Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik – gramofony - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

W każdym domu znajduje się kilka starych płyt winylowych. Niestety, większość z nas nie posiada już odpowiedniego sprzętu do odtworzenia zapisanych na nich treści. Mimo popularyzacji cyfrowych formatów dźwięku, wielu producentów wraca do gramofonów, które cieszą się dużym uznaniem. Na rynku możemy znaleźć gramofony do profesjonalnego użytku w wysokich cenach, ale i takie które świetnie sprawdzą się w domowym zaciszu.


Spis treści: Dlaczego gramofon?, Rodzaje i klasyfikacja gramofonów., Zasada działania gramofonu, Podstawa gramofonu, Rodzaje napędów, Rodzaje wkładek gramofonowych, Igła, Dodatkowe funkcje, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

 

Dlaczego gramofon?

 

gramofon

Gramofon odtworzy, niepowtarzalny szum czarnej płyty

Płyty winylowe przeżywają swój renesans i wielu wykonawców powraca do tej formy wydawania swoich utworów. Stare płyty, na których zapisane są treści niedostępne w formatach cyfrowych są białymi krukami na portalach aukcyjnych. Warto jest więc zaopatrzyć się w urządzenie odtwarzające płyty winylowe. Popularne jest również twierdzenie, że nic nie zastąpi jakości dźwięku i doznań jakie gwarantuje stara, czarna płyta.

 

Ważną kwestią dla „domowych” użytkowników gramofonów jest możliwość dopasowania urządzenia do wystroju pomieszczenia. Na rynku znajduje się wiele niedrogich modeli w stylu nowoczesnym, jak i bardzo popularnym stylu retro. Gramofon można dopasować również do swoich wymagań pod względem technicznym, gdyż wiele z nich jest wyposażona w możliwość odtwarzania kaset, płyt oraz MP3.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Rodzaje i klasyfikacja gramofonów

Dawniej gramofon był określany mianem adaptera i oznaczał jedynie urządzenia odtwarzające płyty winylowe oraz służyły jako odbiornik radiowy. Aktualnie producenci starają się łączyć nowoczesne rozwiązania techniczne i tworzyć bardzo rozbudowane urządzenia. Klasyfikację gramofonów będziemy opierać na sposobie w jaki są obsługiwane.

 

zielony-gramofon

Najlepszą jakość dźwięku zagwarantują gramofony maualne

gramofony manualne – użytkownik ręcznie wykonuje wszystkie czynności związane z obsługą. Sam wybiera miejsce od którego zacznie odtwarzanie, ustawia ramie i je opuszcza. Zaraz po odpowiednim ustawieniu ramienia silnik włącza się i talerz zaczyna się obracać. Odtwarzanie można przerwać zdejmując ramię odpowiednim przyciskiem, ale silnik nie wyłączy się automatycznie. Tego typu gramofony są najbardziej cenione przez audiofilów.

 

gramofony półautomatyczne - gramofony półautomatyczne działają podobnie jak manualne, z jedną różnicą. Gramofony te posiadają wbudowany automatyczny mechanizm, który umożliwia im wyłączenie silnika, podnoszenie ramienia nad końcem płyty, a następnie włączenie silnika. Takie rozwiązania można spotkać w starszych modelach gramofonów. Najczęściej można spotkać gramofony półautomatyczne, które podnoszą ramię, automatycznie przenoszą je z powrotem na stopkę, opuszczają ramię, a następnie wyłączają silnik. Niektóre gramofony półautomatyczne mają także przycisk stopu, który pozwalam nam ręcznie uruchomić funkcję auto-return w trakcie odtwarzania płyt.

 

gramofony automatyczne - pracują jak półautomatyczne z funkcją auto-return, z tym że potrafią także automatycznie zacząć odtwarzanie płyty. Przy takich gramofonach zawsze znajdziemy przyciski startu i stopu (czasami obydwie funkcje mogą być realizowane przez jeden wspólny przycisk). Przycisk stopu działa w taki sam sposób jak przy gramofonie półautomatycznym. Przycisk startu, uruchamia zaś mechanizm automatycznego startu, który działa następująco: uruchamia silnik, podnosi ramię, przenosi je automatycznie nad początek płyty, a następnie opuszcza ramię, po czym rozpoczyna się odtwarzanie.

gramofon-automatyczny

Gramofony automatyczne są praktycznie bezobsługowe, przez co niezwykle wygodne

 

Gramofony automatyczne mogą także mieć funkcję automatycznego powtarzania (tzw. auto-repeat). Działa to w ten sposób, że po załączeniu się mechanizmu auto-return, samoczynnie uruchamia się mechanizm auto-startu, dzięki czemu strona płyty może być odtwarzana w sposób ciągły, bez przerwy. W takim przypadku, choćby wciśnięcie przycisku stopu albo nawet próba ręcznego zatrzymania odtwarzania nic nie pomoże. Trzeba najpierw wyłączyć funkcję automatycznego powtarzania aby gramofon pozwolił się zatrzymać i wyłączyć.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Zasada działania gramofonu

Gramofon to najprościej mówiąc – odtwarzacz płyt winylowych. Na jej powierzchni w postaci ułożonego spiralnie nieregularnego rowka jest zapisana ścieżka dźwiękowa. Płyta obraca się, a w rowku umieszczona zostaje igła przetwornika. Nieregularności wprawiają igłę w drgania, które zmieniane są na sygnały elektryczne we wkładce. Sygnał jest wzmacniany w przedwzmacniaczu, który w zależności od modelu jest zintegrowany albo stanowi oddzielną część zestawu.

 

Poszczególne modele gramofonów różnią się obudową, wyposażeniem i funkcjonalnością. Jednak każdy gramofon musi posiadać następujące elementy: igła, wkładka, ramię, talerz, napęd i podstawa. Przyjęło się, że talerz nie odgrywa ważnej roli, należy jednak pamiętać, że musi być stabilny, gdyż na dźwięk maja wpływ również drgania otoczenia. Talerz powinien mieć ok 30 cm średnicy co odpowiada wielkości dużej płyty. Stabilny ruch talerza zapewnia brak zmian częstotliwości w sygnale odczytywanym z płyty.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Podstawa gramofonu

panel-przedni

Solidna podstawa gramofonu zagwarantuje dźwięk wysokiej jakości

Podstawa gramofonu to jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za jakość dźwięku w trakcie odtwarzania muzyki. Odpowiada za tłumienie drgań, które mogą wypaczyć charakterystykę sygnału zapisanego na płycie. W związku z tym niezbędna jest ciężka, stabilna podstawa i jej odpowiednia konstrukcja. Nie zawsze jednak zastosowanie takiego rozwiązania jest praktyczne i tanie. Doprowadziło to do powstania specjalnego zawieszenia o nazwie subchassis. Znajduje się ono w środku obudowy, dzięki czemu silnik jest zamocowany sztywno, a talerz i ramie są wspólnie zawieszone bądź umieszczone na sprężynach. Dodatkowy układ drgający pozytywnie wpływa na jakość dźwięku.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Rodzaje napędów

Talerz gramofonu musi zostać wprawiony w ruch, aby mógł być odtworzony materiał zapisany na płycie. Wyróżniamy trzy rodzaje napędów:

 

napęd paskowy – podstawowy napęd gramofonowy. Wykorzystuje wolnoobrotowy silnik z krążkiem. Gumowy pasek łączy krążek silnika z zewnętrzną lub wewnętrzną obręczą dolnej części talerza. W ten oto sposób moment obrotowy silnika jest przenoszony na talerz. Taki napęd ma jedną podstawową wadę – gumowy pasek zużywa się i trzeba go wymieniać raz na jakiś czas. Większość współczesnych "audiofilskich" gramofonów wykorzystuje napęd paskowy.

 

napęd przekładniowy, kółkowy, idler wheel – taka konstrukcja jest spotykana niezwykle rzadko. Można go spotkać w zmieniarkach, małych gramofonach przenośnych i starszych gramofonach z niższej półki. Wykorzystuje szybkoobrotowy silnik ze stopniowanym krążkiem. Tak zwane kółko (idler-wheel) styka się z wewnętrzną obręczą dolnej części talerza i krążkiem silnika, wprowadzając talerz w ruch.

 

wejscie-usb

Dodatkowe wejście USB w gramofonie pozwoli Ci zgrać nagrania z płyty winylowej na przenośną pamięć USB

napęd bezpośredni - wykorzystuje sterowany elektronicznie silnik, umieszczony bezpośrednio pod talerzem, wprowadzając w ruch oś, na której osadzony jest talerz. Stosowany jest w bardzo zaawansowanych modelach z których korzystają DJ-e. Jego główną zaletą jest szybkość i niezawodność oraz precyzyjne i stabilne obroty talerza. Dodatkowo nie posiada żadnych dodatkowych części, które trzeba wymieniać. Największą wadą przy użytkowaniu tego napędu jest to, że jeśli został źle zaprojektowany, silnik może mieć dość wyraźny wpływ akustyczny na sygnał wyjściowy gramofonu. Dlatego też przy wyborze profesjonalnego sprzętu radzimy wybrać lepiej dopracowany i droższy.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Rodzaje wkładek gramofonowych

Najważniejsza część gramofonu to wkładka, gdyż wraz ze znajdującą się wewnątrz igła ma największy wpływ na jakość dźwięku. Możemy wyróżniać dwa typy wkładek: elektromagnetyczne (MM) i magnetoelektryczne (MC).

 

wkładka elektromagnetyczna (MM) – igła połączona jest z magnesem lub zworą magnetyczną, więc poruszają się razem. Jej ruch przenoszony jest na magnes lub zaworę, poruszające się wewnątrz cewki. Cewka we wkładce MM jest nieruchoma, więc może być stosunkowo duża. Napięcie wytwarzane w takim modelu waha się od 2,5 do 7,5 mV. W zależności od potrzeby spotyka się modele wysoko i niskoomowe.

 

igla

Igła mimo swojej niezwykle trwałej, diamentowej końcówki zużywa się i należy ją wymieniać co jakiś czas

wkładka magnetoelektryczna (MC) – igła współpracuje tu z cewką poruszającą się w polu magnesu stałego. Wkładki MC mają niską impedancję oraz napięcie wejściowe, więc konieczne jest stosowanie przedwzmacniacza gramofonowego. Uważane są za lepsze, z powodu szybszej reakcji, która jest zasługą mniejszej masy.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Igła

Możemy wyróżniać trzy rodzaje igieł: sferyczne, eliptyczne oraz o gładkiej linii (fine line). Najpopularniejsze i najtańsze są igły sferyczne. Mają jednak jedną wadę: wkładki w nie zaopatrzone gorzej radzą sobie z przenoszeniem najwyższego pasma. Igły eliptyczne są dokładniej prowadzone po płycie, dają więc lepszy dźwięk. Ostatnią grupą igieł są igły fine line, które mają większą powierzchnię niż epileptyczne, co zwiększa żywotność zarówno igły jak i płyty. Większość igieł ma główkę wykonaną z diamentu, dzięki czemu są bardzo trwałe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to część, która się zużywa i należy ją wymieniać co jakiś czas. Średnia żywotność igły to 2000 do 4000 godzin. W gramofonach z wkładkami typu MM bez problemu można wymienić igłę. Z kolei we wkładkach typu MC samodzielna wymiana igły jest niemożliwa i lepiej zlecić ją specjaliście lub wymienić całą wkładkę.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Dodatkowe funkcje

gramofon-z-tuba

Gramofony z tubą zadają pomieszczeniu stylu i elegancji

Szukając gramofonu należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Wiele nowoczesnych modeli jest wyposażona w gniazda USB, czytnik kart, odtwarzacz kaset i płyt CD. Takie urządzenia najlepiej sprawdzą się w domowym zaciszu. Oczywiście należy zastanowić się nad tym co tak naprawdę będzie używane, gdyż im więcej funkcji tym wyższa cena. Zarówno profesjonaliści jak i laicy bardzo doceniają funkcję rippowania. Polega ona na konwersji sygnału audio z płyt winylowych do formatu MP3. Jest to bardzo przydatne, szczególnie jeżeli nagrania na płytach gramofonowych nie są wydawane w formie cyfrowej, a chcemy je przenieść na odtwarzacz MP3.

 

Wygląd gramofonu to bardzo ważny parametr dla większości użytkowników. Gramofony są w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Można je dopasować do nowoczesnych i klasycznych pomieszczeń. Bardzo modne są urządzenia w stylu retro np. z tubą. Świetnie wyglądają w pomieszczeniach z meblami z drewna i są bardzo funkcjonalne. Większość gramofonów w tym stylu ma dodatkowe wejścia, radio, odtwarzacz płyt i kaset. Przy zakupie warto o tym pamiętać, gdyż zarówno płyty gramofonowe jak i kasety nie są już popularnymi nośnikami dźwięku.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

Podumowanie

Gramofony to sprzęt jedyny w swoim rodzaju i ciężko je zastąpić. Mają skomplikowaną i inna budowę niż wszystkie odtwarzacze muzyki. Wiele osób twierdzi, że dźwięk wydobywający się z głośników gramofonu jest niepowtarzalny i na próżno szukać zamiennika. Inni pokręcą nosem, gdyż cyfrowa jakość ma zupełnie inny wymiar, bez zakłóceń i sporadycznego trzeszczenia. Naszym zdaniem warto mieć takie urządzenie w domu, jeżeli płyty winylowe leżą i tylko zbierają kurz.

 

Sprawdź szeroką ofertę gramofonów w Awa24.pl

 

 

Wciąż nie wiesz jaki gramofon będzie dla Ciebie najlepszy?

 

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel