Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - latarki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką latarkę wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu? Jakie źródło światła wybrać? Czy zdecydować się na latarkę bateryjną czy może akumulatorową? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy latarkę

Latarka jest urządzeniem niezbędnym w każdym domu. Zapewne każdy z nas wielokrotnie przekonał się jak przydatne bywa przenośnie źródło światła. Latarka doskonale sprawdzi się zarówno w domu podczas drobnych napraw, jak i w lesie, na biwaku, czy podczas nocnych powrotów do domu.


Wybór latarki zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Innego urządzenia potrzebujemy do domowego użytku, zupełnie innego zaś policjant do profesjonalnych patroli. Wybierając latarkę należy zwrócić uwagę na źródło i moc światła oraz na parametry zewnętrzne – wielkość, materiał z którego została wykonana, czy choćby wagę urządzenia. Mam nadzieję, że poradnik pomoże w podjęciu dobrej decyzji. Zapraszam do lektury.

Spis treści: Źródło światła, Rodzaj włącznika, Bateryjna czy akumulatorowa?, Wielkość latarki i jej przeznaczenie, Latarki specjalistyczne, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

Źródło światła

latarki3 - poradniki

Żarówka kryptonowa

Żarówka

Dzisiejsze latarki różnią się przede wszystkim zastosowanym źródłem światła. Wśród latarek wyposażonych w żarówkę wyróżniamy: halogenowe, xenonowe, kryptonowe i standardowe. Latarki te różnią się pomiędzy sobą rodzajem zastosowanej żarówki, a tym samym siłą i barwą światła. Najmniejszą siłą światła charakteryzują się latarki wyposażone w standardową żarówkę. Żarówka kryptonowa to odpowiednio 170 % jaśniejsze światło w porównaniu do żarówki standardowej, żarówka xenonowa 200 %, natomiast najmocniejsza żarówka halogenowa to aż o 300 % większa siła światła.

Latarki4 - poradniki

Dioda LED

Dioda LED

 

Diody LED występują w coraz większej ilości latarek. Wyróżnia je przede wszystkim energooszczędność, gdyż diody pobierają znacznie mniejszą ilość energii do wyprodukowania odpowiedniej ilości światła. Ponadto wśród zalet tego rodzaju źródła światła należy wymienić dużą żywotność – nawet do 100 000 godzin oraz odporność na wstrząsy, ponieważ dioda nie posiada żadnych szklanych elementów, a tym samym jest mniej podatna na uszkodzenia.

 

Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

Rodzaj włącznika

Latarki możemy zróżnicować także pod względem rodzaju zastosowanego włącznika. W dostępnych na rynku latarkach wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje: „klik” oraz „twist”. Włącznik typu „klik” posiada klasyczny guzik, którego naciśnięcie spowoduje włączenie latarki. Natomiast „twist” polega na przekręceniu jednego z elementów obudowy latarki. Dla większości użytkowników wygodniejszy będzie włącznik „klik”. Dużą zaletą drugiego rozwiązania jest to, że uniemożliwione zostaje przypadkowe włączenie urządzenia np. podczas przenoszenia w plecaku.

 

Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

 

Laterki2 - poradniki

Latarka akumulatorowa
jest przyjazna środowisku

Bateryjna czy akumulatorowa?

Podczas zakupu latarki musimy także zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego zasilania. Latarki ładowalne są droższe od ich bateryjnych odpowiedników i to właśnie cena najczęściej staje się decydującym kryterium wyboru. Warto jednak zastanowić się nad latarką akumulatorową, ponieważ nie wymaga ona dalszych nakładów finansowych, zakupu kolejnych kompletów baterii, a tym samym jej zakup szybko może się zwrócić.

 

 

                                                                   Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

 

 

Wielkość latarki i jej przeznaczenie

Kolejnym bardzo ważnym parametrem są wymiary latarki. W dzisiejszej ofercie znajdziemy zarówno bardzo małe latarki kieszonkowe, jak i duże szperacze do specjalistycznych zastosowań. Przed zakupem latarki warto zastanowić się jakie zadania ma spełniać dane urządzenie. Jeżeli szukamy małego źródła światła, dzięki któremu oświetlimy drogę na strych zdecydowanie wystarczy nam standardowa latarka o długości ok 20 cm. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także wspomniane już latarki kieszonkowe, które z pewnością znajdą miejsce w każdej torebce lub plecaku i okażą się przydatne w wielu sytuacjach.

Jeżeli poszukujemy latarki, która będzie używana także podczas wyprawy pod namiot, czy tez wycieczki do lasu – warto zastanowić się nad urządzeniem o większych parametrach i większej sile światła. Zupełnie innej latarki potrzebuje policjant do profesjonalnych patroli. W tym przypadku najważniejsze okażą się siła i zasięg światła

 

Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

 

 

Latarki specjalistyczne

Latarki - poradniki

Przykład latarki czołowej
MacTronic L-HL331B

Odrębną grupę produktów stanowią latarki specjalistyczne. A wśród nich przede wszystkim:

  • latarki dla służb mundurowych – wyróżniają się one wyjątkowo trwałą obudową, dzięki czemu są niezawodne niezależnie od warunków użytkowania,
  • latarki podwodne – przeznaczone głównie jako element wyposażenia służb ratownictwa wodnego oraz nurków,
  • latarki czołowe – niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy potrzebne są dwie wolne ręce, używane podczas wypraw oraz akcji ratowniczych.

 

Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

Podsumowanie

Dzisiaj trudno już sobie wyobrazić wiele codziennych sytuacji bez użycia przenośnego źródła światła. Warto mieć w domu kilka modeli latarek na każdą okazję. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże świadomie wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

 

Sprawdź szeroką ofertę latarek w Awa24.pl

 


Wciąż nie wiesz na jaką latarkę się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel