Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - płyty - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką płytę wybrać? Na jakie parametry płyty zwrócić uwagę podczas zakupu? Co oznacza skrót DL? Czym różni się płyta DVD-RAM od innych płyt DVD? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy płytę

Obecnie płyty to rzecz niemal codziennego użytku. Prężny rozwój rynku komputerowego oraz informacji cyfrowych wpływa na niesłabnące zainteresowanie wykorzystaniem ich jako nośników danych.


Nie ważne czy zastosowanie to jest czysto amatorskie czy do profesjonalnego użytku, wybór odpowiedniej płyty to gwarancja trwałości i niezawodności zapisu. Różnorodność dostępnych płyt na rynku oraz dynamika zmian w tym sektorze często może wzbudzać w nas wątpliwości „jaką płytę wybrać?”. Jeśli również masz takie wątpliwości, ten poradnik jest dla Ciebie.

Spis treści: Podstawowe parametry, Informacje dodatkowe, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę płyt w Awa24.pl

Podstawowe parametry

Przy zakupie płyty przede wszystkim należy zastanowić się nad tym jakie dane mamy zamiar nagrać i co się z tym wiąże jaka pojemność nośnika będzie nam niezbędna. Warto również zwrócić uwagę na szereg innych cech, które często przez nas pomijane, znacznie wpływają na jakość nagrań oraz komfort ich użytkowania.

Rodzaje i pojemności płyt

Pierwsza decyzja o zakupie płyty powinna dotyczyć jej rodzaju. Ten z kolei wpływa na kolejne cechy, takie jak: pojemność, wielokrotność czy też prędkość zapisu. Obecnie na rynku możemy spotkać następujące rodzaje płyt.

 • CD-R – są to jedne z najpopularniejszych rodzajów płyt jednorazowego zapisu. Na standardowej płycie kompaktowej można nagrać 700 MB danych lub zmieścić ok. 80 minut muzyki. Powstały również większe nośniki: 800 MB (90 min.) oraz 870 MB (99 min.). Płyty te są odtwarzanie niemal we wszystkich odtwarzaczach: komputerowych, przenośnych czy samochodowych.
 • CD-RW - na takich płytach również mieści się do 700 MB danych. Jednakże w odróżnieniu od poprzednich, te można używać wielokrotnie. Da się je nagrać, wykasować, po czym nagrać ponownie (ok. 1000 razy).
 • DVD – obok CD-R są również najczęściej używanymi płytami jednorazowego zapisu. Ich zdecydowaną zaletą jest fakt, że mieści się na nich do 4,7 GB danych. Wyróżniamy tu 2 rodzaje płyt: DVD+R oraz DVD-R. Często zastanawiamy się skąd te rozróżnienie, która z płyt jest lepsza i którą z nich wybrać. Znaczącą różnica między nimi jest fakt, że DVD+R są płytami wstępnie sformatowanymi oraz posiadają obszar przeznaczony na korekcje błędów. Stąd też lepiej nadają się do przechowywania danych komputerowych. Ich minusem jest to, że starsze programy lub napędy DVD mogą nie obsługiwać nagrywania płyt DVD+R. Natomiast płyty DVD-R w przeciwieństwie do DVD+R nie posiadają obszarów błędów oraz są niesformatowane. Jednakże dzięki temu idealnie nadają się do nagrywania filmów i muzyki, gdyż one nie potrzebują korekcji błędów. Należy również pamiętać, że płyty w formacie DVD mogą być używane w odtwarzaczach tylko do tego przeznaczonych.
 • DVD-RW, DVD+RW - na takich płytach również mieści się do 4,7 GB danych. Jednakże w odróżnieniu od poprzednich, te można używać wielokrotnie. Da się je nagrać, wykasować, po czym nagrać ponownie (ok. 1000 razy). Jednakże w miarę eksploatacji płyta traci swoje właściwości, co ma odzwierciedlenie w szybkości odczytu.
  Najczęściej spotykany format to DVD-RW, obsługiwany przez większość napędów DVD. Płyta DVD+RW to format alternatywny, stworzony dla zapewnienia większej zgodności ze stacjonarnymi odtwarzaczami DVD.
 • DVD-R DL – to płyty dwuwarstwowe o pojemności do 8,5 GB danych. Można je nagrać tylko raz. Do ich nagrania jak i odtwarzania wymagane są urządzenia, które obsługują opisywany rodzaj nośnika.
 • DVD-RAM
  Płyty - poradniki
  był to pierwszy ze standardów zapisu na płytach DVD, który obecnie został wyparty przez nowsze standardy DVD-RW i DVD+RW. Jednak nośnik DVD-RAM ma olbrzymią przewagę, gdyż, jak podają producenci może być kasowany i zapisywany ponownie ponad 100 000 razy. Minusem tych płyt jest natomiast fakt, że do ich nagrania jak i odtwarzania wymagane są urządzenia, które obsługują opisywany rodzaj nośnika, szczególnie są to komputerowe czytniki DVD-RAM.
 • DVD Blue Ray – to stosunkowo nowy typ nośnika pozwalający na zapisanie do 25 GB danych na płytach jednowarstwowych. W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności do 50 GB. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich płyt, do ich nagrania jak i odtwarzania wymagane są urządzenia, które obsługują opisywany rodzaj nośnika.

Rozmiary płyt

Wszystkie płyty, niezależnie od rodzaju, w swojej najpopularniejszej wersji mają średnicę 120 mm i grubość 1,2 mm z centralnym otworem 15 mm. Jednakże specyfikacja DVD, podobnie jak CD, dopuszcza mniejsze dyski o średnicy 80 mm. Są one dedykowane przede wszystkim do kamer cyfrowych. Można ich używać we wszystkich odtwarzaczach, które w standardowej kieszeni na płyty, mają specjalne miejsce na umieszczenie płyty w wersji mini. Zajmują one mniej miejsca, ale umożliwiają nagranie o wiele mniejszej ilości danych, co przedstawia poniższa tabela:

 

CD-R:   770 MB DVD:   4,7 GB DVD DL:   8,5 GB
CD-R mini:   do 220 MB DVD mini:   1,4 GB DVD DL mini:   2,8 GB


Przeznaczenie

O ile nagranie zwykłych danych nie wymaga specjalnych rodzajów nośników, o tyle uzyskanie jak najlepszych parametrów w przypadku nagrań audio bądź video ma niejednokrotnie duże znaczenie. W tym celu warto wybrać płyty oznaczone następująco:

DVD-Video jest już dobrze ustabilizowanym i przyjętym standardem dla wysokiej jakości wydań filmów domowych i zapewne najlepszy standard oraz parametry plików wideo,

CD, DVD-Audio idealne dla uzyskania idealnych parametrów przy nagrywaniu i odtwarzania utworów muzycznych.

Prędkość nagrywania

Jest to parametr, na który powinno się zwrócić uwagę przy zakupie płyty. Uzasadnienie jest bardzo proste – im większa prędkość tym mniejszy czas potrzebny na umieszczenie danych na płycie. Standardowe nośniki CD mogę być nagrywane z prędkością do 52x. Oznacza to że dane o pojemności 700 MB nagrają się na płytę dosłownie w przeciągu 5 minut.Mniejsze wartości osiągają nośniki CD-RW, które zwykle mogą być nagrywane z prędkością 1x –12x.

Podobnie rzecz ma się z płytami DVD. Tu wybór odpowiedniej prędkości ma o tyle duże znaczenie, że nagranie 4,7 GB, 8,5 GB czy w przypadku płyt Blue Ray 25-50 GB danych zajmuje o wiele więcej czasu niż w przypadku nośników CD. Prędkości nagrywania płyt DVD wahają się w granicach od 1x do 16x, płyt dwuwarstwowych DVD do 8x, a nośników Blue Ray do 4x.

 

Sprawdź szeroką ofertę płyt w Awa24.pl

Informacje dodatkowe

Wybierając płyty warto też zwrócić uwagę na szereg innych rzeczy, które może nie są tak istotne jak wymienione wyżej, ale również ważne i wpływające na komfort użytkowania nośników.

Warstwy ochronne

To specjalna powłoka, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia, zniszczenia bądź zadrapania warstwy nagrywanej płyty. Dzięki temu można mieć większą pewność, że przez dłuższy czas dane znajdujące się na nośniku będą bezpieczne. Płyty z warstwą ochronną mogą przyjmować różne nazwy w zależności od producenta, np. Azo w nośnikach firmy Verbatim, Scratch Proof w TDK itp.

Płyty2 - poradniki

Możliwość nadruku sprawi,
że każda z płyt będzie się wyróżniać

Możliwość nadruku

 

Dzięki tej opcji można uzyskać kolorowy wydruk na powierzchni płyty. Nośniki takie mają specjalną powierzchnię bez żadnych napisów, którą dzięki specjalnej drukarce zapełnisz własną grafiką bądź napisami. Warstwa do nadruku może być matowa bądź błyszcząca, do wyboru w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Opakowanie

Przechowywanie płyt jest równie istotne, ze względu na fakt, że bezpieczne opakowanie to długa żywotność i niezawodność płyty. W standardzie do wyboru mamy szereg opakowań ochronnych do płyt: box, slim, cake czy też koperta papierowa. Ich wybór zależy od tego ile miejsca możemy przeznaczyć na przechowanie płyt.

 

Sprawdź szeroką ofertę płyt w Awa24.pl

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że wraz z postępem technologii cechy płyt takie jak rodzaj, pojemność czy prędkość nagrywania będą cały czas ulepszane.

Mimo faktu, że wybór płyty obecnie wydaje się sprawą dość prostą, warto przeczytać ten poradnik, by dokonywać tego wyboru świadomie. Właściwie dobrana płyta zapewni wysoki komfort użytkowania, odpowiednio zabezpieczy dane oraz będzie niezawodna.

 

Sprawdź szeroką ofertę płyt w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jaką płytę się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

 • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

 • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

 • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

 • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

 • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

 • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel