Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik – frytownice - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Z pozoru wybór frytownicy jest prosty i nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż frytki nie muszą być niezdrowe i tłuste. Producenci sprzętu AGD udoskonalili urządzenia, aby smażenie w głębokim oleju było jak najzdrowsze i stworzyli frytownice na „jedną łyżkę oleju”. W poniższym poradniku przedstawimy zalety oraz wady dwóch rozwiązań i mamy nadzieję, że pomoże to w mądrym wyborze.


Spis treści: Frytkownica czy frytownica?, Do czego służą?, Sposób działania, Wolnostojąca czy w wersji do zabudowy?, Budowa frytownicy, Frytownica bezpieczna i łatwa w obsłudze, Dodatkowe rozwiązania, Podsumowanie

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

 

Frytkownica czy frytownica?

frytownica

Dobrze wypieczone fytki to przysmak zarówno dzieci jak i dorosłych

Każdy zastanawia się w trakcie zakupu czemu producenci używają zamiennie dwóch określeń: fytownica i frytkownica. Są to pojęcia w dużej mierze tożsame. Nazwa frytkownica wzięła się od słowa frytki, czyli analogicznie jest to maszyna do ich przyrządzania. Nazwa frytownica oznacza urządzenie do smażenia jedzenia w głębokim tłuszczu, czyli frytowania. Takie określenie sugeruje nam większą funkcjonalność. Oczywiście we frytkownicy można przygotowywać te same potrawy, ale warto wiedzieć dlaczego są takie rozbieżności w nazewnictwie.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Do czego służą?

Frytownice to praktyczne urządzenia do smażenia frytek i nie tylko. Możesz w nich przygotować praktycznie każde danie w bardzo krótkim czasie. Doskonale sprawdzają się przy robieniu pączków, racuchów czy kurczaka. Wiele osób wykorzystuje frytownice do przygotowywania krewetek, grzybów, ryb a nawet owoców i warzyw w cieście. Do każdej z potraw można ustawić temperaturę oleju, co jest bardzo ważne, aby jedzenie było smaczne i nie rozpadło się. Popularne są modele 2 w 1, czyli frytownice, które pozwalają również przyrządzić fondue. Roztopiony ser z winem jest świetną przystawką na imprezę i smaczną przekąskę. Każdy znajdzie model, który spełnia jego oczekiwania i dodatkowo będzie pasował do wystroju kuchni.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Sposób działania

Czasy, gdy frytownice kojarzyły się jedynie z niezdrowym jedzeniem już dawno minęły. Możemy wyróżniać dwa rodzaje tych urządzeń uwzględniając jedynie sposób działania: frytownice tradycyjne oraz frytownice ograniczające zużycie oleju.

 

frytownice tradycyjne – czyli te, które najczęściej można spotkać w sklepach. Zasada gotowania jest znana każdemu – frytki lub inne potrawy wkładamy do głębokiego tłuszczu i wyciągamy pięknie zarumienione i dobrze wysmażone. Warto wspomnieć o procesie, który zachodzi w trakcie pracy urządzenia. Frytownica podgrzewa olej do wysokiej, ale odpowiedniej temperatury i rozpoczyna smażenie. To właśnie ona powoduje denaturację białek na powierzchni produktu, jednocześnie zabezpieczając go przed zbytnim pochłanianiem tłuszczu. Dzięki temu jedzenie nie jest za bardzo przesiąknięte tłuszczem przez co jest zdrowsze i smaczniejsze. Wielbiciele smażenia w głębokim oleju na patelni, powinni pomyśleć o zakupie frytownicy, aby go nie przegrzewać.

 

frytownica-delonghi

Dobra frytownica ograniczy wchłanianie przez pieczone potrawy tłuszczu

 

frytownice ograniczające zużycie oleju – zgodnie z obowiązującymi trendami zdrowego żywienia, producenci AGD „odchudzają” jedzenie przygotowywane w ich produktach. Hitem okazały się frytownice „na jedną łyżkę oleju”. Działają one na zasadzie cyrkulacji ciepłego powietrza lub łączenia go z elementem grillującym. W pierwszym przypadku smażenie odbywa się pod zwiększonym ciśnieniem, które podnosi wydajność smażenia i pozytywnie wpływa na zmniejszenie zużycia energii i tłuszczu. Tak jak frytownice tradycyjne, nowoczesne modele również świetnie sprawdzają się w przygotowywaniu innych potraw. Z powodzeniem mogą zastąpić inne sprzęty do gotowania posiłków w domu. Niestety cena takich urządzeń jest wysoka - od 500zł w górę.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Wolnostojąca czy w wersji do zabudowy?

Bardzo modne i praktyczne jest urządzanie kuchni zabudową. Praktycznie wszystkie sprzęty można ukryć i cieszyć się nowoczesnym wystrojem. Miłośnicy frytek również mają do wyboru urządzenia do zabudowy. Nie są one tak popularne jak te wolnostojące, ale mają wiele zalet. Przy zakupie warto się zastanowić jak często domownicy będą z niej korzystać. Nie warto przepłacać , jeżeli frytownica do zabudowy będzie używana raz na jakiś czas. Świetnie sprawdzą się w domach, gdzie są dzieci, lubiące frytki i chrupiącego kurczaka. Przygotowywanie potraw w takich urządzeniach jest szybkie, dzięki czemu rodzice mniej czasu spędzają w kuchni.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Budowa frytownicy

Pod względem budowy frytownice możemy podzielić na modele z wbudowaną lub wyjmowaną misą na olej. W pierwszym przypadku ułatwieniem czyszczenia jest spust oleju. Modele z wyjmowaną misą olejową można myć w zlewie i w zmywarce, dzięki czemu łatwiej zachować czystość w urządzeniu. Każda frytownica bez względu na rodzaj, zbudowana jest z następujących części:

 

obudowa – musi być wykonana z trwałych i odpornych na wysoką temperaturę materiałów. Najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne lub aluminium. Elementem obudowy jest również pokrywa, która bardzo często jest pokryta szkłem, aby użytkownik, mógł kontrolować co się dzieje wewnątrz urządzenia.

 

frytownica-tefal

Modele na "jedną łyżkę oleju" to idealna propozycja dla osób dbających o linię

misa – jej pojemność może wynosić od 1 – 4 l i to ona wpływa na wielkość całego urządzenia. Misa musi być wykonana z materiałów wysokiej jakości, gdyż bezpośrednio jest narażona na działanie gorącego oleju. W wielu modelach misa jest pokryta powłoką zapobiegającą przywieraniu. Ułatwia to czyszczenie frytownicy i zwiększa jej funkcjonalność.

 

kosz – to od jego wymiarów zależy ile frytek lub innych produktów możemy usmażyć jednorazowo. Wykonany jest z lekkiego, przewodzącego tworzywa oraz ma doczepioną praktyczną rączkę. Kosz zawsze ma postać siatki, dzięki temu produkty są lepiej usmażone, a przy ich wyjmowaniu można pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

 

element grzejny – może być wbudowany lub wyjmowany. Zazwyczaj jest umieszczony pod koszem, ale zdarzają się inne rozwiązania. Można natknąć się również na grzałkę zanurzoną w tłuszczu.

 

filtr – może być wymienny i przystosowany do mycia w zmywarce lub wbudowany na stałe. Można spotkać filtry tłuszczowe, ale również zapachowe. Umieszczane są przy pokrywie, dzięki temu zapobiegają przedostawaniu się zapachów i ograniczają wydzielanie oparów tłuszczu. Filtry zapewniają higienę gotowania, więc warto pamiętać, aby je często myć lub wymieniać na nowe.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Frytownica bezpieczna i łatwa w obsłudze

Łatwość obsługi to jeden z najważniejszych parametrów na jakie należy zwrócić uwagę decydując się na zakup frytownicy. Bardzo często używa się jej, gdy szybko trzeba przyrządzić obiad i nie ma czasu na ciągłe wertowanie instrukcji obsługi. Trzeba również pamiętać, aby wybrać model, który nie stwarza problemów w trakcie czyszczenia. Najlepsze będą frytownice, które łatwo rozłożyć na części w celu wyczyszczenia.

 

Smażenie frytek w zwykłym garnku, nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Olej rozpryskuje się na boki i może poważnie poparzyć użytkownika. Frytownica jest więc bezpiecznym rozwiązaniem, które można zamknąć i w niektórych przypadkach, kontrolować przez szybkę cały proces smażenia.

 

trwala-obudowa

Trwała obudowa to ważny element każdego urządzenia, zapobiega uszkodzeniom wywołanym wysoką temperaturą oraz uszkodzeniom mechanicznym

Dodatkowo bezpieczeństwo zapewniają blokada otwierania oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. To bardzo ważny element, który jest już stosowany w większości produktów dostępnych na rynku. Osoby, które mają dzieci powinny pomyśleć o nienagrzewającej się obudowie oraz stabilnych nóżkach. Te rozwiązania zapobiegną poparzeniom i nieumyślnemu strąceniu frytownicy ze stołu lub blatu.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Dodatkowe rozwiązania

Frytownice są oczywiście udoskonalane przez producentów, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla kupujących. Dodawane są funkcje oraz ciekawy wygląd, dzięki czemu urządzenia są bardziej praktyczne. Poniżej przedstawiamy najciekawsze dodatki jakie można spotkać we frytownicach:

 

regulacja temparetury – na szczęście jest już stadardem, gdyż bardzo ułatwi użytkowanie frytownicy. Dzięki niemu można przygotowywać w urządzeniu różne potrawy, nie tylko frytki. Bardzo ważne w smażeniu w głębokim oleju jest zachowanie odpowiedniej temperatury, dzięki czemu olej nie wytwarza trujących substancji. idealna temperatura do przygotowania frytek to od 140°C do 180°C, dlatego też większość modeli frytownic posiada zakres temperatur od 130°C do 190°C.

 

minutnik – bez tej funkcji ciężko byłoby przygotować smaczną porcję frytek, bez ciągłego zaglądania co się dzieje wewnątrz frytownicy. Gdy skończy się ustawiony czas, urządzenie poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym. Czas programowania może wynieść nawet 60 min.

 

okienko w pokrywie – dzięki niemu na bieżąco można kontrolować co dzieje się z przygotowywaną potrawą. Zapobiega ciągłemu otwieraniu i wpuszczaniu do środka chłodnego powietrza. Dzięki temu urządzenie szybciej się nagrzewa i daje lepsze efekty smażenia.

 

wyświetlacz LCD – informuje użytkownika o ustawieniach, parametrach oraz problemach technicznych. Spotykany jest głównie w modelach z wyższej półki, które mają dużo dodatkowych funkcji i programów.

 

obrotowy kosz – to innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na ograniczenie ilości zużywanego tłuszczu. obracający się kosz pochylony pod kątem 15°C, sprawia, że w każdym momencie w tłuszczu zanurzona jest tylko część smażonej potrawy.

 

automatyczne otwierania pokrywy – w niektórych modelach pokrywa jest automatycznie otwierana po zakończeniu pracy, w innych otwiera się ją za pomocą przycisku.

obrotowy-kosz

Obrotowy kosz eliminuje nadmiar tłuszczu w trakcie smażenia

 

zimna strefa – tę funkcję wykorzystuje się w modelach, w których element grzejny jest zanurzony bezpośrednio w tłuszczu. Olej nagrzewa się jedynie powyżej grzałki, a poniżej znajduje się zimna strefa, czyli warstwa oleju o znacznie niższej temperaturze. Dzięki temu resztki smażonych potraw opadają na dno, nie przypalają się, a sam olej pozostaje czysty przez dłuższy okres czasu.

 

separator – jeżeli frytownica nie ma w zestawie dwóch koszy, separator ułatwia smażenie dwóch potraw jednocześnie. Separator dzieli kosz na dwie części, dzięki czemu w jednej można umieścić frytki a w drugiej np. kurczaka.

 

uroszczony tryb czyszczenia – warto zwrócić uwagę czy frytownica ma w swojej specyfikacji funkcję, która ułatwi czyszczenie. Może być to dodatkowe namaczanie lub inny system zastosowany przez producenta.

 

spust oleju – jeżeli frytownica ma wbudowaną misę na olej, musi mieć spust oleju. Dzięki niemu dużo łatwiej oczyścić urządzenie. Gdy rzadko korzysta się z frytownicy, olej po spuszczeniu można przechowywać w lodówce.

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

Podumowanie

Frytownice to popularne urządzenia, które w mniejszym lub większym stopniu przydadzą się w każdym domu. W zależności od potrzeb użytkowników można wybrać model tradycyjny lub na jedną łyżke oleju, więc wybór jest naprawdę szeroki. Producenci udoskonalają frytownice, aby przygotowywane w nich potrawy były jak najzdrowsze i najmniej nasiąknięte tłuszczem, ale pamiętajmy, aby nie przesadzać z jedzeniem dużej ilości smażonych rzeczy i cieszyć się zdrowiem!

 

Sprawdź szeroką ofertę frytownic w Awa24.pl

 

 

Wciąż nie wiesz jaka frytownica będzie dla Ciebie najlepsza?

 

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel