Masz pytania lub wolisz zamówić telefonicznie? Zadzwoń:
(85) 651-33-75
pon. - pt. od 7:30 do 15:30
BOK@awa24.pl
Poradnik - ramki cyfrowe - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?
Popularyzacja ramek cyfrowych jest bezpośrednio związana z gwałtownym rozwojem fotografii cyfrowej. Co raz rzadziej wywołujemy zdjęcia, a częściej trzymamy je na dysku komputera, pamięci zewnętrznej czy kartach pamięci. Na rynku znajduje się wiele modeli ramek, w różnych kolorach, o różnych kształtach i oczywiście w różnych cenach. Niniejszy poradnik pomoże Wam zrozumieć działanie opisywanego urządzenia, poznać jego funkcje i dokonać właściwego wyboru.
Modele o wielkości 1,5 cala są świetnym gadżetem, który możesz dołączyć do kluczy
Spis treści: Co to jest ramka cyfrowa?, Najważniejsze parametry ramek cyfrowych, Najważniejsze funkcje i ciekawe rozwiązania w ramkach cyfrowych, Rodzaje formatów plików graficznych i wideo, Podsumowanie
Sprawdź szeroką ofertę ramek cyfrowych w Awa24.pl
Co to jest ramka cyfrowa?
Tradycyjne albumy cieszą wszystkich i są pamiątką, która przetrwa wiele lat. Skompletowanie i wykonanie odbitek jest niestety czasochłonne i kosztowne. Producenci sprzętu fotograficznego dbają o naszą wygodę i finanse, więc stworzyli ramki cyfrowe. Są to urządzenia przystosowane do oglądania cyfrowych fotografii.
Główna ich część to wyświetlacz LCD o przekątnej od 1,5 do 40 cali. Standardowo modele mają wbudowaną pamięć na którą można wgrać zdjęcia oraz wejście USB i czytnik kart pamięci z których mogą odczytywać ich zawartość. Zasilane są sieciowo, ale coraz częściej ramki mają wbudowany akumulator, dzięki temu można je zabrać ze sobą np. w podróż.
Ramki cyfrowe stanowią nie tylko wspaniały substytut tradycyjnego albumu, ale są również gadżetem, który musi znaleźć się w nowoczesnym mieszkaniu. Modele "klasyczne" nie mające dodatkowych funkcji, można już kupić od 40 zł (w przypadku breloków) oraz 120 zł gdy zdecydujemy się na ramkę o przekątnej powyżej 5". To podstawowa grupa urządzeń odtwarzająca jedynie pliki graficzne, w najpopularniejszym formacie JPG lub dodatkowo RAW i TIFF. Dodatkowo mają one często również funkcję zegara, kalendarz i losowe przeglądanie zdjęć.
Klasyczne ramki cyfrowe można kupić już za 120 zł
Kolejną grupą ramek są cyfrowe ramki multimedialne, pozwalające na odtwarzanie plików audio i wideo. Kupując takie urządzenie zaopatrujemy się w małe centrum rozrywki. Najprostsze modele radzą sobie co najwyżej z plikami Motion JPG i w niskiej jakości odtwarzają pliki MP3. Warto więc zainwestować w ramki posiadające dekodery MPEG-2 i MPEG-4, które mogą odtwarzać nawet filmy w jakości Full HD z dźwiękiem stereo. Jeśli mają wbudowany akumulator, to z powodzeniem mogą nawet zastąpić przenośne odtwarzacze DVD. Ekstrawagancją jest tuner radiowy i Wi-Fi, dzięki którym ramki odtwarzają internetowe rozgłośnie radiowe.
Sprawdź szeroką ofertę ramek cyfrowych w Awa24.pl
Najważniejsze parametry ramek cyfrowych
Wybór wszystkich urządzeń elektronicznych musi być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z ich specyfikacją i określeniem które parametry tak naprawdę nas interesują. Warto więc wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.
Ramka multimedialna to niewielkich rozmiarów centrum rozrywki
Przekątna wyświetlacza i podświetlenie
Najpopularniejsze ramki cyfrowe są wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 7"-10". Takie wymiary zapewniają komfortowe przeglądanie zdjęć w dobrej jakości. Wspomniane urządzenia często wyposażone są w odtwarzanie plików wideo. Filmy możemy oglądać bez najmniejszego uszczerbku na ich jakości.
W ramkach stosuje się wyświetlacze ciekłokrystaliczne, które mogą być podświetlane dwiema metodami: diodami LED lub lampami jarzeniowymi. Większość modeli wykorzystuje jednak pierwszy sposób, zapewnia bowiem lepszą jakość obrazu, mniejsze gabaryty oraz niższe zużycie energii.
Rozdzielczość i proporcje ekranu
W mniej zaawansowanych ramach do 7" rozdzielczość wynosi zazwyczaj 480x234 pikseli, zaś proporcja to 16:10. Takie parametry zadowolą niewielu, gdyż obraz może być niewyraźny a piksele widoczne. Producenci proponują więc modele o wyższej jakości obrazu w niskich cenach, aby zwiększyć jakość oglądania zdjęć. Standardem są już ekrany o rozdzielczości 800x480 lub 1024x600. Przy proporcji 16:10 zdjęcia muszą być jednak odpowiednio skadrowane i w rozdzielczościach panoramicznych, aby nie ucinało nam zdjęcia w trakcie przeglądania.
Drugim standardem są ramki z wyświetlaczem o proporcji 4:3 i rozdzielczości 800x600 lub 1024x768 pikseli. Jest ona typową proporcją dla aparatów cyfrowych, a dzięki temu nie wymaga dodatkowego kadrowania. Można je więc załadować bezpośrednio z aparatu i cieszyć się doskonałą jakością obrazu.
Ramki cyfrowe mogą być w różnych kolorach i kształtach
Kontrast i jasność
Kontrast i jasność to dwa parametry mające największy wpływ na jakość obrazu. Kontrast to różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem występującym na tym samym obrazie. W ramkach cyfrowych zastosowano kontrast statyczny, który jest stosunkiem największej jasności ekranu do najmniejszej. To bardzo wiarygodny parametr, który pozwala na rzetelne porównanie wybranych modeli. Oczywiście im wyższy tym lepszy.
Jasność natomiast jest podawana w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2). Im wyższy współczynnik tym lepsza widoczność w warunkach mocnego nasłonecznienia.
Czas reakcji matrycy i kąt widzenia
Czas reakcji matrycy jest istotny jedynie w ramkach oferujących funkcję odtwarzania wideo. Jest to czas mierzony w milisekundach, którego potrzebuje piksel by przejść od czerni do bieli i spowrotem. Długi czas reakcji powoduje, że obraz straci na ostrości.
Kąty widzenia określają natomiast, pod jakiem kątem możemy oglądać wyświetlany obraz przy określonym współczynniku kontrastu. Każdy producent wybiera wartość kontrastu przy którym wykonuje pomiarów. Wyróżnia się kąt pionowy i poziomy, a im wyższy kąt widzenia tym lepsza jakość obrazu przy dowolnym ustawieniu ramki.
Rodzaj sterowania
Ramka cyfrowa będzie świetnym prezentem i dostarczy Twojej rodzinie wiele zabawy
W zależności od zaawansowania modelu możemy spotkać się z różnymi formami sterowania: mechaniczne, za pomocą pilota lub poprzez ekran dotykowy. Proste modele są zaopatrzone w przyciski na obudowie a te bardziej zaawansowane zarówno w przyciski jak i pilot. Najlepszymi modelami, zwłaszcza tymi z podłączeniem do internetu, można sterować za pomocą ekranu dotykowego. Jest to bardzo wygodne, gdyż dotykowa klawiatura ułatwia wprowadzanie tekstu.
Sprawdź szeroką ofertę ramek cyfrowych w Awa24.pl
Najważniejsze funkcje i ciekawe rozwiązania w ramkach cyfrowych
Fotografia to obszar w którym producenci mają bardzo dużą swobodę i mogą do swoich produktów dodawać różne funkcje, aby ramki były wyjątkowe. Oczywiście jest to ściśle uzależnione od klasy ramki — te najlepsze i najdroższe są wręcz naszpikowane funkcjami.
kalendarz – oczywiście główną jego funkcją jest wyświetlanie konkretnych dni w miesiącu lub jednorazowo całego kalendarza. Dodatkowo służy do ustawiania przypomnień oraz daje możliwość zaprogramowania zdjęcia na każdy dzień.
zegar i budzik – podstawowe modele mają zaprogramowane automatycznie sygnały, natomiast bardziej zaawansowane mogą budzić użytkownika ulubioną piosenką w formacie MP3 oraz obrazem przyporządkowanym budzeniu.
radio i timer – ramka wyposażona w tę funkcję zastępuje klasyczne radio i wyświetla wszystkie informacje o stacji na ekranie LCD. Dzięki temu jest to bardzo praktyczne i ładne urządzenie.
Bluetooth – bardzo przydatna funkcja, dzięki której ramka może komunikować się z telefonem i komputerem. Bardzo ułatwia przesyłanie zdjęć pomiędzy urządzeniami.
Wiele modeli pełni kilka funkcji jednosześnie, np. stacji pogodowej czy radia
stacja pogodowa – ramki wyposażone w stację pogodową pozwalają na odczytywanie temperatury i wilgotności wewnątrz i na zewnątrz. W zestawie znajduje się bezprzewodowy czujnik, który umieszcza się w miejscu pomiaru (np. na zewnątrz). Na ekranie ramki wyświetlane są wszystkie informacje dotyczące pogody oraz jaki ma ona wpływ na aktualne samopoczucie.
czujnik światła i aktywności – automatycznie uruchamia ramkę, gdy użytkownik jest w pobliżu, a gdy się oddala oszczędza energię.
internet w ramce – możliwość podłączenia ramki do internetu za pomocą Wi-Fi nie mogło umknąć producentom. Działanie takich modeli do złudzenia przypomina działanie smartfonów, dzięki wielu przydatnym aplikacjom. Przykładem jest możliwość łatwego korzystania z Facebooka czy zsynchronizowania konta e-mail.
tuner DVB-T – cyfryzacja polskiej telewizji naziemnej zachęciła producentów do wbudowania w niektóre modele tunera DVB-T. Daje on nieograniczony i bezpłatny dostęp do telewizji. Takie ramki sprawdzą się idealnie jako telewizor turystyczny oraz alternatywa, gdy w domu trwa nieustanna wojna o pilot.
Ramki cyfrowe zawojowały internet i sklepy stacjonarne. Są świetnym pomysłem na prezent: ciekawy, kolorowy i funkcjonalny. Producenci zasypują nas funkcjami i przedziwnymi kształtami ramek np. w formie pluszowej żyrafy. Urządzenia dodają stylu nowoczesnym pomieszczeniom i są cieszącym oczy gadżetem.
Sprawdź szeroką ofertę ramek cyfrowych w Awa24.pl
Rodzaje formatów plików graficznych i wideo
Ramki występują w różnych ciekawych kształtach, więc mogą być ładnym dodatkiem w pokoju Twojego dziecka
Najprościej mówiąc w przypadku ramek cyfrowych karta pamięci zastąpiła kliszę, a dzięki temu łatwo i szybko możemy odtworzyć zdjęcia na urządzeniu. Jednak przy zakupie ramki spotkamy się z dziwnymi określeniami formatów, które nie są do końca jasne. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd formatów obrazów i filmów na które możemy się natknąć podczas czytania specyfikacji technicznej.
Formaty obrazów
JPEG - format kompresji statycznych obrazów rastrowych, przeznaczony głównie do stratnego zapisu obrazów naturalnych (pejzaży, portretów itp.), charakteryzujących się płynnymi przejściami barw oraz brakiem lub małą ilością ostrych krawędzi i drobnych detali. Jest to najbardziej popularny format wykorzystywany we wszystkich aparatach cyfrowych na rynku. Zapewnia wysoką jakość obrazu i stosunkową niewielką objętość plików. Pliki wykorzystujące kompresję JPEG mają rozszerzenia: .jpeg, .jpg, .jpe, .jif, .jfif, .jfi.
RAW – ogólne określenie formatów zapisu danych bez nagłówków. W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat, dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Format RAW charakteryzuje się dużym zakresem tonalnym, brakiem kompresji stratnej i zawiera zazwyczaj 12 lub 14 bitów na piksel (w odróżnieniu od 8-bitowych plików JPEG). Plik w formacie RAW uważa się za cyfrowy odpowiednik negatywu, a jego konwersję za wywoływanie. Wywołanie RAW-u można powtarzać dowolną ilość razy np. dla różnego balansu bieli. Nie jest możliwy natomiast proces odwrotny – nie można przekształcić zdjęć np. z formatu JPEG na format RAW, bo część danych uległa bezpowrotnemu straceniu (pominięciu). Większość producentów stosuje własny format zapisu RAW, niezgodny z innymi.
TIFF - komputerowy format plików graficznych. Stosowany tylko w niektórych ramkach cyfrowych i pozwala na stosowanie kompresji bezstratnej. Oznacza to, że przed i po zapisie pliki cyfrowe będą takiej samej jakości. Pliki zapisane w tym formacie mają rozszerzenie .tif lub .tiff.
BMP – format pliku z grafiką bitmapową. Każdemu pikselowi jest przypisany kolor w postaci trzech bajtów. Korzystając z plików BMP możemy się spotkać z rozszerzeniami .dib i .bmp.
Większośc ramek cyfrowych ma wejście na kartę SD, możesz więc wyjąć ją z aparatu i na bieżąco oglądać zdejęcia
Formaty wideo
AVCHD - format zapisu sygnału o wysokiej rozdzielczości HD zaprojektowany dla kamer cyfrowych i pozwalający na zapis informacji na 8cm i 12cm płytach kompaktowych (zarówno w standardzie CD jak i DVD oraz BD), dyskach HDD lub na kartach pamięci, takich jak: Memory Stick oraz SD lub SDHC. Specyfikacja formatu AVCHD została ogłoszona przez firmy Sony i Panasonic. Jeżeli korzystamy z kamer cyfrowych tych firm, to warto, aby zakupiona przez nas ramka obsługiwała ten format.
MPEG-1 – to standard kompresji dźwięku i ruchomych obrazów zaproponowanym przez MPEG. Format wideo MPEG-1 używany jest na Video CD. Jakość obrazu przy zwykłej przepustowości VCD jest w przybliżeniu porównywalna do tej znanych z kaset VHS. MPEG-1 Audio Layer 3 jest pełną nazwą popularnego formatu kompresji dźwięku — MP3.
MPEG-4 – standard kodowania sygnału audio i wideo. Jego główne zastosowania to transmisja strumieniowa w internecie i telewizji.
Motion JPEG – stosowany w aparatach cyfrowych format zapisu sekwencji wideo.
Sprawdź szeroką ofertę ramek cyfrowych w Awa24.pl
Podsumowanie
Ramki cyfrowe to bardzo popularny prezent i gadżet, który chcemy mieć w domu. Coraz więcej modeli ma obudowę w różnych kształtach i kolorach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Przed zakupem warto się zastanowić do czego będziemy jej używać i czy ma być to urządzenie funcjonalne, czy ma służyć jedynie jako ozdoba. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik przybliżył temat ramek cyfrowych i pomoże w dokonaniu zakupu.
Sprawdź szeroką ofertę ramek cyfrowych w Awa24.pl
Wciąż nie wiesz jaka ramka cyfrowa będzie dla Ciebie najlepsza?
Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.
Masz pytania lub wolisz zamówić telefonicznie? Zadzwoń:
(85) 651-33-75
pon. - pt. od 7:30 do 15:30
BOK@awa24.pl
Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?
-
Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!
-
Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie
-
Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów
-
Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne
-
Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"
-
Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.