa ok. godziny w temperaturze 40°C.
 • Odplamianie – ten program umożliwia usunięcie uporczywych plam bez konieczności stosowania wybielających środków chemicznych.

Opisy poszczególnych programów oraz ich zastosowanie powinny być szczegółowo opisane w instrukcji dołączonej do pralki.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

 

Funkcje dodatkowe

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń AGD – funkcje dodatkowe znacznie podnoszą komfort użytkowania pralki. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego sterowania oraz programator. Warto zainwestować w urządzenie z automatycznym programatorem, który znacznie ułatwi nam pracę. Dobrze także jeżeli pralka wyposażona została w elektroniczny wyświetlacz, dzięki któremu będziemy mieli pełny wgląd w przebieg prania, a tym samym będziemy mogli kontrolować jego kolejne etapy.

 • Opóźnienie startu – funkcja ta pozwala na opóźnienie czasu startu pracy nawet do 24h. Jest to wyjątkowe udogodnienie, dzięki któremu możemy przygotować pranie i nastawić pralkę aby włączyła się wówczas, gdy energia elektryczna jest najtańsza.
 • Automatyczny dobór ilości wody – dzięki zastosowaniu tej funkcji pralka automatycznie dostosuje ilość wody do ilości załadunku gwarantując dużą oszczędność wody.
Pralka4 - poradniki

Zabezpieczenie przed zalaniem mieszkania
może zaoszczędzić nam sporo nerwów

Niezwykle ważne jest także bezpieczeństwo pracy. Nowe modele pralek posiadają szereg zabezpieczeń, dzięki którym mamy pewność, że nawet w razie awarii nie zalejemy mieszkania. Przed zakupem należy obowiązkowo sprawdzić, czy wybrany przez nas model pralki posiada te zabezpieczenia:

 • zabezpieczenie przez zalaniem mieszkania – polega na odcięciu dopływu wody oraz odprowadzeniu jej nadmiaru w razie awarii urządzenia lub pęknięcia węża,
 • blokada przed dziećmi – to zabezpieczenie uniemożliwia ingerencję dziecka podczas pracy pralki i polega przede wszystkim na zablokowaniu przycisków na programatorze oraz na zablokowaniu drzwiczek do momentu zakończenia danego programu.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

 

Podsumowanie

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy dom bez pralki. Jest to jeden w tych wynalazków, które w znaczący sposób wpłynęły na poprawę komfortu prac domowych. Ponieważ pralka to często zakup na lata - warto aby był on przemyślany. Dobra pralka będzie funkcjonalna, automatycznie dobierze długość i rodzaj programu do odpowiedniej tkaniny, a do tego będzie oszczędna. Nie zapominajmy też o tym, że jest to gabarytowo urządzenie duże, więc musimy przeznaczyć na nie wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się otwierało i wkładanie ubrań było wygodne. Życzymy udanych zakupów.

 

Sprawdź szeroką ofertę pralek w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jaką pralkę się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

 • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

 • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

 • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

 • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

 • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

 • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel