Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik – roboty kuchenne - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Każdemu, kto rozpoczyna przygodę z gotowaniem warto polecić urządzenia, które maksymalnie ułatwią pracę i wyręczą w najbardziej uciążliwych zajęciach, jakimi są: siekanie, ucieranie czy dokładne wymieszanie potrzebnych składników. Producenci sprzętu kuchennego prześcigają się w pomysłach jak skrócić drogę do zostania mistrzem w kuchni i rozkoszować się pysznymi potrawami każdego dnia. Roboty kuchenne łączą w sobie tradycyjne urządzenia bez których nie możemy obejść się w kuchni a dodatkowo mogą stanowić stylowy dodatek o ciekawym kształcie czy kolorze.

 

Roboty kuchenne



Spis treści: Porównanie: mikser, blender czy robot kuchenny?, Roboty kuchenne podstawowa klasyfikacja, Budowa robota wieloczynnościowego, Budowa robota planetarnego, Rodzaje przystawek

 

Porównanie: mikser, blender czy robot kuchenny?

Na początek, zacznijmy od porównania trzech kuchennych pomocników: miksera, blendera i robota kuchennego:

 

Mikser, blendery czy robot kuchenny?

Mikser, blender
czy robot kuchenny?

Mikser ręczny – to bardzo popularne i proste urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest ubijanie, mieszanie i rozcieranie produktów.

 

Najprostsze modele posiadają dwa rodzaje końcówek i zajmują niewiele miejsca. Te bardziej zaawansowane zostały wyposażone w misę i dodatkowe końcówki, które pozwalają na prawdziwe szaleństwo w kuchni. Jest to świetny wybór dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca w kuchni a cenią sobie pyszne i szybko zrobione jedzenie.

 

Blender – producenci wyróżniają dwa modele: ręczny i kielichowe. W praktyce są to zupełnie inne urządzenia mimo wspólnej nazwy. Oba produkty zostały stworzone do mieszania i rozdrabniania składników. Są idealne do robienia koktajli czy zup kremów. Wśród klientów najbardziej popularnymi blenderami są modele ręczne, dzięki swojej mobilności i funkcjonalności. Dzięki nim, nie musimy przelewać zupy do „kielicha”, możemy zmiksować ją bezpośrednio w garnku. Dodatkowo producenci wyposażają zestawy w przeróżne przystawki, końcówki, siekacze czy kruszarki do lodu. Blendery ręczne zdobyły tak wielką popularność, również dzięki swoim niewielkim wymiarom. Tutaj przeczytasz więcej o blenderach.

 

Robot kuchenny – to najbardziej zaawansowane urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić zarówno mikser jak i blender, ale również wyciskarkę do cytrusów, maszynkę do mielenia czy obieraczkę do ziemniaków. To tylko niewielka część możliwości robotów. Użytkownicy cenią sobie funkcjonalność oraz automatyzm. Urządzenie samodzielnie przetwarza produkty, a my możemy zająć się przygotowywaniem innych posiłków. Dzięki temu bardzo łatwo zaoszczędzimy czas i energię, a nasze potrawy zaskoczą wszystkich. Główną wadą i najprawdopodobniej jedyną jest ich rozmiar. Niestety osoby, które posiadają małą kuchnię, nie mogą sobie zazwyczaj pozwolić na tak duże urządzenie.

 

Sprawdź szeroką ofertę robotów kuchennych w Awa24.pl

 

Roboty kuchenne podstawowa klasyfikacja

Roboty wieloczynnościowe

Roboty wieloczynnościowe

Roboty wieloczynnościowe - urządzenie z misą lub malakserem, które łączy w sobie działanie kilku urządzeń (np. rozdrabniacza, miksera, maszynki do mięsa, młynka do kawy czy sokowirówki). Pracują z prędkością 15.000 obrotów na minutę i są wyposażone w podstawę z układem napędowym oraz dwa gniazda obrotów, w których umieszcza się blender oraz malakser. Są to mniej zaawansowane urządzenie niż roboty planetarne, gdyż ograniczona jest liczba dodatkowych przystawek i dodatków. Użytkownik może korzystać jedynie z wyposażenia podstawowego, a więc tarcz do krojenia, szatkowania, ubijaczki, końcówki do wyrabiania ciast, sokowirówki itp.

 

Budowa robota wieloczynnościowego:

 

Pojemnik malaksera – najczęściej wykonany jest z przezroczystego tworzywa lub szkła hartowanego. Jego pojemność zamyka się w przedziale od 1 do 3l. Dodatkowo montuje się z nim tarcze, ubijaki oraz noże, aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości.

 

Blender kielichowy – klasyczny blender, w którym zmiksujemy wszystkie potrzebne produkty. Zazwyczaj wykonany jest ze szkła hartowanego lub twardego tworzywa sztucznego i ma pojemność do 1,5l.

 

Baza – ukryta w nim została cała tajemnica sukcesu robotów wieloczynnościowych, czyli silnik, przekładnie oraz panel sterowania. Bez niej urządzenie by nie istniało, przez to trzeba na nią najbardziej uważać w trakcie użytkowania.

 

Panel sterowania – może być ręczny lub automatyczny. W pierwszym przypadku jest to proste pokrętło umożliwiające zmianę prędkości. Warto zwrócić uwagę na dołączony do niektórych modeli przycisk pracy pulsacyjnej, który w trakcie przytrzymywania powoduje, że urządzenie uzyskuje maksymalne obroty.

 

Roboty planetarne

Roboty planetarne

Roboty planetarne – ich budowa opiera się na podnoszonej głowicy oraz misie, w której umieszcza się produkty. W głowicy znajdują się gniazda obrotów: główne oraz kilka dodatkowych – zazwyczaj dwa lub trzy. Do gniazda głównego przyłącza się narzędzia mieszające w misie, natomiast do dodatkowych przymocowuje się przystawki, zastępujące inne urządzenia. W przeciwieństwie do robotów wieloczynnościowych, mieszadła obracają się, nie tylko wokół własnej osi, ale również po obwodzie misy. Takie rozwiązanie zapewnia najszybsze i najbardziej efektywne mieszanie wszystkich produktów. Możliwość rozbudowania urządzenia czyni je najbardziej atrakcyjnym wyposażeniem kuchni, jakie możemy zakupić. Mimo, iż zajmuje dużo miejsca w kuchni, zastępuje, wiele urządzeń, które używamy w trakcie gotowania posiłków.

 

Roboty planetarne z funkcją gotowania

Roboty planetarne
z funkcją gotowania

Roboty planetarne z funkcją gotowania – najbardziej zaawansowane urządzenia w swojej grupie. Ich wyjątkowość opiera się na wbudowanej płycie indukcyjnej. W trakcie pracy możemy zagotować wymieszane produkty, nie przelewając ich do garnka. Cztery gniazda pozwalające podłączyć 30 różnych akcesoriów, możliwość regulowania temperatury od 20 do 140° oraz stalowa misa pozwolą każdemu użytkownikowi na odkrycie w sobie kulinarnego talentu. Podsumowując robot planetarny z funkcja gotowania nie tylko pomaga w codziennym gotowaniu, ale i zastępuje wiele innych sprzętów niezbędnych na co dzień w kuchni.

 

Budowa robota planetarnego

 

Misa – zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej lub rzadziej z hartowanego szkła. Ma pojemność od 4,5 do 6,7l. Bardziej zaawansowane modele wyposażone zostały w misę z praktycznymi uchwytami, aby ułatwić jej przenoszenie oraz dziubek do przelewania produktów, zapobiegający kapaniu. W większości robotów kuchennych wewnątrz misy umieszczona jest miarka, dzięki której idealnie odmierzymy wlewanepłyny.

 

Ruchoma głowica – jej odpowiednia budowa pozwala na unoszenie jej górnej części. Dzięki temu dodawanie składników czy wymiana akcesoriów jest o wiele łatwiejsza.

 

Gniazdo główne – to w nim montuje się podstawowe końcówki robocze.

 

Ruchoma głowica

Ruchoma głowica

Gniazdo wolnych obrotów – znajduje się w przedniej części korpusu pod specjalną pokrywą. Służy do przymocowania przystawek wymagających dużej mocy, a nie dużej prędkości pracy tj. maszynkę do mielenia czy młynek do ziarna.

 

Gniazdo średnich i wolnych obrotów – umiejscowione są pod pokrywą w górnej części korpusu. Służą do przyłączenia przystawek, w których liczy się dużą lub średni prędkość pracy tj. malakser, tarcze do szatkowania, tarcia i krojenia czy sokowirówkę.

 

Regulator prędkości obrotów – umożliwia płynną kilkustopniową regulację obrotów.

 

Przycisk pracy pulsacyjnej – pozwala na zwiększenie obrotów w trakcie jego przyciskania.

 

Regulator temperatury i płyta indukcyjna – dodatkowe elementy obudowy, charakterystyczne dla robotów z funkcją podgrzewania.

 

Rodzaje przystawek

 

Roboty planetarne zostały stworzone, aby cieszyć użytkowników i przewyższać wszystkie inne urządzenia tego typu swoją funkcjonalnością. O ich sile decyduje ogromna ilość przystawek, dzięki którym maksymalnie możemy spersonalizować swój robot kuchenny. Najczęściej spotykane przystawki to:

 

 

Przystawka do tarcia i szatkowania

Przystawka
do tarcia
i szatkowania

Przystawka do tarcia i szatkowania – umożliwia jednorazowe i bardzo szybkie poszatkowanie lub tarcie dużej ilości warzyw, owoców, orzechów czy czekolady.

 

 

Maszynka do mielenia

Maszynka
do mielenia

Maszynka do mielenia – w zestawie z wymiennymi sitkami, jest idealna do mielenia mięs, ryb czy warzyw.

 

 

Młynek – za pomocą tej przystawki można szybko zmielić przyprawy zachowując przy tym ich niepowtarzalny aromat.

Młynek

Młynek

 

 

Młynek do ziaren

Młynek
do ziaren

Młynek do ziaren – umożliwia mielenie ziaren np. do produkcji domowej mąki

 

 

Sokowirówka – dzięki niej przygotowanie pysznych soków z jabłek, winogron, pomidorów, selera czy bananów, będzie szybkie i bezproblemowe.

 

 

 

Sokowirówka

Sokowirówka

Przystawki do makaronów

Przystawki
do makaronów

Przystawki do makaronów – w zależności od rodzaju makaronu jaki chcemy uzyskać producenci proponują nam różne wersje tej przystawki. Samodzielnie możemy zrobić długie spaghetti, tagliatelle czy płaski makaron do lasagne. Popularne są również części do wyrobu muszelek czy świderków, działające na zasadzie maszynki do mielenia, gdzie ciasto wyciskane jest przez odpowiednie tarcze.

 

Sprawdź szeroką ofertę robotów kuchennych w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz jaki robot kuchenny będzie dla Ciebie najlepszy?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel