Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - czajniki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaki czajnik wybrać? Na jakie parametry czajnika zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaką moc wybrać? Na jaki rodzaj grzałki się zdecydować? Jakiefunkcję dodatkowe? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy czajnik

 

Coraz większy wybór produktów sprawia, że często mamy problem z podjęciem decyzji, który model będzie dla nas najlepszy. Nie warto zdawać się na przypadek. Zachęcamy do skorzystania z naszych porad, gdzie postaramy się przybliżyć Państwu specyfikę i różnorodność poszczególnych produktów.

 

W przypadku czajników podstawowe różnice dotyczą mocy, pojemności, rodzaju grzałki oraz materiału, z jakiego czajnik został wykonany. Nie pomijajmy także funkcji dodatkowych, bo często to właśnie one sprawiają, że korzystanie z danego czajnika jest prawdziwą przyjemnością. Zapraszamy do lektury.

Spis treści: Podstawowe parametry, Dodatkowe funkcje, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę czajników w Awa24.pl

 

Podstawowe parametry

Moc czajnika

Przy dzisiejszym szybkim tempie życia, moc czajnika ma bardzo duże znaczenie. Im wyższa moc, tym szybciej zagotujesz odpowiednią ilość wody.W czajnikach z płaską grzałką płytową moc waha się w przedziale od 650 do 3.000 W, natomiast w czajnikach z grzałką spiralną – od 1.000 do 2.200 W.

Warto zwrócić uwagę na to, że czajniki z mniejszą mocą są tańsze, oszczędność jest jednak pozorna, ponieważ szybsze gotowanie wody to mniejsze zużycie energii.

Rodzaj grzałki

Czajnik2-poradniki

Elementy grzejne
występujące w czajnikach

Wybierając czajnik należy zwrócić uwagę także na rodzaj grzałki. Producenci oferują nam czajniki z płaską grzałką płytową lub z grzałką spiralną.

Podstawową zaletą płaskiej grzałki płytowej jest możliwość zagotowania małej ilości wody.
Już przy wlaniu do czajnika 0,1 l wody, grzałka jest zakryta i możemy rozpocząć proces gotowania. Dodatkowo płaski układ grzałki sprzyja utrzymaniu urządzenia w czystości. Na płaskiej powierzchni odkłada się mniejsza ilość osadu z kamienia, ale i czyszczenie jest łatwiejsze.

Czajniki z płaską grzałką mają zazwyczaj obrotową podstawę, są więc wygodne w użyciu zarówno przez osoby prawo jak i leworęczne. Grzałka spiralna ze względu na swoje ułożenie w czajniku wymaga wlania większej ilości wody przy każdym gotowaniu. Warto pamiętać, że minimalna ilość wody do zagotowania w tego typu urządzeniu to 0,5 l.

 

Obrotowa podstawa - poradniki

Obrotowa podstawa to duża pomoc,
szczególnie dla osób leworęcznych

Pojemność

Kolejny ważny parametr to pojemność czajnika. Tu największe znaczenie mają indywidualne preferencje użytkownika- przed zakupem warto zastanowić się jak dany czajnik będzie użytkowany, czy ma być to urządzenie dla dużej rodziny, czy może zależy nam na zajmowaniu jak najmniejszej powierzchni w kuchni.

Średniej wielkości czajnik to taki o pojemności 1,0 do 1,6 litra wody. Taki model pozwoli na zagotowanie jednorazowo 4-6 kubków herbaty i zajmie nam niewiele miejsca w kuchni.

Jeżeli czajnik ma być używany tylko przez jedną osobę, najlepszym rozwiązaniem będzie małe urządzenie o pojemności do 1 litra. W takim czajniku zagotujemy jednorazowo 1-2 kubki napoju.

Wykonanie

Czajniki oferowane na dzisiejszym rynku mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub z metalu. Modele z tworzywa sztucznego stanowią zdecydowaną większość w ofercie wszystkich producentów. Istotną cechą jest ich bogata kolorystyka, więc bez problemu dobierzemy czajnik pasujący do wystroju kuchni.

Czajniki z metalu są cięższe i bardziej wytrzymałe. Ich wadą jest to, że zwyczaj bardziej się nagrzewają.

 

Sprawdź szeroką ofertę czajników w Awa24.pl


Dodatkowe funkcje

 

Oprócz podstawowych parametrów, czajniki różnią się także funkcjami dodatkowymi dostępnymi w wyposażeniu.

Ważne dla każdego użytkownika są funkcje poprawiające bezpieczeństwo użytkowania:

 

  • bezpiecznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu się czajnika, blokując włącznik, gdy np. kilka razy pod rząd gotujemy wodę,
  • zabezpieczenie przed włączeniem czajnika bez wody,
  • automatyczne wyłączanie czajnika po zagotowaniu wody, dzięki któremu nie musimy kontrolować czy woda już się zagotowała. Niektóre czajniki mają także funkcję sygnalizowania dźwiękiem momentu, kiedy woda jest już gotowa.
Czajnik-poradniki

Czajnik Philips HD4646/70
z miernikiem poziomu wody
i innymi udogodnieniami

Aby używanie czajnika było jeszcze bardziej wygodne, producenci wyposażają swoje modele we wskaźniki poziomu wody, dzięki czemu zawsze wiemy ile wody jest w urządzeniu, co jest szczególnie ważne przy grzałkach spiralnych. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie wskaźnika po obu stronach czajnika, tak aby zawsze był widoczny.


Niektóre czajniki posiadają funkcje regulacji temperatury, dzięki czemu mamy możliwość podgrzania wody do temperatury od 60 do 100 ºC.

Filtr antyosadowy, znajdujący się zwykle w dzióbku czajnika, zatrzymuje kamienny osad, który oderwał się od grzałki. Możesz wybrać czajnik z filtrem nylonowym, metalowym, plastikowym lub węglowym. Filtr metalowy jest trwalszy od nylonowego, węglowy dodatkowo oczyszcza wodę ze szkodliwych minerałów i pochłania nieprzyjemne zapachy, może także zastępować tradycyjny filtr dzbankowy.

Przy sprawdzaniu zewnętrznej budowy czajnika, warto także zwrócić uwagę na termoizolacyjną obudowę, dzięki której czajnik nie będzie się bardzo nagrzewał w trakcie gotowania wody oraz na antypoślizgową podstawę, uniemożliwiającą przesuwanie się czajnika.

 

Dzisiejszy rynek oferuje nam bardzo wiele modeli czajników, dlatego warto wiedzieć, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Podstawowe parametry, czyli moc, pojemność, rodzaj grzałki oraz materiał z jakiego wykonany został czajnik, pozwalają określić szybkość gotowania oraz maksymalną ilość wody, którą możemy zagotować za jednym razem.

 

Sprawdź szeroką ofertę czajników w Awa24.pl

 


Dlatego przez zakupem trzeba dokładnie przeanalizować te parametry. Funkcje dodatkowe to łatwiejsze użytkowanie, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa.


Wciąż nie wiesz na jaki czajnik się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

pixel