Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - akumulatory i ładowarki - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jakie akumulatory wybrać? Jaką dobrać do nich ładowarkę? Na jakie parametry ładowarki zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaką moc wybrać? Na jakie funkcje dodatkowe ładowarki zwrócić uwagę? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy akumulatory i ładowarkę

Troska o środowisko to priorytet w dzisiejszych czasach. Czasem nawet nieznaczna zmiana niektórych zachowań czy przyzwyczajeń każdego z nas może znacznie przyczynić się do ochrony walorów naszego otoczenia. Jednym z nich jest rezygnacja z korzystania ze zwykłych baterii na rzecz akumulatorów.


Ma to uzasadnienie nie tylko ze względu na aspekty ekologiczne, lecz również na oszczędności użytkownika. Choć akumulatory takie są kilka razy droższe niż baterie, to mogą być stosowane nawet kilkaset razy, co niewątpliwie przekłada się na ekonomikę ich użytkowania.

Spis treści: Akumulatory: podstawowe parametry, Wybieramy ładowarkę, Ładowarki: podstawowe parametry, Funkcje dodatkowe, Podsumowanie

Sprawdź szeroką ofertę akumulatorów w Awa24.pl

 

Akumulatory: podstawowe parametry

Podejmując decyzję o zakupie akumulatora warto rozważyć następujące cechy:

- rodzaj akumulatora – zależny jest oczywiście od naszych potrzeb i urządzenia, które będzie nim zasilany. Bez problemu możemy zastąpić dotychczas stosowane baterie R03, R6, R14 czy R20 ich alternatywnymi zamiennikami akumulatorowymi.

- rodzaj ogniwa – rozróżnia akumulatory na dwie grupy pod względem zastosowanych w nich metali:

  • Ni-Cd - anoda pokryta jest niklem, natomiast katoda - kadmem. Akumulatorki Ni-Cd charakteryzują się dobrą wydajnością w zastosowaniach wymagających większych prądów i/lub niskich temperatur, długą żywotnością i czasem przechowywania. Obecnie są coraz rzadsze w użyciu, wyparte przez nowe akumulatory niklowo-wodorkowe Ni-MH.
  • Ni-MH - w tych akumulatorach anody zbudowane są ze stopu wielu metali, takich jak np. wanad, tytan, cyrkon, nikiel, chrom, kobalt i żelazo Poza anodą, konstrukcja akumulatorków Ni-MH nie różni się w zasadzie od konstrukcji wypartych przez nie akumulatorków Ni-Cd, dzięki czemu w wielu zastosowaniach akumulatorki te można stosować zamiennie. Akumulatorki Ni-MH są droższe od akumulatorków Ni-Cd, charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania (zdarza się, że akumulatorki są w stanie same się zupełnie rozładować w ciągu kilku tygodni), krótszą żywotnością oraz słabo znoszą działanie w niskich temperaturach. Jednak z drugiej strony, osiągają one ok. 30% więcej pojemności, w związku z czym są idealne w urządzeniach pobierających dużo energii.
  • akumulatorki Ni-MH Nowej Generacji – jako, że standardowe akumulatorki Ni-MH pomimo wielu niewątpliwych zalet, w wielu dziedzinach nie znalazły zastosowania, głównie ze względu na szybkie samorozładowanie (szczególnie dokuczliwe w przypadku nowoczesnych akumulatorków o bardzo dużych pojemnościach), czołowi producenci znaleźli sposób na wyeliminowanie tych nieudogodnień. Powstały nowoczesne ogniwa łączące w sobie zalety baterii alkalicznych i pojemnych akumulatorków. Ogniwa nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Infinium oraz Sony Blue.
Akumulatorki - poradniki

Przykład akumulatorków Nowej Generacji
Sanyo Eneloop AA 2000 mAh

- pojemność – wyrażona w mAh, wpływa na czas działania akumulatora do momentu całkowitego wyładowania. Im wartość ta jest wyższa, tym dłużej akumulator będzie zasilał urządzenie, w którym się znajduje. Obecnie maksymalne pojemności jakie możemy spotkać na rynku wynoszą: AAA – 1100 mAh, AA – 2800 mAh, C- 4000 mAh, D – 8000 mAh. Wybór odpowiedniej pojemności warto rozważyć pod kątem energochłonności urządzenia, które ma być zasilane. Jeżeli akumulatorkami zasilać będziemy zwykłą latarkę ręczną, której po prostu dużo używamy, w zupełności wystarczą nam prawidłowo eksploatowane akumulatorki o niedużej pojemności, sprawujące się dobrze przy niewielkim poborze prądu. Jeżeli natomiast nasz sprzęt to nowiutki aparat cyfrowy, niewątpliwie potrzebne będą najpojemniejsze akumulatorki niklowo-wodorkowe, gwarantujące długą żywotność nawet przy dużym poborze prądu, typowym dla tego rodzaju zastosowań.

 

Sprawdź szeroką ofertę akumulatorów w Awa24.pl

 

Wybieramy ładowarkę

 

Mając już odpowiednie akumulatory warto zaopatrzyć się w ładowarkę, dzięki której będziemy mogli cieszyć się długim ich użytkowaniem. O ile wybór akumulatorów nie jest dużym problemem, o tyle różnorodność ładowarek często może budzić liczne wątpliwości. Firmy prześcigają się w nowościach technicznych, mających zapewnić jak największy komfort użytkowania tego urządzenia. By uporządkować posiadane informacje poniżej znajduje się lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając ładowarkę.

Sprawdź szeroką ofertę ładowarek w Awa24.pl

 

Ładowarki: podstawowe parametry

- liczba kanałów ładowania – równa jest liczbie akumulatorów, które możemy ładować na raz. Standardowo są to cztery kanały, ale a rynku możemy spotkać też mniejsze ładowarki – dwukanałowe. Warto w tym momencie również zwrócić uwagę na przydatność ładowarki pod kątem akumulatorów jakie mamy zamiar ładować. Większość tych urządzeń umożliwia pracę z akumulatorami AA oraz AAA. Jeśli zależy nam na możliwości ładowania różnych rodzajów akumulatorów warto zaopatrzyć się w ładowarkę uniwersalną, która pozwalają na jednoczesne ładowanie akumulatorków o różnych wielkościach (R6/AA, R03/AAA, R14/C, R20/D).

- czas ładowania – można uznać go za jedną z najistotniejszych rzeczy, gdyż od niego zależy w jakim czasie akumulatory będą ponownie gotowe o użycia. Parametr ten przyjmuje różne wartości w zależności od modelu urządzenia i zwykle taka informacja jest umieszczana przez producenta na opakowaniu. Najczęściej „szybkie” ładowarki oznaczone są nazwą „quick charger” i umożliwiają naładowanie akumulatorów nawet w niecałe 30 minut. Jednak nadal w większości urządzeń czas ten jest wiele dłuższy i waha się od 2 do 15 godzin.


- rodzaj sterowania - dzieli ładowarki na dwa rodzaje ze względu na sposób sterowania procesem ładowania. Możemy wyróżnić tu:

  • ładowarki sterowane zegarowo - do niedawna praktycznie jedyny dostępny rodzaj ładowarek; po określonym czasie ładowania (przewidzianym przez producenta) po prostu odłączają prąd lub przełączają się w tryb ładowania podtrzymującego; taki cykl ładowania nie gwarantuje wykorzystania pełnej pojemności najnowszych typów akumulatorków.
  • ładowarki "procesorowe" - przebiegiem ładowania steruje tutaj procesor, odpowiednio dostosowujący prąd ładowania tak, aby ani nie przeładować, ani nie naładować tylko częściowo umieszczonych w ładowarce akumulatorków Choć ładowarki procesorowe są od 3 do 5 razy droższe w stosunku do ładowarek sterowanych zegarowo, ich podstawową zaletą jest jednak fakt, że najczęściej są znacznie szybsze od modeli sterowanych zegarem oferując czasy ładowania zestawu akumulatorków nawet rzędu niecałej godziny. Ładowarki te idealnie nadają się do akumulatorów o dużej pojemności, które ładowane w sposób tradycyjny, po prostu nie wykorzystywałyby całej swojej pojemności.

 

Sprawdź szeroką ofertę ładowarek w Awa24.pl

 

Ładowarka Technoline BC-700

Najbardziej popularna w Awa24.pl
ładowarka Technoline BC-700

Funkcje dodatkowe

Decydując się na zakup ładowarki, powinno się również wziąć pod uwagę szereg parametrów dodatkowych, które w przypadku ładowarek znacznie mogą wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia. Do najważniejszych warto zaliczyć:

- sygnalizator czasu ładowania – pozwala dokładnie ocenić moment zakończenia ładowania. Dzięki temu akumulatory będą zawsze w pełni naładowane i gotowe do pracy. Najczęściej sygnalizator ten występuje w formie diody, która miga gdy ładowanie jest w trakcie oraz świeci ciągle, gdy ładowanie zostanie zakończone.

- wyświetlacz LCD – precyzyjnie wskaże stan ładowania akumulatorów.

- funkcja ładowania podtrzymującego – oznacza, że po naładowaniu akumulatorków ładowarka automatycznie przechodzi w stan doładowywania podtrzymującego, kończącego się dopiero w momencie wyjęcia akumulatorka z ładowarki. Dzięki temu akumulatorki utrzymywane są cały czas w stanie pełnego naładowania. Jest to szczególne przydatne biorąc pod uwagę fakt, że akumulatory NI-MH potrafią tracić nawet do 3% ładunku dziennie - oznacza to, że mogą rozładować się całkowicie w ciągu miesiąca.

- funkcja rozładowywania/odświeżania akumulatora - gwarantuje to, że ładowanie zawsze zaczynamy w tych samych warunkach - od całkowicie rozładowanych ogniw. Dzięki temu możemy mieć pewność, że akumulatory zostaną naładowane w pełni.

- funkcje bezpieczeństwa - są niezwykle ważne biorąc pod uwagę fakt prawidłowej i bezawaryjnej eksploatacji urządzenia. Dlatego przy wyborze ładowarki warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • możliwość ładowania akumulatorków tylko przy zamkniętej pokrywie,
  • pomiar wprowadzonego ładunku, elektronicznej kontroli temperatury oraz timer – funkcje, dzięki którym akumulator jest stale monitorowany i nie zostaje przeładowany, co korzystnie wpływa na jego żywotność oraz parametry,
  • mechanizm zapobiegający przeładowaniu akumulatorków,
  • wykrywanie baterii nie nadających się do ładowania lub uszkodzonych.
  • ochrona przed zwarciem, przegrzaniem, przeciążeniem czy spięciem.

 

Sprawdź szeroką ofertę ładowarek w Awa24.pl

 

Podsumowanie

Rozwój nowych technologii oraz powstawanie nowych urządzeń wymusza w nas niemal codzienne korzystanie z akumulatorów. Ich wybór powinien być przede wszystkim dokonany uwzględniając fakt jaki sprzęt ma być nimi zasilany. Przy tych o dużym poborze mocy, warto wybrać akumulatory o największej pojemności, by jak najdłużej móc z nich korzystać.

 

Ładowarka jest integralnym uzupełnieniem do akumulatorów. Wybór właściwej zapewni bezawaryjne oraz komfortowe jej użytkowanie. Przed zakupem warto sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do tego urządzenia, m.in. jakie akumulatorki będziemy ładować, jaki powinien być maksymalny czas ładowania, jaka liczba akumulatorów będzie ładowana. Gdy już będziemy znali odpowiedź na te pytania, bez problemu będzie można wybrać tę właściwą. W trosce o bezpieczeństwo powinno się też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje bezpieczeństwa jak mechanizm zapobiegający przeładowaniu akumulatorków czy też automatyczny wyłącznik temperatury, które pozwolą maksymalnie wykorzystać stosowane akumulatory.

Warto pamiętać też, że duża rozbieżność w cenach ładowarek uzależniona jest od jej parametrów i funkcji dodatkowych, przez co znacząco wpływa na jakość oraz komfort korzystania z produktu.

 

Sprawdź szeroką ofertę ładowarek w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jake akumulatory, ładowarkę się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel