Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - okapy - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaki okap wybrać? Na jakie parametry okapu zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaki rodzaj okapu wybrać? Który rodzaj filtrów do okapów jest najlepszy? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy okap

Dobrze dobrany okap to gwarancja czystej i pachnącej kuchni. Okap o wysokiej wydajności nie tylko pozwoli usunąć zapachy przygotowywanych potraw tak, aby nie rozchodziły się po całym domu, ale też ochroni zabudowę kuchenną przez osadzającymi się cząsteczkami tłuszczu i nadmiarem wilgoci. Nowoczesne budownictwo, w którym coraz częściej kuchnia połączona jest z salonem wymusza na nas niejako zakup bardzo dobrego okapu, który pozwoli cieszyć się przestrzenią, ale jednocześnie nie dopuści do rozchodzenia się niechcianych zapachów.

Przed zakupem należy przede wszystkim zdecydować o położeniu okapu w kuchni, ponieważ od tego zależy czy w naszym domu sprawdzi się urządzenie działające w obiegu zamkniętym czy otwartym oraz jaki rodzaj okapu powinniśmy wybrać. Zapraszam do lektury.

Spis treści: Obieg zamknięty czy otwarty?, Rodzaj okapu, Podstawowe parametry, Filtry, Podsumowanie

 

Obieg zamknięty czy otwarty?

Na tym etapie decydujemy, którą z dwóch podstawowych funkcji będzie spełniało dane urządzenie:

  • funkcję wyciągu
  • funkcję pochłaniacza

A właściwie o tym jakie podłączenie okapu umożliwia bodowa naszej kuchni. Wyciąg działa w obiegu otwartym, co oznacza, że musi być podłączony do kanału wentylacyjnego, za pomocą którego powietrze z kuchni będzie usuwane na zewnątrz budynku. Pochłaniacz natomiast działa w obiegu zamkniętym – powietrze po przejściu przez filtry wraca do pomieszczenia. Należy więc zastanowić się – czy w kuchni jest możliwość podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego, czy też lepszym wyjściem będzie zastosowanie obiegu zamkniętego. Większość okapów umożliwia dwa sposoby podłączenia. Obieg otwarty jest oczywiście bardziej skuteczny, ponieważ powietrze nie wraca do pomieszczenia. Dodatkowo zastosowanie obiegu zamkniętego wymaga okresowej wymiany filtrów węglowych, o których więcej powiemy w punkcie 4. poradnika.

 

Rodzaj okapu

Kolejny etap to wybór rodzaju okapu. Tu decydujące znaczenie ma dokładne miejsce, w którym urządzenie ma zostać zamontowane – czy planujemy zawieszenie okapu pod szafką, na środku kuchni czy też może po prostu przy ścianie. Pod tym względem rozróżniamy okapy:

 

Okapy - poradniki

Okap kominowy Mastercook
WK-UMBRIEL 90 XN inox

Okap kominowy przyścienny)

Najczęściej spotykany rodzaj okapu. Okapy przyścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są bezpośrednio do ściany, nad kuchenką. Urządzenia te wyposażone są w pionowy komin, w którym znajduje się rura odprowadzająca powietrze do kanału wentylacyjnego. Okapy kominowe wyróżnia często wysoka estetyka wykonania, ponieważ w tym przypadku okap znajduje się w widocznym miejscu kuchni, staje się więc jednym z elementów zabudowy kuchennej. Okapy przyścienne mogą występować także w wersji narożnej, do montażu w rogu ściany.

Okap podszafkowy

Najchętniej wybierane do małych kuchni, w których nie ma miejsca na większy gabarytowo okap kominowy. Dany rodzaj okapu montowany jest bezpośrednio pod szafką wiszącą, ale może być też przymocowany po prostu do ściany.

Okapy4 - poradniki

Okap wyspowy Gorenje IDTG9455BX

Okap wyspowy

Rozwiązanie do dużych kuchni, w których część do przygotowywania posiłków umieszczona jest na środku kuchni i tworzy tzw. wyspę. Okap wyspowy może być zamontowany w dowolnym miejscu kuchni, ponieważ przymocowany jest do sufitu. Są to najdroższe modele okapów w ofertach producentów, ale jednocześnie gwarantują najwyższą wydajność. Oczywiście tego typu okap sprawdzi się wyłącznie w dużej kuchni.

Okapy do zabudowy

Okapy zwane także szufladowymi. Zamontowane są jako dno szafki wiszącej i wyposażone są w dodatkową płytę pochłaniającą, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej i automatyczne uruchomienie urządzenia.

 

Komfort pracy

Szerokość

Podstawowym wymiarem okapu jest jego szerokość. Parametr ten informuje nas, jaką powierzchnię będzie obejmowała praca urządzenia. Szerokość okapu powinna odpowiadać co najmniej szerokości kuchenki czy też płyty kuchennej. Najczęściej spotykane są okapy o szerokości 60 i 90 cm. Należy zwrócić także uwagę na to, że okap powinien być zamontowany ok. 65-80 cm nad kuchenką, a nawet więcej jeżeli okap ma większą wydajność.

Wydajność

Okapy2 - poradniki

Wydajny okap sprawi, że gotowanie
stanie się przyjemnością


Wydajność to jeden z najważniejszych parametrów informujących o pracy urządzenia. Wydajność określana jest w m3/h i mówi jaką ilość powietrza okap może przefiltrować przez godzinę. Odpowiednią wydajność do naszej kuchni możemy łatwo wyliczyć, ponieważ dobrze dobrany okap musi umożliwiać wymianę całego powietrza z pomieszczenia 6 razy w ciągu godziny. Należy więc pomnożyć powierzchnię kuchni i jej wysokość. A następnie otrzymany wynik mnożymy przez 6 i otrzymujemy minimalną wydajność, jaką powinien posiadać okap. Warto zauważyć, że jeżeli kuchnia nie jest zamkniętym pomieszczeniem, ale jest połączona z salonem – wydajność powinna być jeszcze większa. Wysokiej jakości okapy osiągają maksymalną wydajność nawet do 800 m3/h.

Głośność

Hałas emitowany przez okap jest związany także z jego wydajnością, ponieważ zazwyczaj większy silnik wiąże się także z głośniejszą pracą. Głośność okapu jest bardzo ważna szczególnie jeżeli kuchnia połączona jest z salonem. Parametr ten przedstawiany jest w dB, za niski hałas uważa się wartość poniżej 48 dB.

Oświetlenie i sterowanie

Na komfort użytkowania okapu ma wpływ także zastosowanie odpowiedniego oświetlenia oraz rodzaj sterowania. Rozróżniamy sterowanie mechaniczne i elektroniczne. W urządzeniach ze sterowaniem mechanicznym uruchomienie urządzenia oraz regulacja mocy odbywa się za pomocą przycisków lub suwaków. Jest to standardowa metoda, wykorzystywana jeszcze do niedawna we wszystkich okapach, a obecnie w nowych modelach zastępowana sterowaniem elektronicznym. Modele ze sterowaniem elektronicznym posiadają często także wyświetlacz, na którym możemy kontrolować pracę urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie sensora zapachu, który automatycznie ustawia pracę urządzenia dostosowując jego moc i czas działania do bieżących potrzeb, które są ustalane wcześniej podczas programowania okapu.

 

 

Filtry

Podstawowym filtrem w okapie jest filtr przeciwtłuszczowy, który ma za zadanie oczyszczenie powietrza z cząsteczek tłuszczu. Rozróżniamy filtry:

Okapy3 - poradniki

Filtr węglowy

  • fizelinowe, które są filtrami jednorazowymi, ponieważ nie można ich czyścić i po pewnym czasie należy je wymienić
  • metalowe, które po zabrudzeniu wystarczy umyć po bieżącą wodą lub w zmywarce, co pozwala oczywiście zaoszczędzić na wymianie filtrów na nowe, a tym samym jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne

W okapach działających w obiegu zamkniętym niezbędne jest zastosowanie dodatkowego filtra węglowego, który będzie pochłaniał zapachy w powietrza, które następnie będzie wracało do pomieszczenia. Filtry węglowe także wymagają okresowej wymiany, dlatego przed zakupem danego modelu okapu warto sprawdzić dostępność i cenę części zamiennych.

 

Podsumowanie

W każdej kuchni piekarnik stanowi jedno z podstawowych urządzeń służących do przygotowywania potraw. Przed podjęciem decyzji o zakupie pamiętajmy o kilku ważnych rzeczach: wysoka klasa energetyczna pomoże nam obniżyć rachunki, odpowiednio dobrana pojemność natomiast zapewni możliwość przygotowania posiłków dla całej rodziny. Nie zapominajmy także o bezpieczeństwie i komforcie czyszczenia urządzenia. W tym przypadku zdecydowanie warto zapłacić więcej, ale skorzystać z najnowszych rozwiązań, które gwarantują nam wygodę, a przede wszystkim pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Nie bez znaczenia jest także stylistyka i kolor urządzenia, ale to z pewnością każdy rozważy wg własnego gustu.

 

Wciąż nie wiesz na jaki okap się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel