Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - kuchenki mikrofalowe - jaką wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaką kuchenkę mikrofalową wybrać? Na jakie parametry mikrofalówki zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaką moc wybrać? Z grillem czy bez? Do zabudowy czy może wolnostojąca? Na jaki sposób sterowania się zdecydować? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy kuchenkę mikrofalową

Sprzęt AGD to zazwyczaj zakup na lata, dlatego powinien odpowiadać nam pod względem funkcjonalności i estetyki. Zanim zdecydujemy ostatecznie, który model będzie dla nas odpowiedni, warto poznać wszystkie wady i zalety konkretnych urządzeń. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Państwu podjąć decyzję. Zapraszam do lektury.

 

Wybierając kuchenkę mikrofalową musimy zwrócić uwagę na moc, pojemność oraz klasę energetyczną. Wygodę użytkowania zwiększy na pewno odpowiedni sposób sterowania i liczne funkcje dodatkowe.

Spis treści: Jak to działa?, Kuchenka dopasowana do mieszkania, Podstawowe parametry techniczne, Funkcje dodatkowePodsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę kuchenek mikrofalowych w Awa24.pl

 

Jak to działa?

Mikrofala7 - poradniki

Mikrofale nie niszczą witamin
w naszych potrawach

Zasada działania kuchenki mikrofalowej jest bardzo prosta i na pewno warto ją poznać, aby świadomie i bezpiecznie korzystać ze wszystkich zalet tego urządzenia. Podstawową funkcją kuchenki mikrofalowej jest podgrzewanie potraw. Odbywa się to za pomocą mikrofal, które po wytworzeniu przez urządzenie trafiają bezpośrednio do wnętrza potrawy. Fale wprawiają w drgania cząsteczki wody lub tłuszczu, które następnie w wyniku pocierania o siebie wytwarzają ciepło. To właśnie ten proces rozpoczyna podgrzewanie potrawy. Ciepło rozchodzi się od środka, dzięki czemu nie występuje problem przypiekania się potrawy z wierzchu, jak często zdarza się przy podgrzewaniu np. w tradycyjnym piekarniku. Nie ma też potrzeby dodawania oleju, a dania podgrzewają się szybko i zdrowo.

 

Sprawdź szeroką ofertę kuchenek mikrofalowych w Awa24.pl

 

Kuchenka dopasowana do mieszkania

Kupując sprzęt AGD warto zwrócić uwagę na to, czy pasuje on do wystroju naszej kuchni. Ale także na to, czy odpowiada nam pod względem funkcjonalności. Producenci oferują kuchenki mikrofalowe wolnostojące, oraz modele do zabudowy.

Kuchenka wolnostojąca pozwala właściwie na dowolne ustawienie. Jest to dobry wybór dla tych osób, które są dopiero w trakcie urządzania kuchni, albo często zmieniają wystrój. Taka kuchenka jest też niezastąpiona jeśli chcemy korzystać z niej nie tylko w domu, ale zdarza się nam także zabierać ją poza domową kuchnię.

Kuchenka do zabudowy to urządzenie, które przystosowane jest do montażu w zabudowie kuchennej. Modele do zabudowy charakteryzują się dużą starannością i estetyką wykonania. Są to kuchenki bardzo atrakcyjne pod wzglądem wzornictwa, ale i najlepiej wyposażone. Decydując się na kuchenkę mikrofalową do zabudowy musimy zwracać uwagę na zalecenia producenta co do ustawienia i montażu. Tylko prawidłowo podłączona kuchenka gwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania.

Pod względem wzornictwa kuchenki mikrofalowe różnią się głównie kolorem i wykończeniem wnętrza. Najczęściej występujące kolory to biały, srebrny oraz inox. Rożny może być także sposób otwierania drzwiczek- na bok lub do dołu.

 

Sprawdź szeroką ofertę kuchenek mikrofalowych w Awa24.pl

 

Podstawowe parametry techniczne

Wygląd kuchenki to oczywiście dopiero początek. Najważniejsze są parametry techniczne, ponieważ to one decydują o tym, jak urządzenie będzie sprawowało się w codziennym użytku.

 

Pojemność

Decydując o wielkości kuchenki, warto dokładnie rozważyć jak będzie ona użytkowana. Jeżeli zależy nam tylko na możliwości podgrzewania małych ilości potraw, z pewnością wystarczy niewielka kuchenka o pojemności 17 litrów. Maksymalna pojemność dochodzi do 40 litrów. Takie urządzenie będzie nam służyło nie tylko do odgrzewania, ale także do przyrządzenia potraw. Przy dużym wyborze funkcji dodatkowych w kuchenkach możemy już piec ciasta, czy przyrządzać potrawy z grilla. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać wszystkie możliwości kuchenki mikrofalowej warto zdecydować się na model o dużej pojemności i wyposażony w liczne funkcje dodatkowe, które dokładniej opiszemy w dalszej części poradnika.

Moc


Moc decyduje o szybkości działania kuchenki. We wszystkich modelach mamy możliwość regulacji mocy. Ten parametr określa moc podstawową i w zależności od modelu waha się od 700 do 1000 W. W kuchenkach z funkcją grilla znajdziemy też oddzielnie określaną moc grzałki grilla. Ta wartość waha się w przedziale od 700 do 1700 W.

Klasy energetyczne

Przy wyborze urządzeń takich jak pralka, czy właśnie kuchenka mikrofalowa, na pewno zastanawiali się Państwo nad określeniem „klasa energetyczna”. Tym pojęciem oznacza się efektywność energetyczną danego urządzenia, a sam podział jest ściśle związany z dyrektywą Unii Europejskiej. Najwyższa klasa energetyczna określana jest literą A i najlepiej takich właśnie urządzeń szukać na sklepowych półkach. Najniższa klasa energetyczna oznaczona jest literą G.

Sposoby sterowania

Producenci kuchenek mikrofalowych przykładają coraz większą uwagę do sposobu sterowania danym urządzeniem, dzięki czemu powstają coraz to nowe rozwiązania, mające ułatwić Państwu korzystanie z „mikrofalówek”.

Mikrofala4 - poradniki

Sterowanie elektroniczne

 • sterowanie mechaniczne - występuje najczęściej w starszych modelach kuchenek i wymaga on nas samodzielnego ustawienia zarówno mocy, jak i czasu przyrządzenia potrawy,
 • sterowanie elektroniczne - przy sterowaniu elektronicznym wybieramy jedynie rodzaj potrawy (na panelu sterowania kuchenki), jej orientacyjną wagę oraz sposób przyrządzenia. Moc i czas działania automatycznie określa kuchenka,
 • sterowanie inteligentne, czyli z automatyką wagową - nasz udział ogranicza się jedynie do włożenia potrawy i określenia funkcji (podgrzewanie, rozmrażanie itp.), całą resztę zrobi za nas kuchenka.

 

Sprawdź szeroką ofertę kuchenek mikrofalowych w Awa24.pl

 

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne kuchenki nie służą już wyłącznie do podgrzewania potraw. Zastępują opiekacze, parowary i wiele innych sprzętów domowych, stając się bardzo uniwersalnymi urządzeniami i dając pole do popisu kreatywnym wielbicielom gotowania. A wszystko to zasługa coraz większej ilości funkcji dodatkowych, dlatego warto poznać możliwości naszej „mikrofalówki”:

Mikrofala3 - poradniki

Nowoczesne mikrofalówki pozwalają
na przyrządzenie dowolnej potrawy

 • podstawowa funkcja kuchenki mikrofalowej to podgrzewanie potraw. Urządzenie to jest niezastąpione dla osób, które mając niewielką ilość czasu, chcą codziennie cieszyć się szybkim, ciepłym posiłkiem,
 • szybkie podgrzewanie potraw - wiele kuchenek ma także funkcję szybkiego podgrzewania, za pomocą jednego przycisku możemy włączyć kuchenkę na maksymalną moc i na określony czas (zazwyczaj 30s), dzięki temu podgrzewamy danie szybko i bez skomplikowanych ustawień,
 • rozmrażanie - zaletą rozmrażania potraw w kuchence mikrofalowej jest przede wszystkim czas, proces ten przebiega bardzo szybko i uniemożliwia rozwój bakterii, jest więc bezpieczny dla naszego zdrowia,
 • grill - w kuchenkach wyposażonych w funkcję grilla najczęściej wmontowana jest dodatkowa grzałka w górnej części kuchenki. Potrawy przyrządzone za pomocą tej funkcji smakują jakby przygotowane na prawdziwym grillu, są zapieczone i przyrumienione,
 • gotowanie na parze - bardzo istotna funkcja, szczególnie dla osób będących na diecie, do kuchenki dołączany jest specjalny pojemnik służący do przygotowania potraw na parze- mało kalorycznych i zdrowych,
 • termoobieg - to funkcja, która pokazuje jak bardzo rozszerzyła się funkcjonalność kuchenek mikrofalowych. Dzięki połączeniu mikrofal i termoobiegu mamy możliwość przyrządzenia potraw podobnych do tych z piekarnika, ale dużo szybciej,
 • CRISP - za pomocą talerza przyrumieniającego i grzałki mamy możliwość równoczesnego zarumienienia potraw z obu stron, jest to bardzo przydatne przy przyrządzaniu pizzy, czy chrupkich skrzydełek,
 • podtrzymywanie ciepła - w niektórych modelach kuchenek mikrofalowych jest bardzo przydatna funkcja podtrzymywania ciepła, dzięki której po wyłączeniu się danego programu urządzenie przez 30 min utrzymuje ciepło.

 

Sprawdź szeroką ofertę kuchenek mikrofalowych w Awa24.pl

 

Podsumowanie

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie potrzebne w każdym domu. Minęły już czasy, kiedy była postrzegana jako narzędzie dla zapracowanych, służące do szybkiego podgrzania obiadu. Dzisiejsze kuchenki mikrofalowe dają możliwość przyrządzania potraw smacznych i zdrowych. Przy odpowiednim wykorzystaniu funkcji dodatkowych możemy zaskoczyć rodzinę nowymi, niepowtarzalnymi smakami. Warto spróbować.

 

Sprawdź szeroką ofertę kuchenek mikrofalowych w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jaką kuchenkę mikrofalową się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

 • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

 • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

 • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

 • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

 • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

 • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel