Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - lodówki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać? W jaki sposób dopasować ją do swojej kuchni? Co to są lodówki side-by-side? Na jaką objętość lodówki się zdecydować? Co oznaczają gwiazdki na zamrażarkach? Na jakie funkcje dodatkowe zwrócić uwagę? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy lodówkę

Lodówka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania domu bez tego urządzenia. Kupując lodówkę należy pamiętać, że jest to jedno z urządzeń, które pracują cały czas, dlatego niezwykle ważna jest efektywność i klasa energetyczna lodówki.


Duże znaczenie ma także pojemność urządzenia oraz jego wyposażenie, a także dopasowanie danego modelu do wielkości naszej kuchni. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże z wielu dostępnych modeli wybrać ten najlepszy.

Spis treści: Lodówka dopasowana do kuchni, Do chłodzenia i zamrażania, Pojemność, Wyposażenie lodówki, Podstawowe parametry techniczne, Funkcje dodatkowe, Podsumowanie

Lodówka dopasowana do kuchni

Lodówki_zabudowa - poradniki

Zanim zaczniemy analizować parametry techniczne – warto dokładnie zaplanować ustawienie lodówki w kuchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od wielkości kuchni i ilości miejsca zależą wymiary i pojemność lodówki, a także jej rodzaj. Na pierwszym etapie należy podjąć decyzję, czy interesuje nas lodówka do zabudowy, która stanie się integralną częścią pozostałych zabudowań kuchennych, czy też decydujemy się na lodówkę wolnostojącą. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że lodówka potrzebuje odpowiednio dużo miejsca do prawidłowej wentylacji – nie może więc przylegać bezpośrednio do ściany, a i nad lodówką powinna być wolna przestrzeń. Ważne także okaże się to, w którą stronę otwierają się drzwi lodówki. W najnowszych modelach istnieje możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, co oczywiście znacznie zwiększa komfort montażu. Dobrym rozwiązaniem są także regulowane nóżki, dzięki którym możemy w pewnym zakresie dopasować ich wysokość do swoich potrzeb.

Nie bez znaczenia pozostaje także wygląd, a tym samym kolor wybranego urządzenia. Większość modeli lodówek występuje obecnie w dwóch kolorach: białym i srebrnym ( Inox ), chociaż możemy spotkać także bardziej ekstrawaganckie kolory i wzory. Ta decyzja zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika.

 

Do chłodzenia i zamrażania

Lodowki3 - poradniki

Chłodziarko-zamrażarka
Electrolux ERN29790

W następnym kroku decydujemy o funkcjonalności lodówki, czyli o tym jakie zadania ma spełniać. Do wyboru mamy trzy rodzaje urządzeń: lodówki, chłodziarko-zamrażarki oraz lodówki side by side.

 

 • Lodówka – jest to jednodrzwiowe urządzenie, zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Większą część wnętrza lodówki zajmuje część chłodząca, ale często wyodrębniony jest także niewielki zamrażalnik. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się w niewielkim gospodarstwie domowym, gdzie nie przechowuje się dużych ilości produktów. Zaletą lodówek jest ich niewygórowana cena oraz kompaktowe rozmiary.
 • Chłodziarko-zamrażarka – idealne rozwiązanie dla kilkuosobowej rodziny, szczególnie jeśli często gotujemy w domu, a tym samym przechowujemy i zamrażamy większą ilość jedzenia. Ten model urządzenia składa się z dwóch części – chłodzącej ( 3-5 C) i zamrażającej ( do -20 C). Najczęściej są to lodówki dwudrzwiowe. Część zamrażająca jest mniejsza i może być umieszczona w górnej lub dolnej części chłodziarki – wybór należy więc do nas.
 • Lodówki side by side – największe dostępne na rynku modele lodówek. Ze względu na duże rozmiary polecane przede wszystkim do dużych kuchni i dla osób, które przechowują bardzo dużą ilość jedzenia. Lodówki side by side wyposażone są w podwójne drzwi, otwierające się od środka i oddzielające część chłodzącą i zamrażającą. Lodówki te wyposażone są często w dodatkowe dozowniki lodu lub filtrowanej wody, co znacznie podnosi ich funkcjonalność. Plusem tego typu urządzeń jest oczywiście bardzo duża pojemność, minusem natomiast wysoka cena.

 

Pojemność

Pojemność lodówki jest ściśle związana z jej wielkością i zależy oczywiście od ilości osób, które będą z niej korzystać, a co za tym idzie od ilości przechowywanych produktów. W parametrach technicznych poszczególnych urządzeń zazwyczaj podawana jest całkowita pojemność (części chłodzącej oraz zamrażalnika) oraz pojemności poszczególnych części urządzenia. Pojemność podawana jest w litrach (l) i waha się od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Przykładowo pojemność lodówki dla trzyosobowej rodziny powinna wynosić co najmniej 170 - 180 l i stopniowo powinna być zwiększana z każdym kolejnym użytkownikiem.

Wyposażenie lodówki

Lodówki2 - poradniki

Wyposażenie dodatkowe zapewnia
idealny porządek w lodówce

Komfort użytkowania lodówki zależy przede wszystkim od wyposażenia jej wnętrza, a więc od rodzaju i ilości półek, pojemników i balkoników. Rozróżniamy półki druciane i szklane. Te drugie są zdecydowania bardziej praktyczne, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości ( w razie rozlania np. jogurtu nie przedostanie się on na niższe półki ), poza tym półki wykonaneze szkła hartowanego są odporne na pęknięcia i zarysowania oraz wytrzymują duże obciążenia. Ważna jest ilość półek oraz możliwość regulowania ich wysokości.

Przy zakupie lodówki warto zdecydować się na model z licznym wyposażeniem dodatkowym. Najczęściej spotykane to: pojemnik na jajka, duże szuflady na warzywa z obniżoną temperaturą, specjalne pojemniki na masło i ser, wieszak na butelki, pojemniki próżniowe i oczywiście balkoniki na drzwiach lodówki.

Podstawowe parametry techniczne

Lodówka jest jednym z nielicznych urządzeń gospodarstwa domowego, które pracuje cały czas. Warto więc zadbać o to, aby była ona możliwie najbardziej ekonomiczna i oszczędna. Podstawowym parametrem jest tu klasa energetyczna lodówki. W dzisiejszym oznaczeniu stosuje się 9 klas energetycznych: A++, A+, A, B, C, D, E, F oraz G, przy czym najbardziej efektywne i oszczędne są lodówki o klasie A++ i na takie właśnie modele powinniśmy się decydować.

Kolejna istotna wartość to klasa zamrażarki. Ten parametr informuje nas o możliwej do osiągnięcia temperaturze w zamrażalniku. Oczywiście im niższa temperatura tym dłużej możemy bezpiecznie przechowywać żywność. Klasa zamrażarki oznaczana jest za pomocą gwiazdek:

 • jedna gwiazdka – temperatura ok -6 C – umożliwia zamrażanie kostek lodu oraz krótkotrwałe przechowywanie zamrożonych produktów spożywczych,
 • dwie gwiazdki – temperatura ok -12 C – umożliwia przechowywanie mrożonek przez ok 7 dni,
 • trzy gwiazdki – temperatura ok -18 C – przy takiej temperaturze możemy przechowywać mrożone produkty nawet do 12 miesięcy,
 • cztery gwiazdki – temperatura ok -24 C – umożliwia głębokie mrożenie produktów i przechowywanie ich nawet powyżej roku.

Zdolność zamrażania to kolejny ważny parametr dotyczący części zamrażającej. Określa on ilość produktów podawaną w kilogramach, którą zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu 24 godzin. Waha się on w przedziale od 4 do 18 kg na dobę.

Nie bez znaczenie pozostaje także poziom hałasu wydawanego przez pracującą lodówkę. W dzisiejszych modelach jest on zdecydowanie niższy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jest to szczególnie ważne jeżeli w salonie mamy wydzielony jedynie aneks kuchenny, w którym stoi lodówka. Poziom hałasu w poszczególnych modelach waha się od 36 do 50 dB.

Warto zwrócić także uwagę na to, ile czasu lodówka będzie utrzymywać temperaturę w razie wyłączenia prądu. Ten parametr waha się w przedziale do kilku do kilkudziesięciu godzin.

Funkcje dodatkowe

Lodowki4 - poradniki

Sterownie elektroniczne
to duże ułatwienie

Producenci lodówek oferują coraz ciekawsze udogodnienia, dzięki którym korzystanie z lodówki jest łatwe i przyjemne, a ponieważ lodówkę kupujemy zazwyczaj na lata – warto z tych możliwości skorzystać.

Na początek zwróćmy uwagę na zastosowany rodzaj sterowania. W starszych modelach występuję głównie sterowanie mechaniczne. W tym przypadku sami ustawiamy odpowiednią temperaturę za pomocą pokrętła, znajdującego się wewnątrz lodówki. Nowsze modele wyposażone są w sterowanie elektroniczne. Jest to rozwiązanie dużo praktyczniejsze, ponieważ pozwala na bardzo dokładne określenie żądanej temperatury. Modele lodówek ze sterowaniem elektronicznym wyposażone są dodatkowo w wyświetlacz, określający pracę funkcji dodatkowych oraz ustawienia lodówki.

System No Frost - poprzez automatyczną kontrolę temperatury system ten zapobiega osadzaniu się szronu, a my nie musimy rozmrażać lodówki. Jest to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie, pozwalające nam zaoszczędzić dużo czasu na problematyczne i czasochłonne rozmrażanie.

W trosce o bezpieczeństwo przechowywanych produktów warto wybrać model lodówki z systemem Anti-bacteria – wnętrze lodówki pokryte zostaje jonami srebra, które nie dopuszczają do rozwoju i namnażanie się bakterii i w ten sposób pomagają utrzymać lodówkę w idealnie higienicznej czystości.

Nowsze modele lodówek posiadają także wyjątkowo przydatną funkcję szybkiego schładzania produktów, która pozwala na szybkie obniżenie temperatury w chłodziarce po włożeniu do niej nowych produktów. Podobne rozwiązanie występuje także w części zamrażającej – szybkie zamrażanie uniemożliwia rozmrożenie złożonych produktów przez dołożenie do nich świeżych.

Podsumowanie

Zakup lodówki to poważna decyzja i warto dokładnie zastanowić się przed jej podjęciem. Pamiętajmy, że wybierając jeden z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego nie warto zdawać się na przypadek. Mam nadzieję, że powyższy poradnik dostarczył niezbędnych informacji, dzięki którym wybór stanie się zdecydowanie prostszy.

 

Wciąż nie wiesz na jaką lodówkę się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

 • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

 • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

 • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

 • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

 • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

 • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel