Masz pytania lub wolisz zamówić telefonicznie? Zadzwoń:
(85) 651-33-75
pon. - pt. od 7:30 do 15:30
BOK@awa24.pl
Poradnik - odbiorniki cyfrowej telewizji naziemnej - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?
DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi on całkowicie telewizję analogową, czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora. Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej niezbędny będzie odbiornik lub telewizor ze standardem MPEG-4.
Niniejszy poradnik pomoże w wyborze odpowiedniego tunera i przybliży kwestię cyfryzacji.
Spis treści: Co to jest cyfrowa telewizja naziemna?, Korzyści płynące z cyfryzacji, Odbiorniki DVB-T, set top box i inne., Telewizor a wybór odbiornika cyfrowej telewizji naziemnej, Zgodny z wymaganiami technicznymi?, Słownik pojęć, Podsumowanie
Cyfrowa telewizja naziemna zastąpi analogową do końca 2013 r.
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Co to jest cyfrowa telewizja naziemna?
Naziemna telewizja cyfrowa to bezpłatna telewizja – taka jak obecnie, lecz nadawana w dużo lepszej, gdyż cyfrowej jakości obrazu i dźwięku. Do tej pory jedynie abonenci płatnych telewizji kablowych i satelitarnych mogli odbierać telewizję w jakości cyfrowej. Teraz każdy z nas może odbierać takie kanały bez dodatkowych opłat. Docelowo ma ich być aż 30, więc jeżeli spełnią nasze oczekiwania, warto raz zainwestować w dobry odbiornik i nie płacić co miesiąc za telewizję satelitarną lub kablową.
Wprowadzenie telewizji naziemnej było wymogiem koniecznym, narzuconym przez Komisję Europejską i jest efektem rozwoju technologicznego. W przypadku niespełnienia warunków Polska zapłaciłaby milionowe kary i przyłożyłaby rękę do wykluczenia cyfrowego swoich mieszkańców.
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Korzyści płynące z cyfryzacji:
• uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku
• większa ilość darmowych programów, dzięki obniżeniu kosztów ich nadawania
• nadawanie w różnych formatach obrazu – dotychczasowym 4:3 oraz panoramicznym 16:9
• równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych np. napisów
• dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym – internet
• zwiększenie udziału nadawców lokalnych
• możliwość odbioru w telewizorach, komputerach stacjonarnych, laptopach, ramkach cyfrowych czy smartfonach
Nadajniki dzięki emisji cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać tylko jeden program. W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.
Cyfrowa telewizja naziemna już w krótce będzie dostępna w całym kraju
Obecnie rozpoczął się etap przejściowy cyfryzacji telewizji. Równocześnie z nadawaniem telewizji analogowej uruchamiane są multipleksy cyfrowe.
multipleks 1 - uruchomienie tego multipleksu rozpoczęło się w grudniu 2011. Na początku multipleks będzie zawierać kanały TVP1, TVP2, TVP Info oraz Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV, TTV.
multipleks 2 - (przeznaczony dla nadawców komercyjnych) obejmujący obecnie: Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TVN 7, Polsat Sport News.
multipleks 3 - (przeznaczony dla Telewizji Polskiej) obejmujący obecnie: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia, TVP Polonia.
W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy - niektóre mogą być bezpłatne, a za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Odbiorniki DVB-T, set top box i inne.
Na rynku króluje już wiele urządzeń przeznaczonych do odbioru telewizji naziemnej. Odbiorniki DVB-T są różnie nazywane: STB, dekoder, tuner. Dwie ostatnie nazwy wynikają z budowy układów elektronicznych w tych urządzeniach. Natomiast Set Top Box (STB) to popularna przystawka do telewizora, zajmująca mało miejsca, umieszczana z tyłu obudowy.
Przystawkę możesz bez problemu ukryć za telewizorem
Wszystkie urządzenia są klasyfikowane jako odbiornik cyfrowy DVB-T.
Klasyfikacja cyfrowych odbiorników DVB-T
Odbiornik może być wbudowany w inne urządzenie lub stanowić samodzielny sprzęt. Aktualnie wyróżniamy następujące produkty:
• telewizory DVB-T MPEG-4
• Set Top Box – STB
• hybrydowe DVB-T, Pal, Satelitarne – inaczej zwane combo
• karty komputerowe, sticki i dongle
telewizory DVB-T MPEG-4 – modele z wbudowanym tunerem DVB-T to najwygodniejsze urządzenia jakie są dostępne na rynku. Wydając pieniądze raz, nie musimy się martwić, czy dobrze dobierzemy odbiornik, zaoszczędzimy miejsce i unikniemy drugiego pilota. Telewizor musi mieć płaski ekran LCD i musi posiadać zarówno tuner analogowy PAL jak i MPEG-4. Wyszukiwanie kanałów nie różni się od wersji analogowej, należy uruchomić funkcję wyszukiwania automatycznego lub ręcznego wyszukiwania kanałów w systemie DVB-T i będziemy mogli bezproblemowo oglądać telewizję w nowym standardzie.
Odbiorniki mogą posiadać funkcję nagrywania oraz inne funkcje dodatkowe
odbiorniki DVB-T Set Top Box - jest to zarówno niewielka przystawka do telewizora jak i tuner czy dekoder. Nazwy te są używane zamiennie. Odbiornik DVB-T sprzedawany jest z pilotem, bateriami do pilota, instrukcją obsługi oraz kartą gwarancyjną. Potrzebne do podłączenia kable SCART(euro) lub HDMI można zazwyczaj dokupić oddzielnie w tym samym sklepie, gdyż nie są zazwyczaj dodawane do zestawu. Wszystkie modele telewizorów kineskopowych oraz modele bez wbudowanego tunera, będą współpracować z odbiornikiem STB. Różnica między telewizją analogową a cyfrową będzie w tym przypadku polegała na podłączeniu anteny, gdyż zawsze była podłączona bezpośrednio do telewizora, teraz wejściem docelowym jest odbiornik.
Poniżej przedstawiamy cechy i funkcje tunerów o których warto przeczytać przed zakupem:
• wyświetlacz – nie wszystkie modele są wyposażone w wyświetlacz. Niektóre mają jedynie diodę sygnalizującą stan pracy i czuwania. Te bardziej zaawansowane mają 4 wyświetlacze 10-segmantowe do wyświetlania numerów kanałów i prostych komunikatów np. godziny. Droższe odbiorniki typu combo często zostały wyposażone w wyświetlacze alfanumeryczne, które mogą wyświetlać pełne komunikaty.
• platforma sprzętowa – o jakości odbiornika decyduje platforma sprzętowa, którą wykorzystano przy produkcji urządzenia. Najczęściej używane to Mstar, Ali, Sti. Oprogramowanie fabryczne platformy Mstar świetnie spełnia polskie normy DVB-T pod kątem odtwarzania polskich znaków, multimediów oraz obsługi EPG. Niestety odbiorniki Mstar nie umożliwiają aktualizacji oprogramowania falami radiowymi, lecz przez złącze usb. Platforma Ali jest głównie stosowana w odbiornikach combo, z możliwością odtwarzania również telewizji satelitarnej. W mniejszym stopniu wspiera odtwarzanie plików multimedialnych, a skupia się na odbiorze telewizji. Odbiorniki DVB-T na platformie Sti wykorzystują oprogramowanie Linux. Utrudnieniem jest fakt, iż każdy z producentów ma własną szatę graficzną urządzenia. Przeciwieństwem jest platforma Mstar, gdzie wszystkie urządzenia wyglądają podobnie i mają podobną obsługę.
• menu instalacyjne – odbiornik DVB-T, aby działał poprawnie należy skonfigurować z telewizorem. Urządzenia mają szereg menu do jego konfiguracji, aby oglądać poprawnie nadawany obraz i dźwięk. Najważniejsze jest jednak menu instalacyjne do konfiguracji anteny telewizyjnej oraz przeszukiwania pasma częstotliwości. Pierwszą z czynności jaką należy wykonać, gdy odbiornik i antena są podłączone, to poprawne ustawienie anteny. W menu instalacyjnym są dwa wskaźniki: poziomu sygnału i jego jakości. Pierwszy informuje nas o tym, że antena jest dobrze ustawiona i podłączona do odbiornika. Drugi natomiast wskazuje wartość sygnału wybranego kanału multipleksu telewizyjnego. Przeszukiwanie kanałów może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Odbiorniki dają możliwość ułożenia listy kanałów według własnych preferencji, dzięki temu oglądanie telewizji jest przyjemniejsze.
Zaletą odbiorników DVB-T jest proste menu
• menu ustawienia systemu – w tym miejscu mamy możliwość skonfigurowania ustawień tunera według własnych potrzeb. Ważne jest, aby ustawić czas, język, blokady (np. brak dostępu do niektórych kanałów dzieciom). Istotne jest również prawidłowe ustawienie rozdzielczości oraz formatu obrazu. Producenci dają w tym zakresie wybór, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W menu ustawienia systemu można również sprawdzić wersję oprogramowania, zaktualizować je oraz przywrócić odbiornik do ustawień fabrycznych.
• nagrywanie DVR ready – ta funkcja umożliwia nagrywanie programów i filmów na zewnętrzny dysk twardy podłączony do odbiornika. Trzeba pamiętać, że w momencie pierwszego użycia, pamięć zewnętrzna może zostać sformatowana i mogą zostać usunięte wcześniej nagrane na nią dane. Pliki zapisane na dysku będzie można odtwarzać jedynie na ekranie telewizora i nie można ich przegrać do komputera. Zazwyczaj odbiorniki mają jeden tuner, umożliwiający nagrywanie jednego programu. Zdarzają się jednak modele z dwoma tunerami, dzięki czemu jednocześnie możemy nagrywać aż dwa programy nadawane o tej samej godzinie. Oprócz szybkiego uruchamiania nagrywania na pilocie (REC), odbiorniki mają możliwość zaprogramowania funkcji na konkretną godzinę i dzień. Urządzenie włączy się, nagra program i wyłączy się automatycznie.
• funkcja info – dostępna jest na pilocie i bardzo ułatwia życie. Umożliwia wyświetlanie na ekranie telewizora informacji o programie, godziny, daty, co jest aktualnie nadawane i co będzie następne. Ponowne wciśnięcie przycisku info, wyświetla streszczenie właśnie wyświetlanego filmu czy programu.
• EPG – czyli elektroniczny przewodnik telewidza, który powinien wyświetlać każdy odbiornik telewizyjny. Program telewizyjny dzięki tej opcji wyświetlany jest w formie graficznej z tygodniowym wyprzedzeniem. Pozwala na szybkie zorientowanie się, co jest wyświetlane na poszczególnych programach telewizyjnych o dowolnej porze.
Modele Combo łączą w sobie bezpłatną telewizję naziemną oraz płatną telewizję na kartę
odbiorniki DVB-T hybrydowe – combo – są to bardzo popularne modele, które mogą odbierać zarówno telewizję naziemną DVB-T oraz satelitarną DVB-S. Większość urządzeń tego typu ma również gniazda CI i CA na moduły CAM i karty dekodujące kanały płatnych platform cyfrowych. Są to również małe domowe centra rozrywki, gdyż sprawiają, że telewizor jest bardzo funkcjonalny. Odbiorniki tego typu odtwarzają wiele formatów zarówno graficznych jak i video. Mimo, iż odbiorniki combo posiadają dwie głowice i podłącza się je do dwóch anten, w stanie czuwania pobór prądu nie przekracza 1W.
karty komputerowe, sticki i dongle – modele dołączane do wejścia USB w komputerze nazywane są stickami lub dongle’ami. Produkowane są również w postaci kart zewnętrznych PCMCIA i wewnętrznych PCI. Modele wtykane do złącza USB są niewiele większe niż pendrive’y. Mają charakterystyczne gniazdo do podłączenia anteny telewizyjnej. Komputer, musi być wyższej klasy, aby zapewnić płynne odtwarzanie obrazu i dźwięku. Przykładowe wymagania komputera do poprawnego działania telewizji naziemnej, znajdują się w instrukcji obsługi lub specyfikacji technicznej odbiornika DVB-T.
Dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej w komputerze zapewniają karty komputerowe, sticki i dongle
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Telewizor a wybór odbiornika cyfrowej telewizji naziemnej
Chcąc odbierać sygnał telewizji naziemnej, nie możemy po prostu wejść do sklepu i kupić pierwszy lepszy odbiornik. Jest szansa, że nie będzie pasował do naszego telewizora lub nie odda w pełni istoty cyfrowej telewizji naziemnej. Poniżej przedstawiamy, które urządzenie najbardziej będzie pasować do konkretnego typu telewizora.
telewizor LCD, LED, Plazma – jeżeli posiadamy tzw. „płaski” telewizor z napisem HD Ready lub Full HD wówczas będzie nas interesować tuner HD, koniecznie ze złączem HDMI. Wszystkie odbiorniki HD posiadają takie złącze, aby odbiór obrazu był czysty, w wysokiej rozdzielczości. Gdy podłączymy tuner do telewizora kablem HDMI, wszystkie kanały, nawet te SD, będą wyświetlane w lepszej jakości.
telewizor kineskopowy – jeżeli posiadamy klasyczny telewizor kineskopowy, w żaden sposób nas to nie ogranicza i również możemy odbierać naziemną telewizję cyfrową. W przypadku, gdy telewizor nie posiada złącza HDMI, nie ma potrzeby wydawania większych pieniędzy na odbiorniki HD, gdyż nie będzie możliwości skorzystania z jego funkcji. Nieprawdą jest, że odbiornik HD nie podłączony kablem HDMI uczyni obraz dużo lepszym, więc nie ma potrzeby przepłacania.
Aby dobrać odpowiedzi dekoder, należy sprawdzić złącza, jakie posiada odbiornik:
• telewizor posiadający tylko złącze SCART czyli EURO – jest to złącze w postaci „szufladki” z szeregiem styków. W takim przypadku możemy wybrać przystawkę do telewizora, którą podłącza się bezpośrednio do złącza SCART/EURO lub dekoder leżący, który łączy się z telewizorem za pomocą odpowiedniego kabla. Zastosowanie tych dwóch urządzeń różni się głównie funkcjonalnością i zależy od osoby, która opcja jest bardziej dla niej odpowiednia. Przystawka do telewizora jest schowana za telewizorem, więc gdy będziemy chcieli coś nagrać, to dostęp będzie utrudniony. Odwrotna sytuacja jest w modelach leżących z panelem przednim, które świetnie sprawdzają się, gdy często nagrywamy programy czy filmy.
Podłączenie dekodera jest bardzo proste, dzięki temu nie będzie konieczne wzywanie specjalisty do uruchomienia telewizji
• telewizor posiadający tylko złącza RCA zwane też złączami CHINCH lub złączami AV - wówczas najlepszy będzie tuner typu leżący/stojący, wyposażony w złącze SCART żeńskie do którego trzeba dokupić kabel przejściowy: z jednej strony SCART męski - z drugiej strony złącza RCA
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Zgodny z wymaganiami technicznymi?
Przy wyborze odpowiedniego cyfrowego odbiornika telewizji naziemnej, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy dla nas będzie on funkcjonalny. Są jednak pewne wymagania, które producent musi spełnić, aby produkt w pełni odpowiadał wymaganiom technicznym ustalonym w ustawie o wdrożeniu telewizji naziemnej z dnia 30 czerwca 2011r. Niestety, jeszcze nie wszystkie odbiorniki są zgodne z tymi wymaganiami, ale to nie znaczy, że nie są sprawne. Bardzo często brakuje jednego wejścia czy funkcji, która tak naprawdę nie będzie nam potrzebna. Nie oznacza to również, że tunery kupione w pierwszych fazach cyfryzacji przestaną działać, gdy zostanie wyłączona telewizja analogowa. Będą one po prostu mniej funkcjonalne i mogą mieć problem z bezbłędnym odbiorem niektórych programów. Poniżej przedstawiamy tabelę z podstawowymi wymaganiami technicznymi zawartymi w ustawie:
Na pewno najbardziej zagadkowe są profile przedstawione w tabeli. Odbiorniki cyfrowe dopuszczone do obrotu mogą mieć 3 specyfikacje techniczne czyli profile. Aktualnie dostępne są podstawowe urządzenia o profilu 0. Profile 1 i 2 dotyczą przyszłościowych rozwiązań związanych z odbiorem płatnych programów kodowanych i ewentualnego dostępu do internetu. Nie zawsze na stronie sklepu czy na opakowaniu odbiornika znajdziemy wszystkie informacje na temat specyfikacji technicznej. Należy wtedy sprawdzić te informacje na stronie producenta lub w instrukcji obsługi.
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Słownik pojęć
Czytając specyfikację techniczną odbiornika znajdujemy wiele „dziwnych” pojęć, które na pewno są ważne, ale nie wiemy do końca jakie mają znaczenie. Poniżej przedstawiamy ich wyjaśnienie, aby podjęcie decyzji nawet dla laika było dziecinnie proste:
E-AC-3 czyli DD+ (Dolby Digital Plus) – fonia mono, stereo oraz dźwięk przestrzenny 5:1. Jest to cyfrowy system kompresji audio. Dzięki tej funkcji w przyszłości nie będzie problemu z zanikaniem dźwięku przy odbiorze niektórych kanałów. Większość nowszych odbiorników jest już wyposażona w DD+, gdyż docelowo dźwięk będzie nadawany tylko w E-AC-3.
FTA – Free to Air - termin oznaczający telewizję oraz radio nadające w sygnale wolnym (niezakodowanym), który może być odbierany przez dowolny odbiornik przystosowany do odbioru danego typu sygnału. Specyfiką mediów oznaczonych jako FTA jest to, iż odbieranie sygnału jest całkowicie bezpłatne.
S/PDIF - SONY/Philips Digital Interface Format – standard przesyłania sygnałów dźwiękowych rozwijany przy współpracy firm SONY i Philips. Pozwala na przesyłanie między dwoma urządzeniami dźwięku zapisanego cyfrowo bez potrzeby konwertowania go do postaci analogowej. Dzięki temu nie powstają zniekształcenia dźwięku (powstawały w trakcie przetwarzania sygnału cyfrowego do postaci analogowej, w trakcie przetwarzania sygnału z powrotem do postaci cyfrowej po przesłaniu oraz w trakcie samej transmisji).
odbiornik IR – jest stosowany w tzw. przystawkach do telewizora. Jest to mała antenka, dzięki której sygnał z pilota jest przekazywany do STB.
XvID – oparta na MPEG-4 technika kompresji wideo. Umożliwia zmniejszenie (z zachowaniem wysokiej jakości) cyfrowego obrazu wideo do wystarczająco małych rozmiarów, tak by było możliwe przekazywanie plików wideo przez internet. modulacja kodowo-impulsowa (PCM) – metoda przetwarzania dźwięku analogowego na cyfrowy w celu umożliwienia dalszej jego obróbki, nie wykorzystująca kompresji danych.
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Podumowanie
Postęp cywilizacyjny jest nieunikniony i nie możemy się przed nim ukryć. Wybór odpowiedniego odbiornika do cyfrowej telewizji naziemnej znacznie ułatwi nam zaakceptowanie tych zmian i skorzystanie z nich w jak największym stopniu.
Sprawdź szeroką ofertę odbiorników telewizyjnych w Awa24.pl
Wciąż nie wiesz jaki odbiornik będzie dla Ciebie najlepszy?
Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.
Masz pytania lub wolisz zamówić telefonicznie? Zadzwoń:
(85) 651-33-75
pon. - pt. od 7:30 do 15:30
BOK@awa24.pl
Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?
-
Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!
-
Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie
-
Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów
-
Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne
-
Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"
-
Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.