Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - ekspresy - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaki ekspres wybrać? Na jakie parametry ekspresu ciśnieniowego zwrócić uwagę podczas zakupu? Czym jest ekspres kapsułkowy? Jakie dodatkowe funkcje można znaleźć w ekspresach i które z nich warto poszukiwać? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy ekspres

Niepowtarzalny aromat kawy budzi z rana nie tylko w reklamach telewizyjnych. Miłośnicy tego napoju na całym świecie wiedzą jaka siła drzemie w ziarnach i jak bardzo przydaje się w trakcie pracowitego dnia. Kawa może być przygotowywana na bardzo wiele sposobów. Są zwolennicy przyrządzania jej za pomocą specjalnych zaparzaczy, za pomocą urządzeń automatycznych i półautomatycznych lub po prostu poprzez zalanie zmielonego ziarna kawy gorącą wodą. Wybór idealnego ekspresu do kawy nie jest łatwy, gdyż na rynku jest wiele modeli i funkcji, które ułatwiają użytkowanie. Przede wszystkim musisz zdecydować jaką kawę lubisz najbardziej: mleczne late czy mocne espresso.

 

Sprawdź szeroką ofertę ekspresów do kawy w Awa24.pl


Rodzaje ekspresów i ich klasyfikacja

 

Istnieją dwa podstawowe typy ekspresów: ekspresy przelewowe i ekspresy ciśnieniowe. Niżej znajdziecie opis każdego z tych typów wraz z najważniejszymi funkcjami, które powinien znać każdy, kto zastanawia się nad zakupem ekspresu.

 

Sprawdź szeroką ofertę ekspresów do kawy w Awa24.pl


Ekspresy przelewowe

 

Najprostsze w obsłudze i działaniu ekspresy przelewowe pozwalają na przygotowanie tylko jednego rodzaju kawy. Standardowo składają się z dzbanka na wodę od 0,3l do 3l. Bardzo dobrze sprawdzają się w wieloosobowej rodzinie, biurach oraz miejscach gdzie bardzo często parzy się kawę.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe działają na bardzo prostej zasadzie. W tylnej części ekspresu znajduje się zbiornik na wodę pojemności ok. 1,5 litra. Z tego pojemnika woda trafia do komory grzewczej gdzie jest gotowana, a następnie przepływa przez filtr, w którym umieszczona jest zmielona kawa. Gotowy napar przelewany jest do dzbanka. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednorazowo możemy zaparzyć ok. 6-8 filiżanek kawy.

 

Negatywnym aspektem posiadania ekspresu przelewowego jest brak możliwości wyboru rodzaju napoju.

 

Ciekawe rozwiązania w ekspresach przelewowych

 

blokada kapania – rodzaj zamknięcia przy dopływie kawy do dzbanka. Dzięki niemu pozostała w filtrze woda nie skapuje z urządzenia po wyjęciu dzbanka. Funkcja gwarantuje zachowanie czystości urządzenia.

 

dzbanek izolacyjny – zastosowanie w modelach specjalnego dzbanka chroni nie tylko twoje ręce przed poparzeniem, ale również zachowuje kawę ciepłą przez długi czas. Kawa zaparzona rano może być ciepła nawet przez kilka godzi. Rozwiązanie to jest idealne dla osób pijących kawę od rana do wieczora.

 

płytka grzewcza – umożliwia podgrzanie kawy nawet kilka godzin po jej zaparzeniu.

 

regulacja ilości kawy – bardzo przydatna funkcja, dzięki której możesz dopasować ilość kawy do ilości osób.

 

lampka kontrolna – wiele modeli zostało wyposażonych w lamkę kontrolną, która sygnalizuje czy ekspres jest włączony.

 

automatyczny włącznik – ma za zadnie wyłączyć ekspres po zakończeniu zaparzania. Gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania oraz oszczędza energię elektryczną.

 

zabezpieczenie przed przegrzaniem – opcja niezwykle przydaje się, gdy urządzenie nie jest wyposażone w automatyczny wyłącznik. Zapobiegnie awarii spowodowanej spięciem elektrycznym i poważniejszym następstwom.

 

Sprawdź szeroką ofertę ekspresów do kawy w Awa24.pl


Ekspresy ciśnieniowe

 

Ekspresy ciśnieniowe to najliczniejsza grupa urządzeń do przyrządzania kawy, które dzielą się na wiele grup i podkategorii. Różnią się miedzy sobą nie tylko wyglądem, lecz również wysokością ciśnienia oraz sposobem montażu i obsługi.

 

Każdy model wyposażony jest w zbiornik na zimną wodę ze wskaźnikiem jej poziomu. Zazwyczaj ekspresy mają wbudowany filtr, aby użytkownik mógł bez problemu wlać wodę z kranu, która jest ogólnie dostępna. Dodatkowo w urządzeniach znajdziemy komorę na ziarna kawy z młynkiem, kratkę spływową, pojemnik na zużytą kawę oraz programator pracy.

 

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe

Ze względu na wysokość ciśnienia ekspresy dzielimy na:

 

ekspresy niskociśnieniowe – wytwarzają ciśnienie o wartości 3-4 barów. Para wodna powstająca podczas gotowania wody jest zamknięta w specjalnym zbiorniku. Pod wpływem ciśnienia woda zostaje przelana do filtra ze zmieloną kawą. Możemy w nim zaparzyć od 1 do 4 filiżanek kawy. Minusem jest długi czas parzenia kawy, który wynosi około 3 minut.

 

ekspresy wysokociśnieniowe – wbudowana specjalna pompa wytwarza bardzo wysokie ciśnienie 15-18 barów. Pod jego wpływem gorąca woda podgrzana wcześniej przez grzałkę jest wtłaczana silnym strumieniem do części zaparzającej. Ekspresy wysokociśnieniowe uchodzą za najlepsze, gdyż ciśnienie wydobywa z kawy to, co najlepsze.

 

Ze względu na sposób obsługi ekspresy ciśnieniowe dzielimy na:

 

ekspresy ręczne – wśród tych modeli urządzeń sklasyfikować zarówno modele z zakładaną kolbą oraz modele dźwigniowe, gdzie ciśnienie wytwarza sam użytkownik. Ekspresy te charakteryzują się możliwością wykorzystania zmielonej kawy jak i kawy w saszetkach.

 

W większości modeli, w komplecie znajdują się dwa wymienne sitka o różnej głębokości. W zależności, jak mocną kawę chcemy uzyskać, oraz czy chcemy zaparzyć jedną, czy dwie filiżanki, wybieramy mniejsze lub większe sitko.

 

Dla osób lubiących wygodę i chcących wydać więcej na ekspres, stworzone zostały modele ze stałym sitkiem, które po naciśnięciu guzika szybko zostanie opróżnione z fusów. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie, wspomnianej wcześniej, kawy w saszetkach. Dzięki nim łatwiej utrzymać ekspres w czystości i cieszyć się smakiem idealnej kawy bez konieczności jej odmierzania.

 

W większości modeli ręcznych, spotkać możemy także praktyczną dyszę do spieniania mleka. Umożliwia przygotowanie pysznego latte lub cappuccino bez wychodzenia z domu.

 

ekspresy ciśnieniowe automatyczne – najbardziej zaawansowane a jednocześnie najprostsze w obsłudze urządzenia. Do grupy tej zaliczamy jedynie ekspresy wysokociśnieniowe i dzieli się je na kilka podkategorii.

 

Modele automatyczne robią wszystko za nas, mielą kawę, dozują wodę, idealnie dobierają ilość mleka. Ekspresy z wyższej półki ograniczają rolę użytkownika do wybrania odpowiedniego przycisku. Większość modeli ma wbudowany filtr i przed zaparzeniem kawy woda jest filtrowana. Rozwiązanie pozwala zmniejszyć stężenie substancji negatywnie wpływających na smak czy aromat i wydłuża okres bezawaryjnego działania urządzenia.

 

Dodatkowy podział ekspresów automatycznych:

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe

 

ekspresy kapsułkowe – wymagają użycia specjalnych kapsułek z kawą, która jest dostępna w różnych odmianach i smakach. „Naboje” pakowane są próżniowo, dzięki czemu na dłużej zachowują swój niepowtarzalny aromat. Ułatwiają nie tylko przygotowanie małej czarnej, lecz również czyszczenie ekspresu – wystarczy raz na jakiś czas usunąć opakowania po kapsułkach. Mimo, iż ekspresy kapsułkowe nie należą do najtańszych w eksploatacji , znajdują na świecie wielu zwolenników. Taka forma parzenia kawy sprawdza się tam, gdzie liczy się dobra kawa i wygoda jej parzenia.

 

Ekspresy na kod kreskowy

Ekspresy na kod kreskowy

ekspresy na kod kreskowy – o smaku i rodzaju kawy decyduje tutaj odpowiedni kod kreskowy. Urządzenia tego typu pozwolą przygotować pyszną kawę w kilku ruchach. Wykorzystują specjalnie opatentowane kapsułki T-DISC, działające w oparciu o inteligentną technologię kodów kreskowych. Ekspres odczytuje kod kreskowy z każdej kapsułki T-DISC i dobiera odpowiednie parametry parzenia: wymaganą ilość wody, czas i temperaturę, czyli wszystko co niezbędne do przygotowania latte, cappuccino, espresso, gorącej czekolady czy herbaty.

 

ekspresy na saszetki – coraz więcej ekspresów na rynku korzysta z saszetek. Wyglądem przypominają herbatę ekspresową. Sprasowana kawa zamknięta jest w dwuwarstwowej bibułce przez którą jest filtrowana. Saszetki najczęściej zawierają 7 lub 14 g kawy.

 

Ciekawe rozwiązania w ekspresach ciśnieniowych

 

Ekspresy ciśnieniowe posiadają dwie dodatkowych funkcjonalności na które warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie:

 

regulowana wysokość dysz – ułatwia przygotowywanie różnego rodzaju kawy.

 

wbudowany młynek – bardzo przydatna opcja, jeżeli cenisz intensywny aromat świeżo zmielonej kawy. Opcja pozwala na szybkie uzyskanie rozdrobionych ziaren, ale również na wybór stopnia ich zmielenia. Urządzenie pozwala również na przygotowanie kawy na przyszłość. Niestety takie rozwiązanie nie jest idealne. Zmielone ziarna, które leżą przez dłuższy czas tracą swój naturalny aromat, a przy tym niepowtarzalny mocny smak.

 

Funkcje ekspresów ciśnieniowych

 

Niezależnie od rodzaju, ekspresy ciśnieniowe mają kilka przydatnych funkcji (występujących opcjonalnie w zależności od modelu i klasy urządzenia), na które warto zwrócić uwagę:

 

programowanie wielkości kawy - funkcja umożliwiająca zaparzenie kawy na 2–4 filiżanki w zależności od modelu ekspresu.

 

automatyczne dozowanie ilości kawy i wody - funkcja pozwala na wybór rodzaju kawy jaki chcesz otrzymać w zależności od jej mocy oraz ilości.

 

przełącznik para/wrzątek - opcja umożliwiająca wykorzystanie ekspresu również do parzenia herbaty. Zwróćmy jednak uwagę, że takie urządzenie pobiera bardzo dużo mocy, co w ostatecznym rozrachunku może okazać się nieopłacalne.

 

taca do podgrzewania filiżanek - funkcja, która podtrzymuje temperaturę w filiżankach, by nie wystygła. Niezbędna do prawidłowego przyrządzania espresso.

 

dysza pary - specjalny mechanizm umożliwiający przygotowanie gęstej i trwałej pianki z mleka do cappuccino. Dzięki dyszy możliwe jest również parzenie herbaty.

 

Wyświetlacz

Wyświetlacz

wyświetlacz - wyświetlacz znajduje się w wyposażeniu droższych modeli: sygnalizuje poziom zanieczyszczenia kamieniem, podaje informacje o mocy kawy itp.

 

automatyczne czyszczenie - opcja zdejmująca z nas obowiązek czyszczenia i odkamieniania ekspresu. Przedłuży czas działania urządzenia i oszczędzi nasz czas i pieniądze.

 

Cappucino/Caffe Latte

Cappucino/Caffe Latte

auto-Cappuccino/Caffe Latte - ekspres z tą funkcją automatycznie pobierze mleko z zewnętrznego pojemnika, połączonego z dyszą za pomocą odpowiedniej rurki i przygotuje mleczną piankę. Jej gęstość można regulować za pomocą zaworu dyszy. Następnie jest ona wlewana bezpośrednio do filiżanki z kawą.

 

thermoblock - system przepływowego podgrzewania, który różni się od urządzeń z systemem bojlera tym, że nie podgrzewa całego zbiornika wody, tylko ilość wody akurat potrzebną. Dzięki temu woda na kawę jest świeża, zaś proces osadzania się kamienia jest spowolniony. Stała temperatura, uzyskana dzięki temu systemowi pozwala zaoszczędzić energię. Zwróćmy jednak uwagę, że różni producenci oferują różne Thermoblocki, nie zawsze jednakowo wydajne.

 

ESE - opcja pozwalająca na parzenie gotowej kawy w saszetkach, z pominięciem procesu jej odmierzania i ubijania. Idealny system dla osób, które nie mają wiele czasu, a cenią unikalny smak kawy. Niestety, korzystanie z saszetek podnosi koszty eksploatacji urządzenia.

 

Aqua Filter - niezwykle przydatny system, zwłaszcza w domach, gdzie ciężko o dobrą wodę. Taki ekspres posiada własny filtr, który przed przystąpieniem do parzenia, oczyszcza wodę z chloru, związków ołowiu, miedzi i aluminium.

 

Sprawdź szeroką ofertę ekspresów do kawy w Awa24.pl


Ekspresy kombinowane

 

Ekspresy kombinowane

Ekspresy kombinowane

Ciekawą propozycją producentów są ekspresy kombinowane. Jest to połączenie wersji przelewowej z ciśnieniową. W pierwszej części ekspresu możemy przygotować w dzbanku dużą ilość kawy na 6-8 filiżanek. Jest to idealne rozwiązanie na domowe przyjęcia, w trakcie których szybko i sprawnie trzeba obsłużyć gości.

 

Druga część, czyli ekspres ciśnieniowy, został stworzony, abyśmy mogli się cieszyć pyszną kawą na co dzień bez wychodzenia z domu. Ekspresy kombinowane to idealne rozwiązanie dla osób mających dużą rodzinę oraz osób praktycznych, lubiących różnorodność.

 

 

Sprawdź szeroką ofertę ekspresów do kawy w Awa24.pl


Podsumowanie

 

Ekspresy stają się coraz bardziej popularne w gospodarstwach domowych. Wielu użytkowników nie ma czasu na zaparzanie kawy, a urządzenia tego typu dają możliwość uzyskania pysznego napoju w kilka sekund. Wraz ze wzrostem popularności, producenci obniżają ceny wysokiej jakości produktów. Dzięki temu każdy z nas może sobie pozwolić na odrobinę luksusu i przyjemności codziennie. Wybierając ekspres należy pamiętać, aby był funkcjonalny i zaparzał kawę, którą lubimy najbardziej.

 

Sprawdź szeroką ofertę ekspresów do kawy w Awa24.pl


Wciąż nie wiesz na jaki czajnik się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies, gdzie sprawdzisz także zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel