Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - parowary - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

Zastanawiasz się jaki parowar wybrać? Na jakie parametry parowara zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaką moc wybrać? Na jaką pojemność się zdecydować? Jakie plusy ma gotowanie na parze? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy parowar

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim kuchnia zdrowa. Dlatego sposób przygotowania zdrowych posiłków jest niemniej ważny niż zdrowe menu. W nowoczesnym, zdrowym żywieniu odchodzi się od smażenia, tradycyjnego duszenia czy gotowania z dużą ilością tłuszczu, na rzecz przygotowywania posiłków na parze. Gotowanie na parze sprzyja zdrowiu, ponieważ pozwala surowcom zachować wszystkie ich substancje odżywcze i prawie nie wymaga stosowania tłuszczu.

Idealnym urządzeniem do takiego przygotowania posiłków jest parowar, coraz bardziej doceniany w każdej kuchni. Składa się ze zbiornika na wodę i pojemników na potrawy oraz pokrywy. Do podstawy wlewa się wodę i układa kolejno pojemniki z potrawami. Każdy z pojemników przykrywa się specjalną pokrywą.

Wybór odpowiedniego parowaru okazuje się nie być tak prosty. Różnorodność modeli i funkcji dostępnych na rynku nie ułatwiają nam decyzji. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego poradnia, w którym postaramy się przybliżyć specyfikę i różnorodność opisywanego urządzenia.

Spis treści: Podstawowe parametry, Funkcje dodatkowe, Zalety gotowania na parze, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę parowarów w Awa24.pl

 

 

Podstawowe parametry

Parowary2 - poradniki

Parowar Zelmer 37Z010

W przypadku parowarów podstawowe różnice dotyczą mocy oraz pojemności urządzeń.

Moc

Dobry elektryczny parowar powinien mieć dużą moc - najlepiej 2000W. Pozwoli to szybko uzyskać parę w pojemniku, dzięki czemu skraca się nam czas potrzebny do wytworzenia pary. Podczas gotowania na parze temperatura sięga nawet 120 stopni C (w wodzie 100 stopni C), dlatego potrawy są szybko gotowane.
Urządzenia o mniejszej mocy są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia energii, ale więcej czasu zajmie im wytworzenie pary, przez co czas gotowania znacznie się wydłuży. Wiele urządzeń pracuje również w trybie zmiennego poboru mocy. Do momentu wytworzenia pary wykorzystuje maksymalną moc, by po jej wytworzeniu znacznie ją zmniejszyć w celu utrzymania osiągniętej temperatury.

 

Pojemność

Równie ważna jak moc jest odpowiednia pojemność urządzenia. Najczęściej na rynku spotkamy takie o pojemności od 4 do 11 litrów. Wybór tego parametru musimy rozpatrzyć pod kątem ilości przygotowanych posiłków w parowarze. Im większa pojemność tym więcej produktów na raz można będzie w nim przyrządzić. Modele takie też mają więcej oddzielnych pojemników. Parowar wyposażony w kilka ,,pięter” pozwala zaoszczędzić sporo czasu, bo umożliwia gotowanie kilku dań jednocześnie.

 

Sprawdź szeroką ofertę parowarów w Awa24.pl

 

 

Funkcje dodatkowe

Na funkcjonalność urządzenia wpływają także liczne funkcje dodatkowe, które w przypadku parowarów niezwykle mogą wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia. Do najważniejszych warto zaliczyć:

Parowary3 - poradniki

Elektroniczny programator czasowy

 • programator czasowy – może być ręczny bądź elektroniczny. Ten drugi precyzyjnie pomoże dobrać odpowiedni czas gotowania w zależności od potrawy. Warto zwrócić również uwagę na niezwykle przydatną funkcję opóźnienia startu. Dzięki niej możesz ustawić urządzenie na włączenie się przed powrotem do domu i mieć gotowy, gorący posiłek bez większego wysiłku.
 • możliwość zewnętrznego uzupełniania wody – zapewnia bezpieczeństwo w przypadku dłużej pracy urządzenia. Dzięki niemu nawet jeśli urządzenie jest włączone przez specjalny otwór mamy możliwość szybko i wygodnie dolać do zbiornika wodę, bez konieczności rozkładania urządzenia i przerywania gotowania.
 • dodatkowe podstawki/pojemniki – te najczęściej spotykane to specjalna podstawka do gotowania jaj oraz pojemnik na ryż. Bardzo funkcjonalny jest również system łatwego przenoszenia żywności służący do wyjmowania delikatnych potraw, które mogłyby się rozpaść się podczas przekładania na talerz.
 • możliwość składania urządzenia – jest niezwykle przydatną funkcją, patrząc pod kątem wielkości urządzenia oraz wygody jego przechowywania. Możliwość włożenia jednego pojemnika w drugi zapewnia wykorzystanie niedużej ilości miejsca.
 • wskaźnik poziomu wody - wybierając parowar warto również zwrócić uwagę na ten element zapewniający bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Dzięki tej funkcji w porę zostaniesz poinformowany o zbyt małej ilości wody w parowarze.

 

Sprawdź szeroką ofertę parowarów w Awa24.pl

Zalety gotowania na parze

Parowary4-poradniki

Z parowarem łatwo przyrządzimy
smaczny i zdrowy posiłek

Mimo tego, że potrawa jest gotowana na parze a nie smażona czy pieczona nic nie traci na smaku. Okazuje się bowiem, że przygotowane tak potrawy są najwyższej jakości pod względem zawartości witamin i minerałów. Dzięki temu, że żywność nie jest zanurzana w wodzie, nie dochodzi do wypłukiwania składników odżywczych. Podobnie minerały i witaminy zostają zachowane w znacznie większym stopniu niż podczas tradycyjnego gotowania. Nie można też zapominać, że posiłki gotowane na parze nie wymagają używania tłuszczu. Potrawy przyrządzane na parze są dobrą propozycją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy chcą odżywiać się zdrowo i preferują dietę lekkostrawną. Do potraw gotowanych na parze nie trzeba dodawać tłuszczu ani soli. Dodając do tego fakt, że w parowarze można gotować prawie wszystkie warzywa, mięso, ryby, owoce morza, ryż i kasze, okazuje się że parowar to niezwykle funkcjonalne urządzenie.

 

Sprawdź szeroką ofertę parowarów w Awa24.pl

Podsumowanie

Można powiedzieć, że parowar to obowiązkowy element każdej nowoczesnej kuchni. Korzystając z parowaru oszczędzamy czas, ponieważ można w nim równocześnie przygotować całe danie (w 30-35 min.) a potrawy nie wymagają pilnowania - nie przypalą się i nie wykipią. Jest idealne dla wszystkich chcących się zdrowo odżywiać i tych którzy dbają o swoją figurę. Dodatkowo urządzenie daje możliwość sterylizacji butelek i innych akcesoriów.

 

Sprawdź szeroką ofertę parowarów w Awa24.pl


Warto pamiętać o wyborze modelu o odpowiedniej pojemności oraz mocy, biorąc pod uwagę jakie posiłki mamy zamiar w nim przygotowywać. Funkcje dodatkowe to łatwiejsze użytkowanie i wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto również zwrócić uwagę na akcesoria pomocnicze, które znacznie wpłyną na komfort użytkowania.

 

Wciąż nie wiesz na jaki parowar się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

 • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

 • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

 • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

 • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

 • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

 • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel