Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - nawigacje satelitarne GPS - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką nawigację satelitarną wybrać? Na jakie parametry nawigacji GPS zwrócić uwagę podczas zakupu? Czy nawigacja w telefonie komórkowym sprawdza się podczas podróży samochodem? Które z funkcji dodatkowych są istotne? Jakiej wielkości ekran wybrać? Od czego zależy komfort użytkowania nawigacji satelitarnej GPS? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy nawigację satelitarną GPS

Nawigacja samochodowa umożliwia określenie położenia danego obiektu na podstawie systemu GPS (globalnego systemu pozycjonowania). Działanie urządzenia opiera się na pobieraniu sygnału z co najmniej trzech satelitów spośród 24 rozmieszczonych wokół ziemi. System GPS w pierwszym założeniu został stworzony do celów wojskowych i jest własnością Departamentu Obrony Rządu USA. Obecnie system ten został upowszechniony. Korzystanie z niego jest bezpłatne i wymaga jedynie posiadania odpowiedniego odbiornika z wbudowaną mapą.


Dziś wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez pomocy i wskazówek nawigacji. Urządzenie umożliwia określenie położenia danego obiektu, a także planowanie drogi do konkretnego punktu ( zarówno drogi najszybszej jak i najkrótszej ). Ponadto nawigacja może wskazać czas, w jakim uda nam się dojechać do celu oraz prędkość z jaką porusza się samochód. Najnowsze modele nawigacji samochodowych mają także dane dotyczące rozmieszczenia fotoradarów oraz wiele pożytecznych informacji – o bankomatach, zabytkach, hotelach, a także utrudnieniach na drodze.

Spis treści: Mapy, Podstawowe parametry, Funkcje ułatwiające obsługę, Funkcje dodatkowe, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę nawigacji satelitarnych GPS w Awa24.pl

Mapy

Funkcjonalność i użyteczność poszczególnych modeli nawigacji zależy od zasięgu i aktualności danej mapy. Istotny jest fakt, że system dróg w Polsce i na świecie ulega stałym zmianom, dlatego przed zakupem nawigacji warto sprawdzić, czy producent udostępnia na stronie najnowsze wersje map, które będziemy mogli stale aktualizować wgrywając do naszego urządzenia.

nawigace - poradniki

Obecnie trudno wyobrazić sobie
podróż bez nawigacji satelitarnej

Wybór nawigacji z określoną mapą powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika. Jeżeli często podróżujesz po Polsce warto sprawdzić, czy nawigacja wyposażona została w szczegółową mapę naszego kraju z dokładnym opisem małych miejscowości i bazą obiektów publicznych ( banków, hoteli, ale także zabytków i miejsc wartych zobaczenia ). Dla zawodowych kierowców na trasach międzynarodowych bardziej przydatna okaże się mapa Europy lub poszczególnych państw, na terenie których się poruszamy. Ciekawym rozwiązaniem są mapy trójwymiarowe, dzięki którym na ekranie nawigacji pojawia się obraz z perspektywy kierowcy samochodu, co znacznie ułatwia jazdę wg wyznaczonej przez nawigację trasie, szczególnie jeżeli nie korzystamy z informacji głosowych.

Najważniejsza jednak jest możliwość aktualizacji map. Producenci map cyfrowych stale pracują nad zwiększaniem ich dokładności, dzięki czemu obecnie możemy bez problemu trafić pod konkretny adres w danym mieście. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany producent udostępnia na swojej stronie aktualizacji map do poszczególnych modeli nawigacji, dzięki czemu będziemy mogli wgrać je do urządzenia.

 

Sprawdź szeroką ofertę nawigacji satelitarnych GPS w Awa24.pl

 

 

Podstawowe parametry

Wyświetlacz to niewątpliwie jeden z ważniejszych parametrów decydujących o wyborze danego modelu nawigacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość ekranu, ponieważ to na nim będziemy odczytywać trasę. Przekątna wyświetlacza w dzisiejszych modelach nawigacji waha się w przedziale 3- 5 cali. Oczywiście im większy ekran, tym lepsza widoczność i łatwiejsza obsługa urządzenia. Standardem w obsłudze nawigacji jest już dotykowy ekran, dzięki któremu cały proces sterowania urządzeniem odbywa się za pomocą palca lub rysika dołączonego do nawigacji. W najnowszych modelach nawigacji możliwe jest sterowanie za pomocą komend głosowych. Istotne jest także, aby ekran był podświetlany oraz miał możliwość regulacji intensywności tego podświetlenia, a tym samym aby korzystanie w nocy było równie łatwe i komfortowe.

Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami nawigacji dotyczą także zastosowanego procesora oraz pojemności pamięci. Te parametry decydują o szybkość działania urządzenia, co jest bardzo ważne przy zmianie czy też ustawianiu nowej trasy w trakcie jazdy.

 

Sprawdź szeroką ofertę nawigacji satelitarnych GPS w Awa24.pl

 

 

Funkcje ułatwiające obsługę

Kolejne modele nawigacji to u każdego producenta coraz nowsze rozwiązania technologiczne, Przed zakupem nawigacji warto sprawdzić, co oferuje dany model urządzenia:

 

 

nawigacja2 - poradniki

Nawigacje najczęściej przymocowuje się
do szyby za pomocą przyssawki

Nawigacja umieszczana jest zazwyczaj na przedniej szybkie samochodu za pomocą specjalnej przyssawki. Urządzenie posiada wbudowany akumulator, więc może działać bez podłączenia do zasilania. Jeżeli zależy nam na tym, aby nawigacja mogła być używana jako urządzenie przenośne np. podczas pieszych wycieczek – warto sprawdzić jak długo nawigacja będzie działała bez ładowania. Standardowo nawigację możemy podłączyć do gniazda zapalniczki w samochodzie oraz ładować po podłączeniu do gniazda sieciowego.

Bardzo przydatną funkcją na pewno okaże się system POI (baza obiektów publicznych). dzięki tej funkcjonalności nawigacja podpowie gdzie w danym miejscu znaleźć bank, hotel, sklep, stację benzynową czy szpital. W niektórych modelach możesz powiększyć bazę o swoje ulubione miejsca. Urządzenie wyposażone w antenę TMC umożliwia także pobieranie bieżących informacji o sytuacji na drogach, a więc korkach, robotach drogowych, czy też innych utrudnieniach w ruchu. Ponadto warto sprawdzić, czy dany model nawigacji posiada funkcję informowania o fotoradarach (przy tej funkcjonalności równie ważna jest aktualizacja danych).

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja „Go home” – ustawiasz w pamięci nawigacji swój adres domowy i dzięki temu z każdego miejsca, która obejmuje mapa – nawigacja doprowadzi Cię do domu.

Planowanie trasy – poszczególne modele nawigacji umożliwiają wybór spośród trzech sposobów planowania trasy. I tak możesz wybrać trasę najkrótszą, co oznacza że zostanie wytyczona droga o najmniejszej liczbie kilometrów. Istotne jest jednak to, że może być to trasa przez drogi poboczne i wówczas trasa najkrótsza wcale nie musi się okazać najszybszą. Wytyczenie najszybszej trasy oznacza, że zgodnie z mapami wgranymi do nawigacji – do celu powinieneś dotrzeć w najszybszym czasie. Jeszcze inną możliwością jest planowanie optymalnej trasy. Przed zakupem sprawdźmy jakie możliwości oferuje interesująca nas nawigacja.

Ważnym udogodnieniem jest także możliwość wyboru języka polskiego w menu, dzięki czemu obsługa nawigacji jest bardzo prosta. Urządzenie powinno mieć także możliwość wyboru języka, którym posługuje się lektor podczas informowania o kolejnych etapach podróży.

 

Sprawdź szeroką ofertę nawigacji satelitarnych GPS w Awa24.pl

 

 

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne urządzenia do nawigacji mogę pełnić nie tylko funkcje odbiornika GPS, ale także odtwarzać pliki MP3, audycje radiowe, a nawet umożliwiać przeglądanie zdjęć czy oglądania filmów na ekranie nawigacji. Co oczywiste – każda kolejna funkcjonalność wiążę się z wyższą ceną nawigacji, dlatego przed zakupem warto przeanalizować, z których udogodnień rzeczywiście będziemy korzystać.

Jeżeli samochód nie jest wyposażony w radio z odtwarzaczem plików MP3 – nawigacja z takim dodatkowym wyposażeniem może okazać się dobrym pomysłem. Urządzenie działa automatycznie – w trakcie nadawania komunikatu o sytuacji na drodze lub zmianie trasy muzyka zostaje wyciszona. Jeżeli zdecydujesz się na model nawigacji z dodatkowymi funkcjami bardzo ważna okaże się pojemność pamięci nawigacji – sprawdź czy dany model umożliwi przechowywanie dużych ilości zdjęć czy też plików MP3.

Gps3 - poradniki

Na rynku można znaleźć również nawigacje, które mają swoje zastosowanie także poza samochodem. Np. jeżeli jesteś w ciekawym mieście i masz ochotę na zwiedzanie – urządzenie umożliwi zaplanowanie pieszej wycieczki. Dzięki wykorzystaniu systemu POI możesz także znaleźć w menu nawigacji opisy ciekawych miejsc, a także ich historię i zdjęcia. To idealne rozwiązanie dla wielbicieli zwiedzania.

Bluetooth zastosowany w niektórych modelach nawigacji umożliwia synchronizację urządzenia z telefonem komórkowym, dzięki czemu nawigacja może pełnić rolę systemu głośnomówiącego.

 

 

                                                   Sprawdź szeroką ofertę nawigacji satelitarnych GPS w Awa24.pl

 

 

Podsumowanie

Coraz większy wybór urządzeń do nawigacji samochodowej sprawia, że często mamy problem z wyborem odpowiedniego modelu. Przed zakupem warto pamiętać, że urządzenie powinno odpowiadać naszym potrzebom, dlatego zwróćmy uwagę na rzeczy podstawowe, a w dalszej kolejności na dodatki typu odtwarzacz MP3 czy możliwość przeglądania zdjęć. Pozostaje mi życzyć szerokiej drogi.

 

Sprawdź szeroką ofertę nawigacji satelitarnych GPS w Awa24.pl


Wciąż nie wiesz na jaką nawigację satelitarną się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel