Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - nawilżacze powietrza - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Ogrzewanie pomieszczeń wiąże się ze znacznym wysuszeniem powietrza, co znacznie utrudnia przebywanie w nich. Oddychanie zbyt suchym powietrzem może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych zwłaszcza u alergików i dzieci. Cierpią na tym również nasze meble i ściany z których szybciej odchodzi farba czy łuszczy się drewno.

 

Nasze mamy i babcie korzystały z wielu praktycznych sposobów, aby uniknąć tego problemu. Mokre ręczniki i nawilżacze ceramiczne zawieszone na grzejnikach były, i bardzo często jeszcze są, stałym elementem wystroju naszych mieszkań.

 

Nawilzacz-ceramiczny

Klasyczne nawilżacze ceramiczne do dziś stosowane są w wielu polskich domach

Producenci sprzętu rtv i agd proponują nam świetne rozwiązania w postaci nawilżaczy ultradźwiękowych, parowych i hybrydowych. Nie tylko zapomnisz o męczącym problemie suchego powietrza, ale też będziesz cieszyć się jego nowoczesnym designem.


Spis treści: Klasyfikacja nawilżaczy powietrza, Nawilżacze ultradźwiękowe, Nawilżacze parowe, Nawilżacze hybrydowe, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę nawliżaczy powietrza w Awa24.pl

 

 

Klasyfikacja nawilżaczy powietrza

Nawilżacze ultradźwiękowe – zamontowane wewnątrz specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki, które oddziałują na wodę, rozbijając jej cząsteczki (wśród nich są nawilżacze wyposażone w filtr do wody). Powstaje chłodna mgiełka, która wydostając się - nawilża.

 

Nawilzacz-ultradzwiekowy

Wielokolorowe, bardzo ciche nawilżacze ultradźwiękowe to świetny sposób na nawilżenie powietrza i ozdobienie mieszkania

Nawilżacze tego typu są bardzo wydajne, cicho pracują i zużywają mało energii. Mają precyzyjne sterowniki decydujące o pracy urządzenia w zależności od wilgotności powietrza w mieszkaniu. Czujniki pomiaru wilgotności (higrostaty) kontrolują poziom wilgotności w naszym mieszkaniu. Dzięki temu nie trzeba zmieniać ustawień nawilżacza i zaprzątać sobie tym głowy. Jest prawie bezobsługowy, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Ważną cechą modeli ultradźwiękowych jest bardzo wysoka wydajność, przy wspomnianym wcześniej, niskim zużyciu prądu. W zależności od modelu pracują z mocą 15-45W.

 

Jedynym o czym trzeba pamiętać jest uzupełnianie zbiornika z wodą. Gdy tego nie zrobimy urządzenie przypomni nam o tym sygnałem niskiego poziomu wody. Dzięki zabezpieczeniom tego typu nie musimy obawiać się uszkodzenia urządzenia czy pożaru wywołanego zwarciem.

 

Pojemność i wielkość urządzeń ma duży wpływ na ich wydajność. Jeżeli chcemy postawić nawilżacz w dużym pomieszczeniu typu biuro czy bardzo duży salon musimy wybrać nawilżacz o pojemności co najmniej 5l, aby efekty były zauważalne. W mniejszych pokojach wystarczą 1,5l modele idealnie dopasowane do wystroju pomieszczenia.

 

Część modeli wyposażona została w funkcję jonizacji oraz filtry do zmiękczania wody. Nawilżacze ultradźwiękowe wyposażone są dodatkowo w filtr, który oczyszcza powietrze. Dzięki temu nie trzeba inwestować w dodatkowe urządzenia.

 

Producenci prześcigają się w innowacjach typu wyświetlacze LED, zbiorniki na olejki eteryczne czy funkcja inhalatora. Najważniejszą rzeczą o której należy pamiętać przy wyborze nawilżacza to zasada: im większe urządzenie tym większa wydajność.

Nawilzacz-hybrydowy

Bardzo funkcjonalne połączenie modeli ultradźwiękowych i parowych - hybrydowy nawilżacz powietrza, z możliwością wyboru trybu pracy

 

Nawilżacze parowe - w sprzedaży są nawilżacze ewaporacyjne (parujące), wykorzystujące naturalną zasadę parowania. Oprócz zbiornika na wodę mają wkład, będący filtrem z higroskopijnego materiału i turbinę tłoczącą powietrze. Zasysane powietrze oczyszcza się, nawilża i wraca. Para jest tu niewidoczna.

 

Urządzania nie nawilżają nadmiernie, za to oczyszczają powietrze, zużywają mało energii, ale nie są zbyt wydajne. Ich praca jest słyszalna, chyba że mają tzw. tryb nocny.

 

Kolejnym rodzajem nawilżaczy parowych są modele z ciepłą mgiełką, które często są wykorzystywane jako inhalatory. Działają w oparciu o gotowanie błonkowe, czyli gotowanie niewielkich ilości wody, która po schłodzeniu wydostaje się na zewnątrz.

 

Kolejną grupą są urządzenia zarówno z zimną jak i ciepłą mgiełką, dzięki czemu są wielofunkcyjne. Nawilżacze parowe w przeciwieństwie do ultradźwiękowych zużywają więcej energii, ale są mniej podatne na kamień. Dzięki temu zmniejsza się częstotliwość wymiany filtrów oczyszczających powietrze oraz awaryjność.

 

Nawilżacze hybrydowe – jest to połączenie dwóch opisanych wcześniej urządzeń. Mają możliwość przełączenia trybu pracy i zróżnicowania poboru prądu. Analogicznie funkcja pary będzie zużywała więcej energii niż ultradźwiękowa. Modele sterowane są manualnie lub elektronicznie, a stopień nawilżenia może zostać ustawiony płynnie lub skokowo. Niektóre modele mają zaprogramowane automatyczne tryby nawilżania np. tryb normalny i nocny.

 

Sprawdź szeroką ofertę nawliżaczy powietrza w Awa24.pl

Podsumowanie

Nawilżanie powietrza jest koniecznie w trakcie zimnych miesięcy, gdy korzystamy z ogrzewania. Osoby borykające się z problemem suchego powietrza w trakcie zimy zgodzą się, że jest to uciążliwe, szczególnie dla alergików i małych dzieci. Znacznie częściej borykają się z chorobami układu oddechowego. Pamiętajmy, więc, że wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza to nie jednoroczna zachcianka, to dbałość o zdrowie nasze i naszych najbliższych.

 

Sprawdź szeroką ofertę nawliżaczy powietrza w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz jaki nawilżacz powietrza będzie dla Ciebie najlepszy?

 

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel